Zatopione dzwony kościelne

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Zatopione dzwony kościelne

Post autor: BOGDAN »

Kilka lat temu usłyszałem "dziwną" opowieść o dzwonach z kościoła pw. św. Rodziny.
W czasie I wojny światowej Niemcy mieli kłopoty z metalami kolorowymi. Zarządzili wtedy "zbiórkę" m. in. dzwonów kościelnych. Aby uchronić je przed zabraniem, kilku parafian Polaków miało je w nocy zdjąć z wieży i wywieżć na Kalinę. Tam zatopiono je w rozlewiskach Gwdy. Przyrzekli oni sobie, że tajemnicy nie zdradzą, a dzwony wrócą dopiero wtedy, gdy do Piły powróci Polska. Jednakże wszyscy zginęli w czasie I i II wojny. Tak też dzwony czekają nadal w Gwdzie.
Ponoć na ten temat pisano w "pilskiej" prasie.

Może ktoś wie coś bliżej na ten temat?
Niewykluczone, iż jest to tylko piekna legenda.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Widzialem te wnetrze wierzy z dzwonami, ktore zostaly tam zamontowane z kosciola Johanniskirche.
Sa tak potezne ze niemozliwe aby poprzednie wymontowano w ciagu jednej nocy. Pozatym znajac historie bezposrednio od pierwszych ksiezy ktörzy przejmowali ten kosciol, nie wydaje mi sie aby tak mocno "zadomowili" sie w tej parafii polacy. Dlaczego? niemiecki proboszcz z sw. Rodziny wyjechal praktycznie
po zakonczeniu wojny. Wcale nie byl przychylny polakom gdyz nie chcial przekazac kluczy od tego kosciola polskim ksiezom. Kosciöl byl zamkniety, a proboszcz zatrzymal sie w Szydlowie. Dopiero po wielokrotnych negocjacjach z nowyni Wladzami Pily, proboszcz oddal klucze. Takze nie pamietam aby polonia Pilska przyczynila sie do budowy tej parafii. Tablica informacyjna (nie wiem czy jeszcze tam jest w j. niemieckim)
nic nie wspomina. Wiec dlaczego by mielieli z taka gorliwoscia ingerowac w parafie niemieckä, i zdejmowac dzwony? Przeciez mieli "Swoja" o ktöra dbali i pielegniwali - Sw. Jana nad Gwdä.
(Wiele lat temu umieszczono na zewnätrz kosciola sw.Rodziny, na tablicy informacyjnej tlumaczenie na j.polski - hronologiczny przebieg budowy parafii - nic o "polskim" wkladzie do tego kosciola tam nie znalazlem.
Wydaje mi sie zo to jakas nielogiczna legenda o dzwonach.

Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Ta "opowieść" dotyczy I wojny światowej. To co piszesz to już rok 1945.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

No tak, ale röznica pomiedzy (1919 do 1945) - 25 lat w historii nie jest tak odlegla.
I przeciez mozna to sprawdzic, zajrzec do orginalnej kroniki koscielnej.
Niemcy trzymali sie mocno pruskiego porzädku i na pewno wydarzenie czy kosciöl posiadal dzwony przed I wojna napewno odnotowano w kronice. Niestety, ksiezy ktörych znalem, juz nie ma. Ja nie mam mozliwosci zapytac, ale kazdy pilanin moze to zrobic.

Ps. Archiwum sw. Rodziny nie uleglo zniszczeniu.

Pozdrawiam.
Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Poczynię próby dowiedzenia się czegoś bliżej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Byłem dzisiaj w biurze parafialnym kościoła pw. św. Rodziny. Urzędujący ksiądz, z uwagi na krótki okres pobytu w Pile, nic nie wiedział. Udałem się obok do domu zakonnego aby skontaktować się z najstarszym księdzem w tej parafii , tj. ks. Antonim Jezierskim. Rozmawiałem z nim przez domofon. Już na wstępie zakomunikował, iż jest chory i przeprasza, ale nie będzie mógł ze mną rozmawiać.
Czyli w sumie nic sie nie dowiedziałem. Spróbuję jeszcze popytać ks. Stanisława Skopiaka, aktualnego dyrektora Salezjańskiej Szkoły Podstawowej przy ul. Bydgoskiej. Jest w Pile już dobrych kilka lat. Może on coś mi powie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Tak, ks. Skopiaka pamietam. Tylko on moze jeszcze pomöc.
To wlasnie w czasie kiedy zamieszkal na plebani, przy kosciele pojawilo sie tlumaczenie kroniki koscielnej.

Od ks. Jezierskiego nikt nic sie nie dowie.

Tom
Awatar użytkownika
Thomas
Posty: 33
Rejestracja: 31 sie 2008, 17:49
Lokalizacja: A skąd by inną: P.I.Ł.A.!
Kontakt:

Re:

Post autor: Thomas »

Tom pisze: Od ks. Jezierskiego nikt nic sie nie dowie.
No teraz już nie.

Najstarszy pilski Kapłan
Ks. Antoni Jezierski sdb
odszedł do Domu Ojca 17 października 2008 r.
Miał 95 lat.
Pokój Jego Duszy!
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Jego ciekawy życiorys, piękna historia:
http://www.pila.salezjanie.opoka.org.pl ... _jezierski

Wiem, że ostatni post z tego tematu był napisany 3 lata :shock: temu, ale możne warto podjąć znowu ten wątek, kiedy to najstarsi ludzie i księża zabierają te tajemnice do grobu.
Awatar użytkownika
Mały
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2006, 17:32
Lokalizacja: PIŁA

Re: Zatopione dzwony kościelne

Post autor: Mały »

Wiem gdzie jest jeden dzwon, bo sam go tam zaniosłem, za duży to on nie był z mojej perspektywy to tak, ale byłem w tedy dzieckiem. Podczas remontów kanalizacyjnych koło skrzyżowania na Ludowej (dokładnie koło POLO) robotnicy wykopali dzwon, była tam jeszcze stara lampa z powozu (taka kwadratowa z metalowymi na krzyż zabezpieczeniami szybek) ale mocno zardzewiała i się nią nie zainteresowałem. Ale moją uwagę przykuł ten dzwon (robotnicy mieli go gdzieś i leżał sobie na hałdzie ziemi) tak więc wziąłem go i schowałem w piwnicy. Potem pochwaliłem się swoim znaleziskiem rodzicom, a oni kazali mi go odnieść tam gdzie go znalazłem, posłusznie zrobiłem i odniosłem dzwon do wykopu. Prace szybko się skończyły na dzwon nikt nie zwrócił więcej uwagi i został on ponownie zakopany i leży tam po dziś dzień. Jaki był, z czego wykonany i czy miał jakiś oznaczenia to tego nie wiem bo był cały pokryty ziemią i nie miałem czasu go oczyścić. Do dzisiaj żałuje, że go odniosłem. Na pocieszenie o.k rok później gdy moje zainteresowania historią, a zwłaszcza 2 wojną światową przekonały moich rodziców, że są poważne dostałem piękną łuskę od haubicy niemieckiej, która leżała sobie cały czas w piwnicy a ja nawet o niej nie wiedziałem.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Zatopione dzwony kościelne

Post autor: mathias »

Wiecie co... zapytam mojego wujka on pracuje w kościele p.w. św. Rodziny jako majster już dosyć długo więc może zna tą historie... jak i wiele innych związanych z naszym miastem.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Zatopione dzwony kościelne

Post autor: ziolek »

To najpierw zapytaj, a poźniej napisz coś na forum.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Zatopione dzwony kościelne

Post autor: dizel »

Zapytaj go o schron obok św. Rodziny i tunel w stronę ekonomika, jeśli istnieje :)
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Zatopione dzwony kościelne

Post autor: mathias »

Tunel pod kościołem jest na bank bo mają tam c.o. sam widziałem a o ten 2 do ekonomika zapytam napewno.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Zatopione dzwony kościelne

Post autor: SA108 »

Najstarszy dzwon w Pile znajduje się w kościele w Motylewie. Został odlany przez Boettchera w Tucznie w 1854 r., średnica 58 cm.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się