Zaginione ulice

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

No to na pobudzenie: ul. Roli-Żymierskiego. hę
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Czy to nie była ulica ta która dziś nazywa się Dzieci Polskich?


A gdzie była w Pile ulica Żwirki i Wigury? He!?
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Witam :D , próbowałem dowiedzieć się u taksówkarzy jak ten krótki dojazd do ronda Solidarności się nazywa, większość odpowiadała mi że jest to ul. Browarna. Natomiast listonosz który roznosi pocztę stwierdził że jest ona przedłużeniem Al. Powst. Wlkp co wydało mi sie dziwne a zarazem prawdopodobne natomiast przebieg ul. Browarnej pozostał bez zmian jedynie z niej wyjazd został zmieniony. A jeszcze dziwniejsze jest to że Mc Donald znajduje się przy ul. Browarnej, ul. Bydgoskiej, Placu Powst. Warsz., Al. Powst. Wlkp ponieważ jak mówił była pod takie adresy korespondencja. I tak mamy ulicę zagadkę (hahahahaha). Bądź tu człowieku mądry i pisz wiersze jak stare porzekadło mówi. Serdecznie pozdrawiam i do następnego sklikania.
lukas
PRZYJACIEL
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2006, 16:35
Lokalizacja: Piła 725470191

Post autor: lukas »

Witam
Jerzyk pisze:A gdzie była w Pile ulica Żwirki i Wigury?
Między Mireckiego a Chodkiewicza.

pozdrawiam
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Między Mireckiego i Kossaka-Chodkiewicza to była ulica Głuchowska!!!
lukas
PRZYJACIEL
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2006, 16:35
Lokalizacja: Piła 725470191

Post autor: lukas »

Witam.
I jest do dzisiaj, natomiast ulica Żwirki i Wigury była równoległa do Głuchowskiej, jadąc od centrum, kilkadziesiąt metrów powyżej ulicy Łącznej w prawo.

pozdrawiam.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Nie sprawdzałem ale moim zdaniem lukas ma rację. Ul. Żwirki i Wigury to chyba ta która prowadzi do firmy Nafta Trans.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Dzwoniłem do kolegi, który kilkanaście lat mieszkał przy Głuchowskiej i mówi mi, że do Styki nie było żadnej ulicy w prawo. Choć mnie się przypomina, że faktycznie był tam jakiś taki "kawałek" z brukiem ale ja Żwirki i Wigury lokuję też nie w tym rejonie.
Ale na razie się wstrzymam.
lukas
PRZYJACIEL
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2006, 16:35
Lokalizacja: Piła 725470191

Post autor: lukas »

Witam

Jerzyk pisze: Dzwoniłem do kolegi, który kilkanaście lat mieszkał przy Głuchowskiej i mówi mi, że do Styki nie było żadnej ulicy w prawo.

Według mnie nie było ul. Styki, był to teren PPB, później Kombinat Budowlany, od ul. Kossaka była brama wjazdowa, ul. Styki pojawiła się po likwidacji Fabryki Domów.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Pod podanym poniżej linkiem:

http://www.bip.um.pila.pl/rada.php?Naw= ... KAJ=SZUKAJ#
Na samym końcu znajduje się uchwała: LIII/540/2002, w której w paragrafie 7:
Likwiduje się nazwy ulic nie funkcjonujących na terenie miasta Piły:

ulica Kadłubka
ulica Kaszubska
ulica Kręta
ulica Nakielska
ulica Techniczna
ulica Torowa
ulica Wyczółkowskiego

Jeżeli chodzi o pytanie sismana to odpowiedź brzmi: Bohaterów Stalingradu od pl. Zwycięstwa do Dzieci Polskich.
Ulica Żwirki i Wigury istnieje do dziś - to jest ta brukowa ulica odchodząca od al. Powstańców Wielkopolskich na wysokości IBI.
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

Zgadza się:
Schlageterstraße - Roli-Żymierskiego = pl. Zwycięstwa

Fliegerstraße - Żwirki i Wigury

a tak na boku
gdzie był pierwszy pl. Zwycięstwa
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Trafiłem na dwie nazwy:
Scheunen Platz przy Krojanker Strasse
Bergtalerstrasse przy Schützenstrasse
są to nazwy przystanków z drugiej połowy lat trzydziestych. Na planie miasta wydanym w 1938 roku te dwie nazwy nie występują. Ta druga być może jest już za planem. Czy ktoś wie co czego "przypiąć" te dwie nazwy?
W którym roku zniknęła nazwa Damaschkestrasse ?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Bergtaler Str. to obecna Miedziana (wg spisu nazw ulic polskich i niemieckich z "Piła Mówi"). Scheunen Platz - może chodzi o Scheunenstrasse? Była to mała uliczka między Krojanker a Eichberger Str., późniejsza Küddowstr., po wojnie Drewniana. Jednak w drugiej połowie lat 30. z pewnością nie nosiła już tej nazwy.
Co do Damaschkestr. to trudno dokładnie określić. Jest jeszcze zaznaczona na planie z 1933 r., a na planie 3 lata późniejszym już jej nie ma. Przypuszczam, że zlikwidowano ją, gdy na skutek wytyczenia obecnego pl. Inwalidów uzyskała połączenie z Goethering (plac jest już na tym planie z 1936 r., na planie z 1933 r. jeszcze go nie ma, nie wymienia go także książka Karla Boese z 1935 r.).
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

W gazecie z roku 1964 natrafiłem na taką nazwę ulicy: Nowoprojektowana. Chodzi zapewne o ulicę Konopnickiej między 11 Listopada, a al. Piastów. Czy mam rację? Czy taka ulica istniała, czy jest to fikcyjna nazwa dla ulicy, która była w budowie?
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

NIe jestem pewien, ale coś mi się wydaje, że ulica Nowoprojektowana to była ulica równoległa do ul. Wiosny Ludów - za nią (jadąc do "nowego" szpitala)- ta w lewo.
Ale to można sprawdzić albo w Urbanistyce i architekturze albo w geodezji.
Pamiętam czasy gdy przy tej ulicy planowano zabudowę domkow jednorodzinnych i tak o niej w tamtych czasach mówiono. Oczywiście ulicy nie było - w sensie jezdni!
Gdybyście szukali w Wuydzi. Urbanistyki to musicie szukać p. Oleszaka - był w tamtych latach bodajże architektem miasta.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Dziś się dowiedziałem, że w planach była budowa ślepej ulicy prowadzącej od ulicy Brzozowej.Miano wytyczyć działki budowlane kosztem ogrodów jakie są pomiędzy Wiosny Ludów, Sienkiewicza, Brzechwy(Nowotki), Brzozową. Ale jak ona miała się ona zwać tego nie wiem.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Uzupełniłem i poprawiłem wykaz dawnych i obecnych nazw pilskich ulic. Teraz dostępne są także wcześniejsze nazwy niemieckie (np. z XIX wieku) i nazwy polskie z okresu PRL.
http://www.dawna.pila.pl/nazwy_ulic.php
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Sisman! Nie chciałbym się mylić ale przekonany jestem, że pierwszy plac Zwycięstwa to było miejsce ustawienia pomnika Matwiejewa. Widziałem takie zdjęcie z "samolotem" i podpisane Piła plac Zwycięstwa.
Jeśli je znajdę to Ci pokażę (oczywiście na forum).
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Z powojennych ulic nie wiem jeszcze gdzie były:
- Leszczyńska/Leszczyńskich
- Lubiańska
- Brzegowa
- Szubińska
- Mokra (3 ostatnie to gdzieś na Staszycach)
- Mała (na Koszycach)
- Radomska
- Daleka
- Krochmalna
- Orzechowa/Plantowa (możliwe że to ta sama)

Z przedwojennych:
- Anflieger/Anliegerstr. (możliwe że to te same - po wojnie odpowiednio Orzechowa i Plantowa)
- Schubiner Str. (po wojnie Szubińska)
- Scharnhorststr. i Ludendorffstr. (najprawdopodobniej zachodnia część Dołków, ale nie wiem które dokładnie)
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Oj cosik mi się zdaje, że "Małej" musisz szukać przy ul. Żeromskiego. Idąc w kierunku ul.Mickiewicza po lewej stronie. To co prawda była, zawsze najdalsza strona Piły od "mojego rewiru" ale ... ???!!!
A czy ktoś mi może podpowiedzieć gdzie była ulica Masława???
I jak się nazywała ulica łącząca ulicę Roosevelta z ulicą (dawną) Mireckiego. Tam po lewej były ogródki a po prawej taki duży - trzy? albo dwupiętrowy "stary"- nie otynkowany dom. Oczywiście idąc od ul. Roosevelta. Nie było tam jezdni a taka "czarna droga". Coś mi się zdaje, że On -ten dom- stoi do dziś i zmieniono mu tylko "przynależność" albo mówiąc poprawnie - adres!

A Szubińska czy nie w rejonie Staszyce w tym osiedlu ostatnim po prawej stronie tam gdzie jest chyba nowa Ujska i Czarnkowska - jeśli nie mylę. Ale chyba nie? co?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Ulica od Roosevelta do Mireckiego to Okopowa. Teraz jest tam szeroki chodnik od przystanku naprzeciw Nafty do prześwitu między blokami na Roosevelta. Sam dom ma teraz adres al. Powstańców Wlkp. 9, obok jest dobrze zaopatrzony sklep z piwem ;)
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

O kurde - jaka szkoda, ze tam nie mieszkam!!!
Oczywiście chodzi o ten chodnik - s z e r o k i !???
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Obrazek

Tak, ten szeroki chodnik to jedyne miejsce, gdzie ta ulica mogła być. Wskazuje na to ta kamienica, oraz to, że na jej przedłużeniu znajduje się zamurowane wejście na stadion.
puma
Posty: 15
Rejestracja: 07 sie 2007, 23:49
Lokalizacja: pomorze
Kontakt:

Post autor: puma »

Ul. Masława o ile się nie mylę była to ulica wyłożona brukiem i łączyła Bohaterów Stalingradu z Wyspiańskiego.
Zaczynała się na wysokości starego cmentarza.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

SA108 pisze:Z powojennych ulic nie wiem jeszcze gdzie były:
- Leszczyńska/Leszczyńskich
- Lubiańska
- Brzegowa
- Szubińska
- Mokra (3 ostatnie to gdzieś na Staszycach)
- Mała (na Koszycach)
- Radomska
- Daleka
- Krochmalna
- Orzechowa/Plantowa (możliwe że to ta sama)

Z przedwojennych:
- Anflieger/Anliegerstr. (możliwe że to te same - po wojnie odpowiednio Orzechowa i Plantowa)
- Schubiner Str. (po wojnie Szubińska)
- Scharnhorststr. i Ludendorffstr. (najprawdopodobniej zachodnia część Dołków, ale nie wiem które dokładnie)
Poszukałem na spisach i planach Piły z okresu 1945 - 1953. Po kolei:
Leszczyńska - obecna Marcina Kasprzaka na Podlasiu;
Lubiańska = Łubiańska - obecne lotnisko. Zaczynała się tam, gdzie obecnie na Lotniczej jest pętla autobusowa i garaże;
Brzegowa - występuje w opisach, ale na żadnym planie nie jest zaznaczona. Była gdzieś w okolicach Miedzianej;
Szubińska - obecna Ujska;
Mokra - obecna Leśna;
Pozostałych ulic na żadnym planie nie ma.

Z planów z 1948 i 1953 wynotowałem ulice, których już nie ma:
Częstochowska ( Komuny Paryskiej )
Gajowa - okolice Miedzianej
Szkolna - od Sikorskiego w kierunku boiska budowlanki
Trzciańska Droga - przedłużenie Wyspiańskiego ( od torów )
Przejazd - między Powstańców Wlkp a Śniadeckich - równoległa do Drewnianej
Piastowska - teren koszar - po jej likwidacji nowa ulica ( Bocheńskiego ) została przesunięta pod sam blok
Warszawska - później Karola Marksa
Mączewskiego - obecna Malczewskiego - może to tylko powielany błąd pisowni
Ulica E. Plater była pisana Emilie Plater
Zachodnia obecna Matwiejewa

Na Koszycach na planach są ulice:
Mączna - Młynarska
Letnia - Zbrojna
Stawicka - Pogodna
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się