Okoliczne miejscowości

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: adam »

Okiennica zdjecie Twoje przedstawia, palac w Birkenholz ,obecnie chyba Sitowo, choc rzeczywiscie bardzo blisko Witankowa. Ogladalem kiedys ten budynek, totalnie zdewastowany , nawet przewody elektryczne byly powyrywane ze scian. Poza golymi murami nic po tym palacu nie pozostalo. Mimo wszystko podobno znalazl sie nowy wlasciciel.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: okiennica »

Obecnie ten pałac wygląda tak jakby ktoś zaczął remont i nie bardzo miał środki, aby go dokończyć. Chyba, że coś się zmieniło od wakacji.
Ale pałac nie jest opuszczony, bo gdy chcieliśmy podejść bliżej żeby porobić fotki, to musieliśmy zrobić bardzo szybki odwrót z powodu pieska pilnującego posesji :lol:

I faktycznie, masz Adamie rację, ten pałac, który mam na fotce, to nie Gut Wittkow. To Birkenfelde.
Wrzucam mapkę, żebyśmy mieli jasność o czym piszemy.
Obrazek
Na tej mapce pałacem jest chyba ten najmniejszy budynek w Birkenfelde.

Rasaxas, z drogi na Łabądzkie masz rzut beretem do Gut Birkenfelde :D

Z terenu Gut Wittkow mam fotkę takiego obiektu:
Obrazek
Moim zdaniem to jest położony najbardziej na północny-wschód budynek w Gut Wittkow (na powyższej mapce stoi plecami do północnego wschodu).

I budynek gospodarczy znajdujący się po północno-zachodniej stronie podwórza:
Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: adam »

Wlasnie o tym palacu w Birkenfelde myslalem a napisalem Birkenholz, pomylilem troche nazwy, ale chodzilo mi o to samo miejsce. Ja w tym palacu bylem chyba juz z 10 lat temu, wtedy pilnowala go starsza kobieta, ktöra mieszkala w budynku obok. Wtedy palac byl do kupienia i po wyrazeniu zgody tej kobiety mozna bylo go sobie obejrzec. Tak jak juz wczesniej pisalem pozostaly tylko mury, zwröcilem uwage, ze niektöre przejscia z jednych pomieszczen do drugich nie byly orginalne, lecz zrobionie w czasach wspölczesnych, bo mniejsze i nie pasujace do ukladu korytarzy.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: okiennica »

Pewnie były tam jakieś biura PGR, albo małe mieszkanka porobione :)

Mam jeszcze taką fotkę:
Obrazek
Na fotce widać okna zabezpieczone folią i cegły materiały budowlane przed budynkiem.
W tym roku też tam zajrzymy i zobaczymy czy się coś zmieniło :) Swoją drogą, to pomimo stanu tego budynku sprawia on wrażenie miłe dla oka, ze względu na swoje położenie - jest otulony drzewami, a nie popegieerowskimi barakami :D
Niestety nie mam lepszych fotek, bo teraz budynku pilnuje piesek, z którym nie dało się negocjować :wink:

Adamie, skąd masz informację że ta aleja bukowa w Witankowie już nie istnieje? masz jakieś bardziej szczegółowe informacje dotyczące tego, w którym miejscu się znajdowała?
Chciałabym się za nią porozglądać, gdy będę w tamtej okolicy - o ile właśnie jest czego szukać :)
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: adam »

Zdjecie bukowej aleji pokazywalem mojej znajomej, ktöra urodzila sie w Witankowie i mieszkala tam przez cale swoje dziecinstwo i mlodosc. Znajoma ta nie przypomina sobie aby taka aleja w Witankowie lub poblizu istniala.
Palac w Birkenfelde obsadzony jest debami jesli dobrze rozpoznaje na Twoim zdjeciu, natomiast aleja obsadzona byla bukami, wiec to nie to samo miejsce. W palacu tym pamietam, ze niektöre pomieszczenia wewnatrz mialy sciany w kolorach i wzorach odpowiadajacym wystrojowi takich budynköw, przynajmniej takie odnioslem wrazenie. Rzeczywiscie miejsce spokojne i ten starodrzew dodaje uroku i klimatu, niestety ale w poblizu tego miejsca bedzie przebiegac obwodnica Witankowa i czar tego miejsca prysnie.
Bjarniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:23
Lokalizacja: Deutsch Krone

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: Bjarniak »

okiennica pisze: (...) Niestety nie mam lepszych fotek, bo teraz budynku pilnuje piesek, z którym nie dało się negocjować :wink: (...)
To był bardzo zły pies ;) Nie widziałem, żebyś kiedykolwiek wcześniej równie szybko i ochoczo wsiadała na rower :D Postaram się niedługo zrobić lepsze fotki :)
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: rasaxas »

adam pisze: Rzeczywiscie miejsce spokojne i ten starodrzew dodaje uroku i klimatu, niestety ale w poblizu tego miejsca bedzie przebiegac obwodnica Witankowa i czar tego miejsca prysnie.
Gdzie można znaleźć jakąś mapkę czy coś aby dowiedzieć się gdzie ta obwodnica będzie przebiegać?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: adam »

Niestety nie wiem gdzie mozna zobaczyc mapke tej obwodnicy, wiem natomiast, ze obwodnica ta bedzie przebiegac z lewej strony Witankowa patrzac od strony Walcza. Jakis rok temu geodeci robili pomiary na polach uprawnych w Witankowie. Wiem natomiast ze koniec tej obwodnicy ma miejsce na krzyzöwce Walcz-Pila-Skrzatusz-Wiesiölka. Poczatek obwodnicy jesli dobrze pamietam to trasa Walcz-Jastrowie. Plany tej obwodnicy istnieja juz z 12 lat, no ale oczywiscie brakowalo funduszy, moze Walcz zdobyl jakis unijne fundusze na ten cel, skoro zaczeto prowadzic pomiary terenu.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: rasaxas »

Czyli możliwe, że obwodnica będzie przebiegać wzdłuż lasu... z lasu zrobi się wysypisko jak to ma miejsce na krzyżówce Wałcz-Piła-Dobino. Mam nadzieje ze chociaż jezioro zostanie w nie naruszonym stanie bo nie znam w naszym województwie drugiego takiego, z tak przejrzystą wodą. Czas pokaże.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: okiennica »

Ale po co obwodnica miałaby iść aż pod lasem? Wystarczy chyba, że pójdzie polami między "dziesiątką" a drogą Gut Birkenfelde - Gut Wittkow...

Pewnie plany są do wglądu w Starostwie albo inszym urzędzie... ktoś się orientuje, gdzie dokładnie? :)
Bjarniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:23
Lokalizacja: Deutsch Krone

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: Bjarniak »

http://bip.walcz.pl/content.php?cms_id=1330||menu=p17

Powyżej jest plan obwodnicy Wałcza - drugiej części, która przebiegałaby gdzieś przed Witankowem (w pobliżu Wałcza Drugiego) nie ma ;) Oby chociaż tyle zrobili.

Kiepsko widzę obwodnicę Witankowa, jak z Wałecką takie cyrki ;)
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: rasaxas »

okiennica pisze:Ale po co obwodnica miałaby iść aż pod lasem? wystarczy chyba, że pójdzie polami między "dziesiątką" a drogą Gut Birkenfelde - Gut Wittkow...
Przez sitowo i były PGR czy jak? Bo nie bardzo to sobie wyobrażam :D
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: okiennica »

rasaxas pisze:
okiennica pisze:Ale po co obwodnica miałaby iść aż pod lasem? wystarczy chyba, że pójdzie polami między "dziesiątką" a drogą Gut Birkenfelde - Gut Wittkow...
Przez sitowo i były PGR czy jak? Bo nie bardzo to sobie wyobrażam :D
Ja tego planu nie widziałam, więc to tylko moje przypuszczenia...

Ale miałam na myśli, że pójdzie przez pole między linią Sitowo - PGR a "dziesiątką", równolegle do obu tych dróg...
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: adam »

Wiem, ze obwodnica ta ma przebiegac kilkaset metröw od cmentarza w Witankowie na dzisiaj obecnie znajdujacych sie tam polach uprawnych.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: MiReK »

Budowa elektrowni w Byszkach ruszyła pełną parą.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: rasaxas »

Zdjęcie kościoła w Skrzatuszu z 1939 roku.
Obrazek

Dla porównania jakieś świeższe zdjęcie.
Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: adam »

Obrazek
Mam jeszcze taka fotke ze Skrzatusza.
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: Caesar »

Postępy w budowie elektrowni.

Bardzo poszerzono koryto

Obrazek

Przejście na drugą stronę możliwe acz kłopotliwe (został jedynie przesmyk o szerokości 1 m, no chyba że ktoś woli przeprawić się przez metalową konstrukcję)

Obrazek


Transformator już stoi, dziś zakładano napowietrzną linię kablową

Obrazek

Swoją drogą miedzy rzeką a wsią spore zagęszczenie kabli i przewodów - dziś kolejne (a plotki z branży mowią, że jeden z nowych domów ma problem z przyłaczem energetycznym :lol: )
Podobno polityka eletroenergetyczna Niemiec nie przewiduje napowietrznych linii przewodowych a jedynym powodem tego jest fatalny wpływ na krajobraz.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: ziolek »

Nie odchodząc od zbiorników wodnych kolejny przykład zmian jakie na nich następują. :)

Okolice Łomnicy i terenu dawnego młyna. Widać, że trwają prace nad budową stawów rybnych.
Obrazek Obrazek

Na drugiej fotce widoczne spiętrzenie przepływającegow obok strumienia i zasielenie kanału najprawdopodniej połączonego ze stawami.
kasiula
Posty: 2
Rejestracja: 02 wrz 2009, 14:39

Re: Kotun

Post autor: kasiula »

adam pisze:Obrazek

Czy ten budynek w Kotuniu jeszcze istnieje?
Przyglądałam się temu budynkowi i tak istnieje dalej tylko teraz służy jako dom mieszkalny wchodzi się od strony podwórka.
Radko
Posty: 14
Rejestracja: 30 lis 2009, 12:04

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: Radko »

W Sitowie mieszkał mój kolega z podstawówki i opowiadał ze jeszcze za czasów PGR-u za pałacem była oranżeria w której podobno rosły drzewka cytrynowe.Znajdowała się tam również fontanna która uległa zniszczeniu w latach 80-tych. Przed pałacem był mały stawek w którym po wyschnięciu dzieciaki wykopywały różne skorupy,garnki itp. Chyba najciekawsze dla mnie znalezisko o którym słyszałem to były słuchawki od radiostacji.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: skinspila »

Ziołas tak patrzę i podziwiam twój bicykl i zapał do robienia fotek, mnie niestety brakuje czasu i tego rowersu niestety, ale powiem ze szczerością, zazdroszczę ci, bo moje wędrówki ograniczają się do barów miejscowo patriotycznych albo do pracy albo do.. i tu tajemnica, heh.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: ziolek »

Oj. Przyznaje, że jazda rowerem w okolicach naszego miasta to jedna z niewielu przyjemności jakich można zaznać na tym ziemskim padole. :) Osobiście preferuje okolice wsi Pokrzywnica, Kłoda, Gądek, Róża Wielka, Łomnica, Kępa, Biała i Radolin. Polecam i Tobie. :) Najpiękniejsze w tym jest odkrywanie nowych zakamarków i walka ze zmęczeniem. Daje to naprawdę sporą satysfakcje. :)

Z resztą dla takich widoków myślę, że warto spróbować: :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: skinspila »

wsie znane jak i wiele innych moje podróże są ograniczone tylko i wyłącznie do pomiarów geodezyjnych niestety ale widoki niekiedy nieziemskie
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Okoliczne miejscowości

Post autor: obserwator »

ziolek pisze:(...) Z resztą dla takich widoków myślę, że warto spróbować: :)
Obrazek Obrazek
Obstawiam, że fotki "ziolka" to widok na prawo jadąc z Pokrzywna do Róży Wielkiej :?: Piękne, malownicze okolice. Boczne drogi są rajem dla rowerzysty-turysty.

Tak wygląda rzut okiem na lewo. Jaki piękny kraj! :oops:
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się