Osiedle Górne

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Wydaje mi się że jest bo przejeżdzam koło niego prawie codziennie (do miejsca zamieszkania). Na przeciwko lasu koło wylotu ul. Mickiewicza. Za stacją Benzynową RONDO jest pusty plac, potem sklep PROMYK i dwa domki, jestem pewien ze jeden z nich to ten. A to na pewno nie ulica Batorego bo na zdjęciu jest napisane Berlinerstrasse, oba domki stoją do al. Wojska Polskiego.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W tym rejonie nie wszystkie budynki się zachowały. Np. nic nie pozostało po osiedlu Krieger Siedlung (od szkoły nr 7 do ul. Koszalińskiej). Dzisiaj stoi tam przychodnia lekarska i CPN.
A tak poza tematem - w 1945 roku Rosjanie urządzili tam obóz "filtracyjny". Szukano wśród licznie zatrzymanych żołnierzy i cywili członków SS, działaczy NSDAP i funkcjonariuszy państwowych. Według źródeł niemieckich (np. dr Stukowski) miano tam rozstrzelać wiele osób.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Chodzi mi właśnie o al. Wojska Polskiego i o to, że za skrzyżowaniem z ul. Batorego (gdzie ów domek ze zdjęcia powinien się znajdować) nie ma już po tej stronie alei żadnych starych domów.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Zostawmy ten temat aż do zrobienia zdjęcia i wtedy porónamy oba (stare i nowe). Te watpliwości mogą wnikaćz tego, że nie jest to śródmieście, czyli niezbyt często odwiedzany kawałek miasta, prócz mieszkańców oczywiście --- Przed skrzyżowaniem z Batorego, ale zostawmy do porównania zdjęć :D
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Witam - chciałem w końcu opublikować zdjęcie tych domków, przepraszam że tak późno, ale miałem problemy z internetrm i nie miałej jak go opublikować :oops: . No ale liczą się intencje.

Obrazek

A propos tej gospody, chyba nie ten domek, ale podobna architektura, widocznie taki zamysł osiedla.
Czy to nie wygląda jak na wsi??
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

BOGDAN pisze:W tym rejonie nie wszystkie budynki się zachowały. Np. nic nie pozostało po osiedlu Krieger Siedlung (od szkoły nr 7 do ul. Koszalińskiej). Dzisiaj stoi tam przychodnia lekarska i CPN.
A tak poza tematem - w 1945 roku Rosjanie urządzili tam obóz "filtracyjny". Szukano wśród licznie zatrzymanych żołnierzy i cywili członków SS, działaczy NSDAP i funkcjonariuszy państwowych. Według źródeł niemieckich (np. dr Stukowski) miano tam rozstrzelać wiele osób.
Witam. Bardzo ciekawa informacja. Czy wiadomo jak długo istniał i jak wiele osób przeszło przez obóz?

Załączam ciekawą fotkę przedstawiającą fragment osiedla Górnego. Tylko jeden pas drogi (dwukierunkowa), plac na którym obecnie stoi przychodnia specjalistyczna. W głębi widać ogrodzony plac pod budowę kościoła NMP Wspomożenia Wiernych.

Obrazek
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

SA108 pisze:Parę fotek, które znalazłem u siebie:
http://img206.imageshack.us/my.php?imag ... 7688qr.jpg
Gdzie znajdowały się te osiedla, podejrzewałem szczerze mówiąc o to Zamoście, jednak miło się pomyliłem. Podobne zdjęcie tego samego fragmentu znajduje się w 'PIŁA - Zarys dziejów', z podpisem 'fragment nowego osiedla'. Pierwsza ulica to Grunwaldzka, druga to Matwaiejewa o ile dobrze przeczytałem. Jeżeli ktoś ma dokładne info w których miejscach znajdowały sie te osiedla, byłbym wdzięczny. Chodzi mi o położenie, przed budynkami na tym drugim zdjęciu jest dziwny duży plac, czyżby to tzw. Zeppelinplatz - wg. mapy ściągniętej ze Schneidemuhl.net, chciałbym wiedzieć jak to wyglądało. Dzięki z góry :wink:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Na górnym zdjęciu jest skrzyżowanie obecnych ul. Matwiejewa (na pierwszym planie) i Grunwaldzkiej. Żaden z widocznych budynków nie istnieje, obecnie stoją tu bloki. Na dolnym - to rejon skrzyżowania ul. Matwiejewa i Kraszewskiego. Plac z którego wykonano zdjęcie jeszcze przed wojną został zabudowany trzema domami - obecnie Matwiejewa 13-23. Za wozem widocznym na zdjęciu w prawo odbiega ul. Kraszewskiego. Do dziś zachowały się obydwa domy pośrodku fotografii, chociaż ten z lewej (ul. Matwiejewa) jest mocno przebudowany.
Znalazłem jeszcze taką pocztówkę z tego rejonu:

Obrazek

- u góry po lewej - nieistnejący budynek przy ul. Matwiejewa
- u góry po prawej - szersze ujęcie skrzyżowania ul. Matwiejewa i Kraszewskiego, po lewej budynek z poprzedniego zdjęcia
- na dole po lewej - ul. Kraszewskiego od skrzyżowania z ul. Matwiejewa - podobne ujęcie jest w książce "Piła - zarys dziejów"
- na dole po prawej - ul. Grunwaldzka od skrzyżowania z ul. Matwiejewa

A Zeppelinplatz to obecny pl. Lotnictwa.
Załączam ciekawą fotkę przedstawiającą fragment osiedla Górnego. Tylko jeden pas drogi (dwukierunkowa), plac na którym obecnie stoi przychodnia specjalistyczna. W głębi widać ogrodzony plac pod budowę kościoła NMP Wspomożenia Wiernych.
Na placu na pierwszym planie znajdowało się właśnie osiedle Krieger Siedlung. Widać też cmentarz ewangelicki zamieniony na park - jego część zlikwidowano pod budowę al. Wojska Polskiego.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Dzięki za wyjaśnienie. Ładne to osiedle swoją drogą było.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Po dawnym Krieger Siedlung pozostało niewiele śladów. Np. od strony al. WP zachowała się podmurówka po ogrodzeniu.

Pozdrawiam
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Bylabym ogromnie wdzieczna za przeslanie mi e-mailem wszelkich zdjec przedwojennych i z wczesnych lat powojennych, dotyczacych wspomnianej dzielnicy, zwlaszcza ulicy Warsztatowej, Ceglanej, Reymonta, Krynicznej, ZNTK, Wzgorza Mewisa. A moze jest jakas fotka szpitala dzieciecego? Miescil sie na tylach starego szpitala. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ostatnio znalazłem to:

Obrazek

Jestem prawie pewien, że ta przychodnia to dawny szpital dziecięcy.
waldemar t. piatek
Posty: 38
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:20
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: waldemar t. piatek »

Tak, to na pewno jest były szpital dziecięcy na tym zdjęciu. Nie pamiętam kiedy został zlikwidowany. Znajdował się przy ul. Grunwaldzkiej, w dzisiejszym budynku Agencji Rozwoju Północnej Wielkopolski.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

waldemar t. piatek pisze:Nie pamiętam kiedy został zlikwidowany.
W 2000 roku.
waldemar t. piatek
Posty: 38
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:20
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: waldemar t. piatek »

Dziękuję za tę informację, choć głowę bym dał, że likwidacja szpitala dziecięcego nastąpiła znacznie wcześniej. Przecież w latach 90-tych oddział dziecięcy był już w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, a obecnie Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Rydygiera. Więc jaki byłby sens utrzymywania dwóch oddziałów dziecięcych w malutkiej w końcu Pile? Na pewno był to rok 2000?
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Głowy sobie nie dam uciąć ale w starym oddziale został chyba przez jakiś czas oddział zakaźny.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ostatnio wpadł mi w ręce artykuł "Zarys dziejów szpitala miejskiego w Pile w XX w.". Autorem jest Michał Początek. W tym artykule napisano, że pediatryczny oddział obserwacyjno-zakaźny (tak to się nazywało) mieszczący się w tzw. pawilonie dziecięcym został zlikwidowany dopiero w 2000 r. Zresztą pisałem już, że byłem w tym szpitalu w odwiedzinach ok. 1998-99 roku.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Jest tak jak pisze SA108. W 1998 r. leżała tam moja córka.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: SA108 »

Wrzucam na prośbę Kanclerza. Orzeszkowej 19 w 1976 roku:

Obrazek

Może ktoś wie gdzie dokładnie stał ten domek?
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: drstein »

Ten domek stał mniej więcej tam, gdzie jest teraz apteka. Mieszkało tam kilka rodzin, między innymi rodzina jednego z obecnych pilskich radnych.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: ziolek »

A pamiętasz może w jakich latach wyburzono ten budynek. Ja niestety nie miałem okazji już go widzieć( a przynajmniej nie pamiętam). Pamiętam tylko ręczną pompe stojącą samotnie w tych okolicach, acz i jej nie jestem pewien.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: skinspila »

Ja go dobrze pamiętam, sam w nim szyby biłem, to były lata 90 ale mogę się mylić (sad za szopami był nazywany dżunglą a tam gdzie piach wybierali to pustynia, oj spędziło się tam czasu bawiąc w strzelanego i paląc ognicha wieczorami) pamiętam jak obok tego budynku państwo Zając wypasali krowę, za tym budynkiem mieszkalnym mieli gospodarstwo Państwo Kłudkowie czy jakoś tak, dzieliła ich piaszczysta droga w górę, w zimę oczywiście zjazdy na saniach poza tym właściciel tej posesji spoko kolo, jak wędził kiełbachę zawsze coś się skapło. Budynek rozebrano, teraz nie pamiętam czy po tym jak baraki spłonęły czy jeszcze przed, Pavvlo powinien to wiedzieć w końcu swój ziomal osiedlowy no i trochu ale niewiele starszy
pozdro, zdrowych i wesołych panowie :D :smile4:
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: Kanclerz »

Kilka fotek z Górnego:

Obrazek Obrazek
Początek lat 60-tych :wink:

Obrazek Obrazek
Połowa lat 80-tych. "Getto" przy ulicy Mickiewicza.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: pavvlo »

A to kilka moich fotek, zdjęcia wykonane z bloku mieszczącego się przy ulicy Słowackiego. Fotki wykonane w 1994 roku, na dzień dzisiejszy mają jakieś 14 lat.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: Kanclerz »

Świetne zdjęcia. Przechodziłem (i przechodzę) tam niemal codziennie, ale obraz mocno uległ zatarciu. Z prawej strony trzeciej fotki widok na były ogród i sad moich dziadków :cry:
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się