Zaginione ulice

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Trzciańska Droga - przedłużenie Wyspiańskiego (od torów)
Obecna Kotuńska Droga czy też dawna szosa niemiecka? Za odpowiedź z góry dziękuje. :)
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Dawna szosa od Wyspiańskiego na wprost. Kotuńska Droga na planach z lat 48-53 nosiła już swą obecną nazwę.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Jerzyk pisze:Oj cosik mi się zdaje, że "Małej" musisz szukać przy ul. Żeromskiego. Idąc w kierunku ul.Mickiewicza po lewej stronie. To co prawda była, zawsze najdalsza strona Piły od "mojego rewiru" ale ... ???!!!
To raczej nie ta, w wykazie w którym była ta ulica wyraźnie było zaznaczone że jest na Koszycach. Ale co ciekawe w tym samym wykazie nie ma Małej przy Żeromskiego, za to dwa razy jest pobliska ul. Drzymały. Może to jest błąd.
Dzięki Marcin, sporo mi się wyjaśniło.
Lubiańska = Łubiańska - obecne lotnisko. Zaczynała się tam, gdzie obecnie na Lotniczej jest pętla autobusowa i garaże;
Chodzi o dawne przedłużenie Westendstr. czy o Lebehnker Weg? Bo ja mam zapisane, że ta druga po wojnie nazywała się Goplany.
Piastowska - teren koszar - po jej likwidacji nowa ulica ( Bocheńskiego ) została przesunięta pod sam blok
A gdzie dokładnie była? Dodam jeszcze, że na planach sprzed 1945 r. ulica która była w tym miejscu (Flatower czy też Flatauer Str.) nie kończyła się jak Bocheńskiego na Gdańskiej, ale biegła dalej prosto aż do Kossaka.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Łubiańska - Lebehnker Weg. Od Lotniczej do zabudowań na lotnisku. Fragment Lebehnker Weg to również ulica Goplany. Pomiędzy nimi była ulica Łużycka.
Piastowska jest zaznaczona również do Kossaka. Wjazd ad Al. Powstańców Wlkp był bliżej budynku na terenie koszar.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

puma pisze:Ul. Masława o ile się nie mylę była to ulica wyłożona brukiem i łączyła Bohaterów Stalingradu z Wyspiańskiego.
Zaczynała się na wysokości starego cmentarza.
Fragment ul. Masława między Prusa a Żeromskiego istnieje, ale teraz jest to ul. Wyszyńskiego. A tak w ogóle to skąd wzięła się nazwa tej ulicy? Bo chyba nie chodzi o tego Masława? http://www.polskiedzieje.pl/art/41
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Tak też kojarzyłem, że to gdzieś w rejonie ulicy Żeromskiego. A skąd wzięła się nazwa ulicy Masława? I czy to ten Masław? To tego nie wiem!
Ale mogę wyjaśnić skąd wzięło się moje zainteresowanie tą ulicą czy tą nazwą!
Otóż w wątku - bodajże poświęconym pilskiemu sportowi "Hrabia" zamieścił parę błędów i w tym wymienił nazwę ulicy Masława jako ulicę którą się wychodziło ze stadionu żużlowego przy ul. Roosevelta.
Nie chciałem "robić awantury" bo "Hrabia" jak na hrabiego przystało jest mało precyzyjny ale za to mocno obrażalski. No delikatnie mówiąc niezbyt znosi jak mu się mówi, że coś nie tak pamięta albo nie tak pisze. Zaraz chce odejść z forum - a przecież szkoda nie tylko jego ale każdego!!!
Wśród błędów między innymi "Hrabia" napisał pod zdjęciami, że są to zdjęcia wykonane "zaraz po wojnie". A prawda jest zupełnie inna. Chociaż ja rozumiem, że dla niektórych młodych forumowiczów lata 70-te są tak samo odległe jak lata 1945-48 (bo te ewentualnie lata skłonny jestem uznać jako "zaraz po wojnie") Faktycznie zaraz po wojnie jeżdżono w Pile na żużlu ale na maszynach "przystosowanych" czyli normalne motocykle przerabiano tak, że "dziś" jeździły na żużlu a jutro na drogach!!! I były wtedy trzy sekcje "Kolejarz", "Budowlani" Włókniarz ?!!? Ale Kolejarz to była drużyna ZNTK, włókniarz to Roszarnia a budowlani - czy nie czasem Zakład Robót Rozbiórkowych - bo przecież w Pile do lat niej więcej 53-54 w Pile się nie budowało a rozbierało?
Nie jestem pewien ale coś mi się wydaje, że Polonii jeszcze wtedy nie było??? Był AKS (amatorski klub sportowy) ale miał chyba tylko piłkę nożną??? Czyli szczerze nie bardzo jestem pewien jakie to wtedy były nazwy! A może kogoś sprowokuję do poszukiwań??? i ustalenia prawdy?
Pilanin1282
Posty: 13
Rejestracja: 03 sie 2008, 11:08
Lokalizacja: Piła

Post autor: Pilanin1282 »

Jerzyk ma rację. Ulica Mała znajduje się na pewno między Żeromskiego, a Drzymały.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Zaginione ulice

Post autor: SA108 »

Jeszcze takie dwie ciekawostki z okresu powojennego:
- plac Inwalidów nie był tam gdzie teraz, ale naprzeciwko starego szpitala (skrzyżowanie Konarskiego, Wyspiańskiego i Asnyka)
- drewniany most na miejscu dzisiejszego mostu Chrobrego nosił nazwę most Kościuszki. Obecny most był początkowo nazywany mostem PKWN.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Zaginione ulice

Post autor: hrabia »

Witam :) , chciałbym sprostować parę spraw związanych z pewnymi wątkami o których pisze Jerzyk. Po pierwsze ul. Masława była naprzeciw wyjścia starego ze stadionu przy ul. Roosevelta i przy niej znajdowała się stara kamienica i do dnia dzisiejszego tam stoi. Idealnie jak ona przebiegała pokazał na fotce Bocian nieco wyżej i to ty się mylisz Jerzyk a nie ja, ponieważ wielokrotnie nią chodziłem a po drugiej stronie jej przed wejściem na stadion gdzie już nie ma bramy bo została zamurowana ze względu że ten teren zaczął należeć do szkoły podstawowej był duży parking wysypany ciemną szlaką. Po drugie żadnych wątków nie mylę w innych tematach, po prostu piszę to co wiem i co widziałem ewentualnie co widzę. Z forum tak naprawdę nigdy nie wyszedłem, jedynie co wylogowałem się a jak chcesz wiedzieć dlaczego to napiszę tobie bo dla mnie nie jest tajemnica przed innymi. Ja pracuję w firmie z którą wyjeżdżam na budowy kontraktowe i to był powód min. mojej nieobecności na forum i wyjścia z niego. Jak się nie wie to się nie pisze dyrdymałów ale ty masz do tego skłonności żeby mieszać i denerwować ludzi. Pozostało tobie to w nawyku z instytucji w jakiej pracowałeś - kto jest sprytny to się domyśli w jakiej. I nie życzę sobie żebyś o mnie w ten sposób pisał. Chodziłeś po Pile i mogłeś dużo widzieć bo miałeś taką a nie inną pracę i sam sobie ją wybrałeś ale fakty i miejsca to tobie się mylą czasami. Domyślam się że właśnie dlatego masz taką wiedzę a nie inną. A co do zdjęć ze stadionu żużlowego to dokładnie przyjrzyj się i zobacz co na nich oprócz sportowców się znajduje i porównaj wygląd żołnierzy, budynków oraz infrastruktury z czasami powojennymi. I w tym przypadku strzeliłeś babola. Zdjęcia te są z oryginałów zrobione które dostałem od znajomego aby zamieścić je na forum w celu informacji że sport w powojennej Pile zaczął się odradzać. I mój znajomy poinformował też mnie że są to lata powojenne. To tyle w ramach odpowiedzi na post Jerzyka, który nie przeczę po długiej nieobecności mojej na forum, obecnie lekko mi ciśnienie podniósł. Wróciłem ponownie na forum w dniu wczorajszym i serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów a najbardziej Kreskę Poznańską i całą załogę Dawnej Piły. Przepraszam za ton tego postu ale zostałem do tego zmuszony przez Jerzyka. Hrabia.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Zaginione ulice

Post autor: hrabia »

P.S. do mojego wyżej postu te zdjęcia to robiła ta osoba która była na tych zawodach i ona wie najlepiej kiedy to było, a to co napisałeś Jerzyk w kwestii klubów żużlowych to są wyłącznie twoje domysły, jak chcesz tak naprawdę wiedzieć to w Pile jeżdżono na dwóch stadionach min. na obecnym stadionie Polonii. Pomieszałeś zawody motorowe gdzie ścigano się na normalnych motorach i przerabianych a żużel to co innego. Ścigano się po ulicach i okolicznych polnych i leśnych drogach. Ale to nie ten wątek aby się o tym rozpisywać.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Zaginione ulice

Post autor: czeslaw »

Chciałbym rozwiać wątpliwości odnośnie ul. Masława.
Skany planu miasta z 1977 r. Mam nadzieję, że pomogłem. :smile4:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Zaginione ulice

Post autor: hrabia »

Na Czesława planach które zamieścił widać gdzie była w roku 1977 ul. Masława, ale zastanawia mnie jedna sprawa dlaczego do ogrodzenia była przyczepiona tabliczka z napisem ul. Masława i za każdym razem wracając ze stadionu w roku 1966 do domu a mieszkałem na Zw. Walki Młodych mijałem ją i nigdzie innej nazwy nie widziałem.Trzeba by sobie zadać pytanie czy czasami ktoś nie zrobił jakiegoś psikusa na sylwestra wieszając tam tabliczkę z nazwą ulicy (bo trzeba tu napisać że także w nowy rok wywarzano bramy i chowano je w różnych częściach miasta), albo jest jeszcze inna opcja o której nie wiemy albo wiedzieliśmy o niej tylko gdzieś nam uciekła z głowy. Mogło być tak że została przeniesiona na wskutek zatwierdzenia planów zagospodarowania przestrzennego tamtego terenu. Przypomnijmy że Piła stawała się później województwem i był straszy rozgardiasz. Jak ktoś ma plany wcześniejsze to niech sprawdzi i napisze gdzie się znajdowała.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Zaginione ulice

Post autor: hrabia »

Sprawdziłem gdzie mogłem i na planach jest ul. Okopowa, zmyliła mnie ta tabliczka przyczepiona na płocie z napisem Masława, ciekawe jaki był powód jej tam zawieszenia, hmmm... tego już się chyba nie dowiemy. Pozdrawiam.
aramone
Posty: 1
Rejestracja: 24 lis 2010, 13:55

Re: Zaginione ulice

Post autor: aramone »

Hrabio uważam, że jesteś w błędzie. Ulica, którą opisujesz nigdy nie nazywała się ul. Masława. Wiem o tym bo mieszkałam w tej starej kamienicy. Mieszkałam tam od lat 80. W tej kamienicy mieszkali ludzie, moi sąsiedzi którzy dokładnie opisywali, tak jak ty, drogę prowadzącą na stadion. Dawniej ta ulica nazywała się Okopowa. Do lat 80 mieszkałam i wychowałam się na ulicy Masława i wierz mi znam tam każde drzewo, drogę i bunkier. To są dwie różne ulice i dwie różne historie i jedyne co je łączy to ja :) pozdrawiam

Ps. Bardzo wiele ciekawych rzeczy dowiedziałam się od ciebie i innych na tym forum - chylę czoła przed waszą wiedzą!!!
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Zaginione ulice

Post autor: hrabia »

Już post wyżej napisałem że sprawdziłem dokładnie i rzeczywiście była to ul. Okopowa, tylko zmyliła mnie w tamtych latach tabliczka na płocie z nazwą ul. Masława którą mijałem nieraz przechodząc tamtędy i byłem święcie przekonany że to jest ulica o tej nazwie, to że ona tam się znalazła to już dziś wiem że był to przypadek albo jakiś psikus. Na sylwestra dużo się kawałów robiło a to dlatego że była taka moda w tamtych latach. Ja nie byłem gorszy i z kolegami też wywijaliśmy różne psikusy :). Więc sprawa z tą ulica została wyjaśniona :). Z podziękowaniem za docenienie mojej i innych wiedzy i pozdrowionka przesyłam.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Zaginione ulice

Post autor: dizel »

Mam prośbę; kto mi powie, jaką ulicę w naszym mieście przedstawia to zdjęcie?

Obrazek
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Zaginione ulice

Post autor: wojtaq »

Skrzyżowanie Muehlenstrasse z Wasserstrasse. Inne ujęcie i opis jednego z kolegów w tym temacie na Forum.
Awatar użytkownika
WERWOLF 1945
Posty: 39
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:17

Re: Zaginione ulice

Post autor: WERWOLF 1945 »

Od pewnego czasu zastanawiam się dlaczego numery ul. Okólnej zaczynają się od nr 19, dręczy mnie to strasznie, mam nadzieję że ktoś z was zna odpowiedź na to pytanie ;/
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Zaginione ulice

Post autor: dizel »

wojtaq pisze:Skrzyżowanie Muehlenstrasse z Wasserstrasse. Inne ujęcie i opis jednego z kolegów w tym temacie na Forum.
Dzięki, jak mogłem przeoczyć.. cóż starość :) jeszcze raz dzięki.
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Re: Zaginione ulice

Post autor: sisman »

WERWOLF 1945 pisze:Od pewnego czasu zastanawiam się dlaczego numery ul. Okólnej zaczynają się od nr 19, dręczy mnie to strasznie, mam nadzieję że ktoś z was zna odpowiedź na to pytanie ;/
Poprawka, od 14-16-18 (budynek pod światłami).
Awatar użytkownika
WERWOLF 1945
Posty: 39
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:17

Re: Zaginione ulice

Post autor: WERWOLF 1945 »

Dzięki za poprawkę :) ale co z resztą numerów? Dlaczego nie są od pierwszego?
Adipila
Posty: 2
Rejestracja: 06 cze 2013, 09:15

Re: Zaginione ulice

Post autor: Adipila »

Być może kiedyś stały tam jakieś inne budynki i po prostu numery zostały tak jak były... nie mniej jednak ciekawi co za budynki tam stały i dlaczego je zburzono. Ciekawe to jest.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Zaginione ulice

Post autor: ziolek »

sisman pisze:
WERWOLF 1945 pisze:Od pewnego czasu zastanawiam się dlaczego numery ul. Okólnej zaczynają się od nr 19, dręczy mnie to strasznie, mam nadzieję że ktoś z was zna odpowiedź na to pytanie ;/
Poprawka, od 14-16-18 (budynek pod światłami).
Hm... Być może, że w chwili ustalania numerów budynków istniały tylko budynki, którym nadano numery 22-42 z racji tego, iż przewidywano wybudowanie budynków, które posiadać będą numery 2-20. A że wybudowano wyłącznie budynek trzyklatkowy, to dziś mamy zastanawiający brak numerów 2-12.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Zaginione ulice

Post autor: ziolek »

A przy okazji polecam spojrzeć na stronę: http://pila.e-mapa.net/
Można na niej zauważyć pozostałości z przeszłości, np. wąskie działki na ul. Wodnej i Śródmiejskiej, czy też podział Placu Zwycięstwa, działki na początku ul. Dąbrowskiego, w tym adres Dąbrowskiego 4. Przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i Al. Wojska Polskiego widoczne są także działki dawnych studni miejskich wodociągów. Być może ktoś będzie miał również inne spostrzeżenia. :)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Zaginione ulice

Post autor: ziolek »

Widoczna jest np. na ile się orientuje nieistniejąca już Bydgoska 77 oraz zastanawiająca wyrwa w numeracji między numerem 77 i 71. :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się