Osiedle Górne

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: jacko »

kolejne fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: RR »

Rewelacja! A coś z bliższych okolic cmentarza?
Korzystając z okazji, powtórzę prośbę sprzed paru lat (zwłaszcza, że trochę osób na forum przybywa z każdym rokiem): poszukuje powojennych zdjęć z okolic Zalewu Koszyckiego i Kuźnika, sprzed budowy zalewu, z czasu wypełniania zbiornika, może okolice Muzeum Wyzwolenia Piły itp. Może ktoś z Forumowiczów ma w swoich zbiorach tego typu zdjęcia (może być kontakt na priv)?
Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: Patyk »

Czy ostatnie zdjęcie to widok mniej więcej od obecnej Kondratowicza w stronę Mickiewicza ?
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: jacko »

Jest to dokładnie widok z dzisiejszej ul. Krasińskiego w stronę ul. Mickiewicza.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: RR »

To jeszcze 3 x Górne, 1988:
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: skinspila »

1 fota stara Gościrada, uuu... to są wspomnienia, hehehe nie myślałem że ją jeszcze zobaczę, heh.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: jarek »

Ahh, Tetmajera ;) Moja ulica, jak miło powspominać.

A ma ktoś zdjęcia tego długiego "baraku" który stał w miejscu intermarche i tych budek-sklepów co też tam stały.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: skinspila »

Mam wstawię jak tylko poszperam u matuli (telekomunikacji, sklepików, butików) :smile4:
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: drstein »

skinspila pisze:1 fota stara Gościrada, uuu... to są wspomnienia, hehehe nie myślałem że ją jeszcze zobaczę, heh.
W miejscu gdzie chodzi ten malec, grało się w piłkę. Z lewej strony widać, że drzewa zaczęto już wycinać pod budowę nowych bloków.
A w Gościradzie to jakby weselisko było :)
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: jacko »

Następne zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: ziolek »

Hoho. Ile tu zdjęć, ile tu ludzi związanych z górnym? Ostatnio miewam słabe możliwość pobytu na forum. Kilka dni mnie nie było a tu takie rarytasy mi bliskie i to dosłownie. :)

Jacko - czy foty kościoła były robione około 1982/1983 roku?
Pamiętam, że plac w sąsiedztwie przedszkola został uprzątnięty w roku... hm... 1986/1987?

RR - widzę, że budynek na Grotgera również został podpalony. Jeśli dobrze pamiętam również budynek na sąsiedniej focie (ten rozbierany) był jesienią 1997 roku dwukrotnie podpalony. Acz pewności nie mam czy ten budynek czy jemu sąsiedni, bliższy ulicy Wyszyńskiego.
Swoją drogą w sąsiedztwie budynku na Grotgera pojawiły się latem 1997 toku jedne z pierwszych w Pile tagów. (kto wie co nieco o grafiti ten może wie o czym mówię). :)
Fotkę dębu/wiązu, w którym roku zrobiłeś? Jak pamiętam domek stojący w jego sąsiedztwie został wyburzony wiosną 1997 roku.
No i ta wycinka. Pamiętam, że budowę domów rozpoczęto w 1990 roku. Swoją drogą nie wiedziałem, że na Tetmajera stały dwa domki. Ja pamiętam już tylko jeden.

Pavvlo - czy budynek widoczny na trzeciej fotce nadal stoi? Na niemal prawym skraju zdjęcia. Ten ze stromym dachem.
I na jakiej ulicy stał budynek stojący na drugiej fotce (również niemal prawa krawędź zdjęcia)?
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: jacko »

Jeśli nic nie pomieszałem w swoich opisach to zdjęcie kościoła było robione we wrześniu 1985 roku, zdjęcie okolic przedszkola było robione w tym samym okresie. Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: ziolek »

Dziękuje za odpowiedź. :) Zapytałem nie bez powodu, chcąc poznać tempo prac budowlanych, bowiem 25 grudnia 1983 roku byłem chrzczony jeszcze w kaplicy. Główny budynek nie był jeszcze oddany. Budowa budynku kościoła ponoć pochłonęła jedną ofiarę śmiertelną.
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: jacko »

O ofierze śmiertelnej w czasie budowy kościoła też słyszałem, jednak nie znam konkretów.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: mathias »

A wie ktoś co się stało? Było to związane z pozostałościami po wojnie czy z niefortunnym zbiegiem okoliczności?
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: Kanclerz »

Powtórzę raz jeszcze: świetne zdjęcia. No i ten koń z pierwszej fotki powalający. Górne górą :jupi:

Dadam, że 8 maja 1983 roku należałem do pierwszego rocznika, który przyjmował Pierwszą Komunię Św. w kościele na Górnym. Sama uroczystość odbywała się w kaplicy.

I taka mała ciekawostka: makieta kościoła i stan na dzień 14.09.2007r. Jeszcze bez dzwonów, ale to już inna historia.

Obrazek Obrazek

Słyszałem kiedyś, że kościół w pierwotnej wersji miał stać obrócony o 180 stopni, czyli krzyżem w kierunku centrum miasta. Ciekawe ile w tym prawdy?
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: drstein »

Kanclerz pisze:Słyszałem kiedyś, że kościół w pierwotnej wersji miał stać obrócony o 180 stopni, czyli krzyżem w kierunku centrum miasta. Ciekawe ile w tym prawdy?
Wydaje mi się, że to jest prawda. Spotkałem kiedyś (po koniec lat 80.) pewnego człowieka, który uważnie przyglądał się budynkowi kościoła. Wracaliśmy akurat z kolegami ze szkoły. Porozmawiał z nami i powiedział, że to właśnie on projektował kościół. Powiedział też, że w projekcie kościół był ustawiony inaczej. Ślimak, który prowadzi do kaplicy miał wychodzić wprost w kierunku bloku Mickiewicza 107. To daje rzeczywiście przesunięcie praktycznie o 180 stopni.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: Kanclerz »

Mnie nasuwa się tylko jedno wytłumaczenie takiego obrotu sprawy. Księża mieliby swoje pokoje od północy, a to niezbyt szczęśliwe rozwiązanie.
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: jacko »

Co do zdjęcia "z koniem" :) jest to rok 1968-69 i jako ciekawostkę jeszcze trzy zdjęcia z tego samego ujęcia rok 1979, 1987 i 2009
Obrazek Obrazek Obrazek
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: jacko »

Jarek czy chodziło ci o ten "barak"? Zdjęcie z 03.1979 roku.
Obrazek
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: drstein »

To samo miejsce w roku 2001:
Obrazek
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: jarek »

jacko pisze:Jarek czy chodziło ci o ten "barak"? Zdjęcie z 03.1979 roku.
Obrazek
Tak o te miejsca mi chodziło;) Widzę że ten budynek telekomunikacji miał na przemian okresy większej i mniejszej świetności. Ja pamiętam go z późniejszego okresu (m.in. jak była na nim budka telefoniczna) później wyglądał chyba lepiej .

To może jeszcze jedna prośba. Ma ktoś zdjęcie terenu przed wybudowaniem na nim SP6?

Pozdrawiam
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: okiennica »

drstein pisze:To samo miejsce w roku 2001:
Obrazek
Budki :D :D
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: ziolek »

Prawie to samo. Czy się mylę budki były między barakiem a Słowackiego?

I jeśli się nie mylę to kres budek nastąpił w sierpniu-wrześniu 2002r.
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Osiedle "Górne"

Post autor: jacko »

No to jeszcze dwa zdjęcia "baraku" robione tym razem z drugiej strony
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się