Historia i zastosowanie Zalewu Koszyckego

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Historia i zastosowanie Zalewu Koszyckego

Post autor: GaWroN »

Witam!
Jestem tutaj na tym forum nowy. Jestem GaWroN :D . Bardzo lubię historię Piły. Bardzo często zaglądam na tę stronę i na forum. Poruszacie bardzo ciekawe tematy związane z Piłą, ale jeszcze nie zetknąłem się z tematem dotyczącym Zalewu Koszyckego, chodzi mi konkretnie o historię i zastosowanie tego zbiorkika. Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby ktoś napisał mi, w którym roku powstał zalew i jakie było jego zastosowanie dla niemców. Czekam na odpowiedzi.

Pozdrawiam GaWroN :D
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Zalew Koszycki powstał po roku 1978. Przedtem była to "dolina" rzeczki Ruda (Rudawa, Łachotka). Mieszkańcy Koszyc wykorzystywali ten teren do uprawy głównie warzyw i wypasu bydła. Częściowo rosły tutaj zarośla olchowo-wierzbowe. Był pomysł ówczesnych władz na stworzenie ośrodka sportów wodnych i kąpieliska. Dotyczy to zarówno Zalewu Koszyce I jak i Koszyce II. Nawet myślano o doprawadzeniu kolejki wąskotorowej. Okres tzw. transformacji zniweczył owe plany i dzisiaj mamy to co mamy, czyli nic.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Od mojej matki, która w owych latach nadzorowała budowę grobli oraz tamy piętrzącej wodę wiem to, iż głównym celem powstającego zalewu miała być zmiana klimatu. W Pile panował niegdyś suchy i ciepły klimat malaryczny, co sprzyjało rozprzestrzenianiu się wielu chorób. Klimat taki wpływał również niekorzystnie na samopoczucie mieszkańców miasta. Projekt wielkiego zbiornika wodnego o pow. ponad 100 ha miał to zmienić.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Właściwie wszystko, co można by napisać o Zalewie Koszyckim, można przeczytać w tym artykule:
http://www.tygodniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/1530.dhtml
O kolejce wąskotorowej natomiast pisałem tutaj:
viewtopic.php?t=22
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

Dzięki, chłopaki za informacje. Ale szkoda, że nie powstała ta kolejka wąskotorowa, może kiedyś ktoś znów poruszy ten temat. A tak przy okazji, gdyby powstała ta kolejka nie musiałbym zasuwać do budy i z budy do domu autobusem <hehe> :D , bo moja szkoła czyli Gim. 4 z której już wychodzę (idę we wrześniu do L.O. Stanisława Staszica "Nafta") znajduje się przy parku i miałbym naprawdę blisko :D . Jak znajdziecie jeszcze jakieś informacje to zapraszam do napisania.

GaWroN :D
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Parę lat temu spotkałem się z jednym z mieszkańców naszego grodu (obecnie mieszka w Bornym Sulinowie), który miał pomysł wykorzystania Zalewu Koszyckiego jako miejsca "stacjonowania" wodnosamolotów. Miano je "produkować" lub skladać w "okrąglaku" przy dworcu kolejowym.
Sprawa wyglądała mi już wtedy niezbyt prawdziwa, ale ów "pan" przekonywał mnie, iż jest to wszystko na dobrej drodze. Dlaczego nic z tego nie wyszło nie wiem. Aktualnie kontaktu z nim nie mam.
Potraktowałałem w sumie to wszystko jako "fantazję".
Ale gdyby to była prawda i się udało...

Pozdrawiam
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Powodem braku popularności zalewu jest przede wszystkim brudna woda i chyba też samo otoczenie (nieraz pozarastane i trudno dostępne). A myślę, że miejsce to mogłoby być popularne gdyby były tam chociaż jakieś kajaki, żaglówki czy jakieś inne sporty wodne.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Nie mogę też zrozumieć dlaczego nic się nie dzieje. Pomysłów i planów było przecież sporo. Każda kolejna "władza" roztacza przed mieszkańcami miasta różne wizje i jak dotychczas bez rezultatu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

A to też jest bardzo dziwne. Miasto ma pieniądze, które można by było przeznaczyć na zrealizowanie podobego projektu, z którego napewno miasto by dostało pieniądze z Unii Europejskiej. Ale komu chce się takie coś budować i gdzie znaleźć wykonawcę.

Pozdrawiam GaWroN :D
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Nie wiem czy jest to proste. Z tego co wiem to znajdująca się tam woda jest zanieczyszczona przez zalane, rozkladające się drzewa i krzaki, których przy budowie tego zbiornika nie usunięto. Niewykluczone jednak że prace takie pomimo uplywu wielu lat można jednak przeprowadzić.
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

Też tak myślę, że coś można by było chociaż zacząć.

GaWroN :D
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Doskonale pamiętam ten teren jeszcze przed powstaniem Zalewu.
Jeżeli chodzi o drzewa i krzewy to zostały w przeważającej części wycięte i usunięte (spalone). Owszem jest prawdą, iż pozostały pniaki. Ich nikt nie karczował.

Planów było sporo i podejrzewam, że i rodzą się następne. Jednak na realizację któregoś z nich będzie nam trzeba poczekać jeszcze dobrych kilka lat.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Witam w trochę zapomnianym temacie.

Po zalewie można popływać kajakiem. Wystarczy dojechać autobusem nr 2 do końcówki i przejść na drugą stronę Al. Niepodległości. Kajaki będą widoczne na podwórzu posesji p. Kazia Przydatka. Posiada nawet wózki, aby przetransportować je nad zalew.
http://kajak.org.pl/kontakty/podmiot478

Można także popływać żaglówką, tu obsłuży nas "UKS Wodniak", mieszczący się na półwyspie przy jazie.
http://wodniakpila.w.interia.pl/

Po terenach przyległych można także pojeździć konno. Jest tu kilka małych stadnin przy ul. Wałeckiej i Okrężnej. I z tego co pamiętam to jest możliwość przejażdżki starym traktem do leśniczówki Zawada skręcając przy tzw. bratniej mogile z drogi na Starą Łubiankę.
http://www.voltahorse.pl/osrodki/produc ... b7b70917d7

Pozdrawiam i zapraszam, a jeśli ktoś skorzysta to niech się z nami podzieli wrażeniami.
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

Czy moglibyście mi wyjaśnić, w jaki sposób zalew jest połączony z rzeką? Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić, bo przecież Gwda nie wpływa ani nie wypływa bezpośrednio z zalewu...
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Z zalewu wypływa rzeczka o nazwie Ruda, która wpada niedługo potem do Gwdy.
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

Ale to na tej malutkiej rzeczce opiera sie ochrona przeciwpowodziowa Piły? Bo chyba też i po to zalew został zbudowany. Jakoś to wszystko wydaje mi sie strasznie nieprawdopodobne.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

A kto mówi o ochronie przeciwpowodziowej? Zbiornik miał z założenia pełnić funkcje rekreacyjne, plany były ambitne, z kolejką wąskotorową i ogrodem botanicznym włącznie. Coś na kształt poznańskiej Malty.

Zagrożenie powodzią nad rzeką taką jak Gwda jest nikłe - do rzadkości należą lata, kiedy rzeka wylewa. Swoją drogą to ciekawy temat - istnieją jakieś historyczne wzmianki o groźnych zalaniach wywołanych przez Gwdę?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Tuż przed Wielkanocą w 1888 roku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

RR, tak mi sie wydawało, że ma pełnić jakąś tam ochronę przeciwpowodziową i właśnie dlatego nie mogłem sobie wyobrazić, jak to się ma dziać, skoro nie ma bezpośredniego połączenia z Gwdą.
Dzięki za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Dzięki temu, że powstał zalew pozbylismy się specyficznego bagienno-malarycznego mikroklimatu w Pile.
Druga Malta niestety nie powstała bo nastały nowe czasy i nowa władza miała ważniejsze sprawy na głowie niż kontynuacja inwestycji po byłej nomenklaturze.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

RR pisze:Zagrożenie powodzią nad rzeką taką jak Gwda jest nikłe - do rzadkości należą lata, kiedy rzeka wylewa. Swoją drogą to ciekawy temat - istnieją jakieś historyczne wzmianki o groźnych zalaniach wywołanych przez Gwdę?
Podobno groźniejsze wylewy skończyły się wraz z budową elektrowni w Dobrzycy.
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

To zadam jeszcze jedno pytanie i mam nadzieje, ze ktoś z Was mnie oświeci ;) : w jaki sposób napełniono nieckę zalewu wodą? Zrobiono to przy pomocy tej małej rzeczki?
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

Dzięki marasxt, że powróciłeś do mojego pierwszego posta, którego napisałem na tym forum :wink: . Chociaż teraz wiem, że nie odszedł w zapomnienie. A dobrze, że chociaż ktoś coś na nim pisze, gdyż mogę się dowiedzieć nowych rzeczy o miejscu, w którym mieszkam obecnie. Dzięki wszystkim, którzy sprawili, że znów mój post odżył :)

Pozdrawiam
GaWroN :D
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

d-t-x pisze:To zadam jeszcze jedno pytanie i mam nadzieje, ze ktoś z Was mnie oświeci ;) : w jaki sposób napełniono nieckę zalewu woda? Zrobiono to przy pomocy tej malej rzeczki?
Tak, zgadza się. Trwało to kilka lat.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Poza wspomnianą rzeczką zalew zasilają jeszcze strumyki po jego zachodniej stronie oraz rów melioracyjny przecinający ul. Wałecką.
Podczas naprawy jazu spuszczono wodę z zalewu na prawie rok. Nie pamiętam ile wtedy trwało ponowne napełnienie go, ale była to tylko kwestia paru miesięcy.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się