Okoliczne miejscowości

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: MiReK »

Pomniki w Ujściu stary i nowy .

Obrazek Obrazek
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: Jaśko »

Ten nowy pomnik, to kopia pomnika przedwojennego, zniszczonego przez Niemców we wrześniu 1939 roku
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: MiReK »

Tak tylko nie wiem czy napisy nie były lepiej widoczne.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: Jaśko »

Mirek, jak zdobędziesz wydawnictwo, o którym wspomniałem w wątku Powstanie Wlkp., to porównasz fotki - choć na tym archiwalnym w książce widać tylko fragment orła.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: MiReK »

Wiem bo mam to zdjęcie
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: SA108 »

Trochę inny temat, ale też o Ujściu. W książce A. Śmigielskiego "Województwo pilskie" z 1981 roku jest napisane, że w Ujściu znajdują się spichlerz i karczma z początku XIX wieku. O karczmie wspomina też W. Łęcki w przewodniku "Piła i okolice" (wydanie z 1978 roku): "Na południe od Starego Rynku położony jest plac, miejsce dawnej osady przedlokacyjnej. Budynek nr 2 na tym placu to dawna karczma". Ten plac to chyba pl. Powstańców Wielkopolskich (ten, na którym jest targowisko). Czy ta karczma jeszcze istnieje? Kiedyś nawet szukałem jej na tym placu, ale nie mogłem znaleźć ;)
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: MiReK »

Kiedyś wspominałem o kamieniu w Gleśnie. Kamień ze średniowiecza według archeologów.
Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: MiReK »

W przewodniku po województwie pilskim napisano że karczma w Ujściu znajdowała się w budynku z nr 2 oto zdjęcie.
Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: ziolek »

1.Obrazek 2.Obrazek 3.Obrazek 4.Obrazek

Witam.

Niedawno z Caesarem dokonałem odkrycia starego niemieckiego cmentarza w miejscowości Łomnica. A właściwie chyba dwóch jego części. Zdjęcie 1 i 2 to część znajdująca się przy ulicy. Druga to fota 3 i 4 położona jakieś 200 metrów od ulicy. Obie oddzielone są od siebie niewielkim ugorem. Pierwsza część z nich jest dość zadbana. Dokonano w niej wycinki krzaków. Druga jest bardzo zarośnięta, ale za to z murowaną kapliczką i jak sądzę z dawną dzwonnicą. Zamieściłem tylko część fotografii, a myślę, że można tam jeszcze znaleźć około 20 nagrobków. No i pytanie. Czy te jak je nazwałem dwie części stanowiły jeden kompleks czy też to dwa odrębne cmentarze?
Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: Patyk »

Witam,
wpisuje swój pierwszy post po ponad roku oglądania i czytania "Dawnej Piły"
Odpowiadam od razu na temat Ziołka o Łomnickich cmentarzach. Ponieważ spędziłem dużo czasu w tych okolicach bedąc na weekendowych wypadach do dziadków to troche informacji jeszcze mam i pamiętam.
Cmentarze były dwa: katolicki i ewangelicki. Ponieważ kościół był ewangelicki to cmentarz przy nim też. Drugi opisany z dzwonnicą był katolicki. Ten przy kościele jest starszy (chyba). Dzwonnica pełniła przede wszystkim funkcje kostnicy. U góry był dzwon ale ja juz go nie widziałem. Podobno był przełożony do kościoła...Dzwonnica była zadbana w odróżnieniu do stanu obecnego. Dach obity blacha ocynkowana w środku konstrukcja z grubych belek, metalowe pręty ściągajace, żeliwne obramowanie okienka. Groby na obu cmentarzach mały b.często żeliwne płotki i tablice. Na cmentarzu kościelnym był pochowany swojego czasu żołnierz radziecki ekshumowany później do mauzoleum w Trzciance (tam gdzie stał betonowy czołg). Na katolickim cmentarzu były jeszcze widoczne alejki ale dawno tam nie bylem i nie wiem jak to teraz wszystko wygląda. Jak temat bedzie rozwijany to coś sobie jeszcze przypomne i napisze (może jakąś fotke znajde ale nie obiecuje bo nie mam ich u siebie).
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: MiReK »

W folderze KRAJENKA GMINA I MIASTO z 2006 r. W opisie Skórki napisano; przetrwał także most na Głomi zbudowany w latach 20 ubiegłego wieku. Przed wojną zdobiły go strzeliste wieże-pomniki, na których wyryto nazwiska mieszkańców Schonfeld poległych na frontach I wojny św.
Czy ktoś widział zdjęcie tych pomników?
stowa
Posty: 2
Rejestracja: 03 gru 2008, 15:56

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: stowa »

Witam! Mam pytanie czy posiadacie jakiekolwiek informacje lub zdjęcia na temat nie istniejącego już kościoła w Skrzatuszu? Kościół znajdował się mniej więcej w centrum wsi (obok zbiornika strażackiego). Z tego co wiem to kościół rozebrano mniej więcej w latach 1974-75. ale mogę się mylić. I jeśli ktoś posiadał by jakiekolwiek zdjęcia Skrzatusza sprzed 1990 r. to chętnie bym je zobaczył na forum.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: obserwator »

Podobnie jak Ziolek parę postów powyżej "odkryłem" malutki cmentarzyk pod Łomnicą, tuż przy drodze do Trzcianki. Tak małych cmentarzy właściwie się już nie spotyka. Z pewnością mają swój urok w porównaniu z obecnymi molochami. Jakim sposobem taki cmentarz przetrwał do dziś? Jak to się stało, że jeszcze w 1970 roku był miejscem spoczynku? Foto z 2006 roku:

Obrazek Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: ziolek »

Czyba duma mieszkańców wsi pozwoliła zachować taki cmentarz. Coś na zasadzie "my też mamy cmentarz".

Swoją drogą zastanawiające jest zagęszczenie kościółów na tych terenach. Niemal co wieś to kościół, a przecież nie są one oddalone znacznie od siebie. Czym to tłumaczyć? Zamożnością Niemców mieszkających na tych terenach? Ich dumą (coś na zasadzie"my też mamy kościół")? Czy różnicami religijnymi, każącymi budować odrębne kościoły dla katolików i protestantów?Czy każdy z tych czynników?

No i pytanie do Patyka.
Wybacz nie odpisywałem do tej pory, licząc na dyskusje. Dzięki za zamieszczone informacje.
Czy wiesz wobec tego jakim kościołem, jakiego wyznania był kościół w sąsiedniej Kępie?

No i szkoda ze dzwonnica niszczeje. Ubytki w dachu póki co są niewielkie, ale pozostawione doprowadzą do dalszej degradacji dzwonnicy. A szkoda. Bo tak niewiele teraz potrzeba by ją ochronić.Może się powtórzyć historia pilskiej parowozowni. Dawniej niewiele było potrzeba do doprowadzenia do przyzwoitego stanu, dziś konieczne są już wielkie prace.
Wnętrze póki co prezentuje się całkiem dobrze. Niestety u góry widoczne są prześwity w dachu.
Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: MiReK »

Rozpoczęto budowę elektrowni na śluzie w Byszkach.
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: Caesar »

A czy przez śluzę nadal mogą przechodzić turyści?
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: obserwator »

MiReK pisze:Rozpoczęto budowę elektrowni na śluzie w Byszkach.
Coś takiego?! Przez śluzę prowadzi szlak turystyczny. Jeszcze około miesiąc temu była załkowicie otwarta i nie było widać najmniejszych przygotowań. Kto jest inwestorem? Foto z lotni:

Obrazek

Przy okazji - Gwda w tym odcinku nieźle kręci :-) Okolice Motylewa:

Obrazek Obrazek
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: okiennica »

Ależ przepiękne zakrętasy! :D kuszą kajakowo :)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: ziolek »

Budowa elektrowni planowana była już dawno. Jakoś 1,5 roku temu przy śluzie razem z Caesarem widziałem osobę zainteresowaną budową elektrowni.
Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: Patyk »

Ktoś wie, jaka moc elektrowni i a co za tym idzie wysokość spiętrzenia wody?
W odpowiedzi do Ziołka, kościół w Kępie był również ewangelicki. Okoliczne kościoły, daw. ewangelickie maja dużo cech podobnych (czerwona cegła, strzelista wieża, obrys etc)
Wracając do dzwonnicy to swojego czasu zabudowaliśmy dolną cześć konstrukcji na górze tworząc podłogę i powstało w ten sposób niezłe pomieszczenie.
Ciekawi mnie również szereg pozostałości po okopach patrząc od tej dzwonnicy w kierunku północnym (w stronę Kępy) widać tam lasy z niedużymi pagórkami morenowymi przecinanymi linią okopów. Kiedyś w ciemno szukałem "skarbów" i oprócz dzikich wysypisk śmieci grzebiąc na chybił trafił znalazłem parę łusek i zbutwiałą maskę p. gaz i na tym koniec.
Odpowiadając jeszcze na tekst "Obserwatora" to cmentarz przy wylocie na Trzciankę to raczej współczesny "obiekt". Zaniechano pochówków bodajże na podchodzącą wodę i od tego czasu pogrzeby były w Trzciance lub Białej.
Na folwarku Łomnica-Młyn kojarzę grób żołnierza radzieckiego, którego również przeniesiono do mauzoleum w Trzciance. (Oprócz tego, co pisałem w moim pierwszym poście) Może ktoś sobie przypomniał i go pielęgnuje? no chyba, że to jakiś współczesny wypadek albo zbrodnia?
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: obserwator »

Patyk pisze:Na folwarku Łomnica-Młyn kojarzę grób żołnierza radzieckiego, którego również przeniesiono do mauzoleum w Trzciance. (Oprócz tego, co pisałem w moim pierwszym poście) Może ktoś sobie przypomniał i go pielęgnuje? no chyba, że to jakiś współczesny wypadek albo zbrodnia?
Odpowiedziałem we właściwym wątku - "cmentarze wojenne".
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: MiReK »

Na razie śluzą można przechodzić, jest budowany kanał przez łąkę po stronie Byszek.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: obserwator »

Też to dziś sprawdziłem. Inwestycja na dużą skalę. Myślałem, że chodzi o wstawienie jakiejś małej turbiny w istniejącą zastawkę a tu budowa na dużą skalę. Wygląda na zaczątki prawdziwej śluzy z bocznym kanałem. Nie znalazłem tabliczki informacyjnej inwestora. Błoto wielkie. Wygląda na to, że jeszcze trochę i trudno będzie tędy przeprawić się na drugą stronę rzeki. Zazwyczaj w takich miejscach pojawiają się tabliczki w stylu "Wejście na obiekt wzbronione". Teoretycznie nie wolno przechodzić przez śluzy na drugą stronę ale nie raz to robiłem na Noteci. Foty - Byszki 07.12.2008:

Obrazek Obrazek Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: MiReK »

Przez tą można przechodzić. Jest szlak turystyczny a i dla mieszkańców Byszek jedyna droga do komunikacji z Piłą. Od dwóch miesięcy przez Byszki nie jedzie żaden autobus. Najbliżej jest do Motylewa na 17.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: adam »

Obrazek
Krepsko, budynek ten istnieje nadal.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się