Grupa Rekonstrukcji Historycznej "GRH"

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Paulus1945
Posty: 8
Rejestracja: 27 lip 2006, 16:42

Grupa Rekonstrukcji Historycznej "GRH"

Post autor: Paulus1945 »

Witam wszystkich!!! czy myślał ktoś z panów o stworzeniu w Pile grupy "Rekonstrukcji Historycznej" :?: ... pozd! rem.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Uważam że GRH już istnieje ponad Rok. A jest nim całe Forum.

Tom
Paulus1945
Posty: 8
Rejestracja: 27 lip 2006, 16:42

Post autor: Paulus1945 »

To nie jest raczej zbyt sprecyzowana odpowiedź, nie chodzi mi o dział "forum". Owszem proszę pana ma pan po części racjeę w Pile już od paru lat jest grupa ludzi którzy rekonstruują "IV Dywizje SS Polizai" i przynależy do GRH pomerania1945. http://www.pomerania1945.org/ oto link naszej stronki, ale moje zapytanie zabrzmiało czy któryś z panów myślał nad czymś takim, bo jeśli stworzyć taką np. Polowy oddział Luftwaffe lub Holenderski ochotniczy pułk zmotoryzowany waffen SS a z czasem postarać się o zgodę od nadleśnictwa o objęcie kontroli nad paroma bunkrami i odnowić z 200m lini okopów to byśmy mieli w naszym przepięknym mieście jakim jest Schneidemuehl następny skansen jaki się znajduje w Wałczu a z czasem można by nawet pozyskiwać dochody od państwa! a własnie że tak panowie nie sztuka jest opisywać drobne fanciki które nam się trafiły w pilskich lasach i robić z tego sensacje ale sztuka jest to czym się zajmujemy żebyśmy z czasem mieli z tego korzyści ot co!!! Pozd.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Pomysł takowy nie jest głupi i napewno nieźle by sie prezentowała takowa grupa w naszym mieście. Flagową imprezą mogłoby być przedstawienie na 14 lutego. Daty nie będe przypominał. Jednak środowisko jest trochę zamknięte i niezorganizowane. Takie bynajmniej mam ja osobiście odczucie. Pozdrawiam w temacie.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Wszystkie "pomysły" dotyczące SS są conajmniej nie na miejscu i świadczą o nikłej lub żadnej znajomości historii. Nie chciałbym nikogo podejrzewać o złą wolę albo głupotę.
Ludzie!!! Myślenie naprawdę nie boli!!!

Pozdrawiam
Paulus1945
Posty: 8
Rejestracja: 27 lip 2006, 16:42

Post autor: Paulus1945 »

Hej Bogdan, nie ma co się unosić również można sformować 2D Ludowego Wojska Polskiego ja tylko podałem parę przykładów dotyczących "GRH" również można sformować Drużynę czerwono armijnych! pomysłów jest mnóstwo!!! ale właśnie prościej jest obczerniać ciemne karty historii i zapominać o nich to fakt który popieram! ale byli też tacy co wkładali trudu i walczyli o swoje pra stare ziemie germańskie i o tym też trzeba pamiętać, a nie wierzyć tym pismaka co teraz głośno o tym nawet w polityce, powtórze jeszcze raz dla tych co nie wiedzą lub wiedzą ale stają okoniem że "GRH" nie ma miejsca na takowe rzeczy jak ideologie!!! które możemy też zarzucić "GRH" które rekonstruują Czerwoną Armię. Pozdrawiam z uszanowaniem.
piotr
Posty: 5
Rejestracja: 30 lip 2006, 22:15

c.d. rekonstrukcji

Post autor: piotr »

Czytam forum od dawna, ale nie rejestrowłem się nie widząc takiej potrzeby. Ostatni temat sprowokował mnie do uczynienia takowego kroku. Rekonstrukcja "faszystowskiej historycznej grupy wojskowej" (bo przecież czym to jest, "grupką jakiegoś tam niemieckiego wojska?) pokazuje utratę umiejętności wartościowania i najzwyklejszej przyzwoitości. Może będziecie sobie paradować w eleganckich mundurach, proszę bardzo spróbujcie to zrobić w Niemczech. Reakcja będzie oczywista. Oczywiście wiem, że odpowiecie, że chodzi tylko o historię, a w przedstawianych batalistycznych scenach w mundurach ocena i rację są oczywiste (oglądałem już taką plenerową inscenizaję z samolotami i czołgami niemieckimi i polskimi i uczucia miałem mieszane). Tu ciągle odzywają się jakieś ukryte polskie kompleksy i poczucie niższości. Jeśli nie - to uszyjcie sobie rosyjskie mundury i bawcie się w zdobywców Piły, albo odtwórzcie mundury polskich żołnierzy z nieistniejących pilskich jednostek wojskowych.

pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

...a wg mnie ten bagatelny konflikt, który trwa już w sumie dobrych parę lat roztrzygnąć będzie trzeba w wielkiej trójce. Wyobraźcie sobie ludzie, że na takich sporach rodzą sie systemy totalitarne i wszystkie najciemniejsze strony zorganizowanej władzy. Bywa czasem i tak. Prawda? Jednak w tym temacie chcąc niechcąc trzymałbym stronę Bogdana. Kilka niewielkich lat śmigam po zlotach i rekonstrukcjach historycznych, towarzystwo które się zjawia na tego typu imprezach to w 60 % nic innego jak tylko ofiary 2 WŚ. Może to ostre słowa ale co mam napisać innego jak dorosły polak, wspaniały rekonstruktor w obliczu zapatrzonej w niego złotej młodzieży, biega po imrezie i skandalicznie wymachuje rękoma w nazistwskim pozdrowieniu. Kolejnym przykładem są grupy dumnie śpiewające z perfekcją huru kościelnego niemieckie marsze wojskowe. Dla mnie wielka i zastanawiająca sprawa. Zdaję sobie sprawę, że nasz kraj stał się w pewien sposób monopolistą na pamiątki po 3 RZESZY i dobra reklama to dobre paliwo ale czy znowu musimy dostać wielki wpierdol aby stwierdzić, że odrobina sprytu jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Do przemyślenia i pozdrawiam na koniec.
piotr
Posty: 5
Rejestracja: 30 lip 2006, 22:15

c.d.

Post autor: piotr »

Być może wyraziłem się nie wprost.
Rekonstrukcja w takiej formie grupy to zamaskowana fascynacja niemieckim faszyzmem, brak elementarnej wrażliwości i wyobraźni historycznej. Symbolika nazistowska jest jednoznaczna i nie można jej abstrahować od przeszłości i konkretów. Niestety najczęsciej są to fascynacje młodych ludzi, którzy nie mieli możliwości znlezienia sobie odpowiednich autorytetów. Najpierw zbiera się jakieś łuski, kawałki
broni. Potem zaczyna się wyobrażać siebie z tymi wszystkimi akcesorimi i na końcu żałować, że nie było się uczestnikiem tych wszytkich tragicznych wydarzeń (czyli po prostu żołnierzem).
To dłuższy wątek i nie czas na jego rozwinięcie. Krótko mówiąc rekonstrukcja grupy to zły pomysł, ale
dobrze, że się pojawił na forum bo powinien spowodować autorefkeksję wielu forumowiczów.
Przy okazji - nie jest mi obca historia Piły i nie jestem psychiatrą.

pozdrawiam
Piotr
Paulus1945
Posty: 8
Rejestracja: 27 lip 2006, 16:42

Post autor: Paulus1945 »

Widzę że niektórzy z was widzą to w całkiem innym świetle i unoszą się honorem polaka! Owszem również o tym nie zapominam! W tym co pisze "Piotrek i Bogdan" jest sama prawda, ale tak jak powyrzej pisałem prościej jest wam opisywać i obarczać to co już jest jasne! Też przytoczę zdanie, że niemców nie nawidzę od dziecka!!!. Ale tutaj chodzi o coś innego o to co by można zrobić w Pile z naszymi bunkrami i częścią lini umocnień?
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Witanko, ja jestem jak najbardziej za stworzeniem owej grupy sam od jakiegoś czasu składam mundurek WH więc może na coś mi się kiedyś przyda jak dojdziemy do porozumienia, skoro nasi na wyjeździe w Iraku malują se znaki elitarnych jednostek SS to czemu by nie stworzyć owej grupy :D
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

Nie wiem o co ta kłótnia, ludzie którzy zajmują się historią, zwłaszcza przeszłością militarną, powinni mieć trochę więcej obiektywizmu. Nie każdy człowiek w mundurze niemieckim jest nafaszerowany ideologią i nie każdy bez mundury jest od niej wolny. Na zlotach typu Darłowo można zobaczyć np. czerwonoarmiejców którzy " hajlują " lepiej niż prawdziwi ss-mani. Tego typu zachowania są godne pożałowania i trzeba je piętnować. Jednak jeśli ktoś odtwarza kawałek historii, zakładając mundur wermachtu lub ss w określonym miejscu i w określonym celu, np. podczas lekcji historii na żywo w plenerze lub przy odtwarzaniu bitwy (Krajanty, Chełm, Powstanie Warszawskie itd.) to dlaczego go szufladkować jako neonazistę lub faszystę. Zloty to impreza dla mas, gdzie ludzie snują się w mundurach różnych armii świata, nie zawsze są to ludzie którzy mają o tym pojęcie, często młodzież której podoba się orzeł trzymający hakenkreuz w szponach. Takich ludzi trzeba uświadamiać. Mówić im, że mundur który mają na sobie nosili mordercy, że gest sieg jest obraźliwy dla każdego Polaka, żeby dowiedział się czegoś o ss zanim zacznie na lewo i prawo wymachiwać łapami.
Niemiecka armia miała w latach 1939-45 najciekawszą stylistykę umundurowania, najlepsze wyekwipowanie, najszybciej rozwijającą się myśl techniczną w wojskowości, a to można bez problemu odciąć od ideologii. Jeśli się z tym nie zgadzacie, to musicie nazwać faszystami i nazistami wszystkich autorów opracowywujących książki na temat niemieckich mundurów, broni itp, wszystkich kustoszy muzealnych przechowywujących w muzeach mundury zbrodniarzy wojennych i inne regalia trzeciej rzeszy, wszystkich kolekcjonerów, zburzyć Auschwitz itp, bo to przecież ss - mańskie kombinaty śmierci, wymazać lata 39-45 z podręczników, bo pełno w nich Niemców a w książkach ocenzurować wszystko co ma runy ss i swastykę. Postępując w ten sposób niestety niszczy się historię, zaciera się pewne ślady. Sporo eksponatów: dokumentów, map, itd. uległo zniszczeniu tylko dlatego, że miały pieczęć ze swastyką a znalazcy nie interesowała treść. BE! do śmietnika!!! Jak tak dalej pójdzie, to nikt nie będzie wiedział jak wyglądała druga Wojna Światowa, wszyscy pomyślą że Alianci spotkali się z Armią Czerwoną na herbatce w Niemczech, bo niemiecka armia nie istniała. Niestety, Panowie, istniała i wpisała się niechlubnie na karty historii jako organizacja w większości zbrodnicza i nie można jej zmazać ot tak. Jeśli z kolei na naszych ziemiach walki toczyłyby się pomiędzy Apaczami a Kawalerią US to pewnie ktoś rekonstruowałby jednych lub drugich, ale niestety tu walczyły jednostki niemieckie. Jestem za rekonstrukcją, moim zdaniem jest uzależniona od formy, ktoś musi być tymi złymi, nie ważne czy wermacht, czy ss, czy luftwaffe, człowiek nie chodzi w tym na codzień, zakłada mundur na godzinę lub dwie po to, żeby ktoś mógł zobaczyć jak wyglądał ten zły, który teraz stoi obok Krasnoarmiejca, lub żołnierza z września 39, po to żeby ktoś mógł przeżyć lekcję historii na żywo, wreszcie po to żeby młody człowiek który zaczyna się interesować historią II wojny mógł wzbogacić zasób swojej wiedzy i wyobraźni, bo może za kilka lat zostanie kustoszem, publicystą, historykiem.

Nie każdy żołnierz noszący na mundurze "wronę" był zbrodniarzem. Np. Fallschirmjager - spadochroniarze, zaliczający się do elit wojskowych drugiej wojny światowej, szanowani do tej pory przez spadochroniarzy alianckich i spotykający się z nimi na wspólnych zlotach. Można wysunąć argument że FJ są be! bo strzelali do Polaków pod Monte Cassino. Ale strzelali bo żołnierz ma jeden cel, wykonać zadanie. Żadna literetura nie opisuje zbrodni strzelców spadochronowych, a wręcz sami ich ówcześni wrogowie, żołnierze alianccy opisują ich jako bitne, honorowe jednostki zielonych diabłów - prawdziwych żołnierzy.

Więc Panowie, trzeba ochłonąć z emocji i patrzeć obiektywnie na sprawę rekonstrukcji, bo jest ona, jeśli zorganizowana przez właściwych ludzi posiadających odpowiednią wiedzę, lekcją historii na żywo.

Ktoś rzucił hasło: grupa Armii Czerwonej wyzwalająca Piłę - ok! świetny pomysł! Tylko jedno pytanie - z kim będą walczyć ci Czerwoni. A wrzuci się kilku ludków w płaszczach i będzie volksturm. I tu kolejny problem bo muszą mieć opaski ze swastyką! Ktoś powie - nikt nie zauważy, mogą być bez opasek. A tu znowu broń ma waffenamty, maleńkie orły jako znaki odbioru kontroli technicznej. Nikt nie zauważy, są małe, a jak nie to szlifierka i jazda.

Prawda że 4 Dywizja ss POLIZEI to bardzo zbrodnicza jednostka, odpowiedzialna za pacyfikacje masowe na wschodzie i gorsza była chyba tylko 3 ss TOTENKOPF (przedtem Totenkopfverband), ale obie te jednostki walczyły na Pomorzu Zach. i nawet jeśli ktoś ubiera na rekonstrukcje mundur tych jednostek, to jeśli zdejmując go nie opuszcza go świadomość że te symbole i mundur to tyko częśc historii to co w tym złego.

Sam nie ubieram się w mundur żadnej armii, ale popieram tworzenie się grup rekonstrukcyjnych nawet tych złych. Jeśli ktoś będzie chciał popełnić takowy twór jak GRH, chętnie służe pomocą.

A teraz możecie mnie zwyzywać od faszystów itp, itd, naurągać mi że popieram chore ideologie. Mam swoje zdanie na temat i nie mam zamiaru zmieniać frontu w zależności od tego kto co napisze, tak jak niektórzy.

Pozdrawiam.
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

skinspila pisze:Witanko, ja jestem jak najbardziej za stworzeniem owej grupy sam od jakiegoś czasu składam mundurek WH więc może na coś mi się kiedyś przyda jak dojdziemy do porozumienia, skoro nasi na wyjeździe w Iraku malują se znaki elitarnych jednostek SS to czemu by nie stworzyć owej grupy :D
A PROPOS...
Paulus1945
Posty: 8
Rejestracja: 27 lip 2006, 16:42

Post autor: Paulus1945 »

inf.rgt149 W końcu otworzyłeś co nie którym panom oczy co do rekonstrukcji choć niektórzy kładą na to bata!!! bo i tak mają swoje zdanie na temat "GRH" Pozdrowienia dla ciebie P. Piotrze S "Fallschirmjeger Sturm Solldaten Der Luft" :wink:
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Witam. W dziale "Wojskowa Piła" jest już temat "Grupa rekonstrukcyjna". Zapraszam tam > http://forum.dawna.pila.pl/viewtopic.php?t=64
pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Panowie :!: Powiem krótko. Historia uczy, że wszelkie zabawy w wojnę kończą się tragicznie. Praktykowanie kultu przemocy choć wiem, że jest pociągające jest nie na miejscu. Zapewnienia, że robimy to ku przestrodze trącą hipokryzją i mnie nie przekonują. Przede wszystkim choć nie wiem jak byście się starali nie oddacie prawdziwego obrazu wojny, a prawdziwy obraz wojny to cierpienia i śmierć niewinnych ludzi, a nie piękne mundury i dobrze zachowany sprzęt. Myślę, że w coniektórych możecie tylko wywołać apetyt na "zabawy" z bronią.

Zatem zakopmy wszelkie topory wojenne i weźmy się do pożytecznej pracy, bo jest ona naprawdę potrzebna :!:

Wiem, że moja wypowiędź trąci lekką demagogią, ale widząc że wcześniejsze argumenty Was nie przekonywały użyłem właśnie takich środków.

Pozdrawiam.
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

ziolek pisze:Panowie :!: Powiem krótko. Historia uczy, że wszelkie zabawy w wojnę kończą się tragicznie. Praktykowanie kultu przemocy choć wiem, że jest pociągające jest nie na miejscu. Zapewnienia, że robimy to ku przestrodze trącą hipokryzją i mnie nie przekonują. Przede wszystkim choć nie wiem jak byście się starali nie oddacie prawdziwego obrazu wojny, a prawdziwy obraz wojny to cierpienia i śmierć niewinnych ludzi, a nie piękne mundury i dobrze zachowany sprzęt. Myślę, że w coniektórych możecie tylko wywołać apetyt na "zabawy" z bronią.
Jak już wspomniałem, wszystko kręci się wokoł różnych punktów widzenia. Zachęcanie do "zabaw" z bronią znaleźć można na codzień w TV lub na salonie gier. Człowiek o normalnych poglądach nie chwyci karabinu po lekturze "Tygrysa" i nie pobiegnie na podwórko z okrzykiem "JA TEŻ TAK CHCĘ!!!", po to, żeby strzelać do ludzi, albo nie pobiegnie na drogę krajową polować z miną p-panc. na auta z niemiecką rejestracją.

Dlaczego nikt nie przyczepi się do Krzyżaków pod Grunwaldem? Nazywanie rekonstrukcji historycznej zabawą w wojnę jest to, bez obrazy, nijaka znajomość tematu + brak logiki. Bo czy odbudowanie Biskupina nie jest rekonstrukcją? W końcu to gród warowny, a i wojów w nim było na pewno sporo! Czy Malbork i inne zamki na których do tej pory można spotkać zakutego w stal Krzyżaka to też zabawa w wojnę i kult przemocy? Bo przecież Krzyżacy wycięli w pień Prusów (rdzennych) z niemowlakami i starcami włącznie. W takim razie można ich uznać za organizację zbrodniczą itd, itd...

Ale nie o to chodzi. Przestańcie wreszcie myśleć o RH w kategoriach bandy oszołomów biegającej z karabinami lub mieczami i robiących TRATATATATA!!! Bo GRUPY REKO. to nie tylko niemcy i sowieci, to także wikingowie, rycerze różnych okresów, kosynierzy, ułani itd. To naprawdę nie jest trudne, trzeba tylko włączyć wyobraźnię i przestać myśleć stereotypami, poszerzyć horyzonty. Historia nie da się zmienić! Można ją tylko zafałszować a i to nie na długo.

Jedno to prawda: wojny nie da się odtworzyć, nikt też nie poczuje tego co czuli ci ludzie, którzy walczyli i ginęli. Ale sensem rekonstrukcji historycznej NIE JEST ODTWARZANIE WOJNY!!! na litość Boską!!! Zrozumcie że to rekonstruowanie elementów historii, przedmiotów, miejsc i zdarzeń z nimi związanych!!!


AHA, jeszcze jedno. Twierdzenie, że to ku przestrodze, to stwierdzenie trącące hipokryzją, jest tak samo prawdziwe jak fałszywe. Dlaczego? Dlatego że grupa rekonstrukcji ma budować świadomość tylko po małej części, chyba że zostanie o to poproszona (wykład, prelekcja), od uświadamiania jest szkoła, rodzice i literatura dokumentalna. Członek grupy reko. jest możliwością namacalnego obcowania z historią (nie tylko II wojny), eksponatem który może o sobie opowiedzieć, pomocą przy rocznicach, pomocą szkolną a nawet pomocą przy kręceniu filmów.

Więc czasem można nazwać to PRACĄ, nawet konkretną i pożyteczną. Bo ktoś tworzy coś, po to żeby ktoś mógł się nauczyć i dowiedzieć czegoś.

Krytykować jest najłatwiej, najtrudniej jest tworzyć lub trafniejsze określenie - odtwarzać.
Żeby tworzyć wystarczy głowa i pomysł - reszta to praca, żeby odtworzyć trzeba najpierw dowiedzieć się o tym wszystkiego, a te informacje trzeba zdobywać po kawałeczku i układać w swoiste puzzle. Układankę którą potem ktoś będzie mógł obejrzeć w całości.

Pozdrawiam.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Nie przekonałeś mnie. Zdania nie zmieniłem.

Tym razem napisze jeszcze krócej:
Nie wydaje mi się, że kwestia tego jak wyglądał guzik u żołnierza takiej a takiej jednostki było aż tak istotne.
Wasz czas. Wasze pieniądze. Wasze sumienie. :(

Pozdrawiam.
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

Więc ja rónież bardzo krótko:
jeśli nie jest istotna róznica pomiędzy jednym guzikiem a drugim, to znaczy że nie jesteś pasjonatem tematu (II WOJNA ŚWIATOWA), a posty były puste w wymowie.

Bo skoro nie ma róznicy miedzy guzikami, to między żołnierzami (np. niemieckim i radzieckim) pewnie też, a więc nie mamy o czym dyskutować.

W kwestii wyjaśnienia: nie mam zamiaru NIKOGO przekonywać do tego co napisałem, nie uzurpuję sobie jedynie słusznych poglądów. Przedstawiłem swój punkt widzenia, napewno bardziej konkretny niż: NIE, BO NIE!!!.

NIKT, ALE TO NIKT nie musi się z nim zgadzać.

A przy okazji, przedstaw proszę, przykłady pożytecznej pracy, bo tamta wypowiedź była bardzo lakoniczna.

Pozdrawiam.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Ziolek powiem tak biegam już dwa latka w mundurze LWP jako rekonstruktor i nie ma nic lepszego jak pokazać innym trochę żywej historii. Spotkało mnie wiele ciepłych słów ze strony osób które przeżyły okres wojny i nikt się nie wypowiadał w ten sposób co ty. Myślę że jest to potrzebne aby pokazać namiastkę tego co się wydarzyło 60 lat temu. Najlepiej schować w domu i nie pokazać, ja jestem za tym aby pokazać a ty aby schować w domu :twisted: pozdro
Paulus1945
Posty: 8
Rejestracja: 27 lip 2006, 16:42

Post autor: Paulus1945 »

Bwerk45 my wiemy w czym rzecz "ziolek" poprostu ma kompleksy lub syndrom osoby która zawsze musi mieć racje nawet gdy jej nie ma!!! Nie wdawałbym się w dalsze dyskusje z panem "ziolkiem" ponieważ on nie podlega dyskusji na ten temat bo nie wie najwidoczniej co to grupy rekonstrukcyjne. 8)
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

A konkretnie co chcesz odtwarzać ja jestem w 6DP 1LWP. A co do wypowiedzi to masz racje.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Obrażać nikogo nie miałem zamiaru, acz widzę, że zdaniem niektórych miało to miejsce. Wierzcie mi intencje miałem inne. Jeśli tak to przepraszam, choć uważam, że i z Waszej strony padły niepotrzebne słowa.

Co do militariów i wojskowości to poniękąd rozumiem. I mi niestety zdarzają się epizody fasynacją nią i ubolewam nad tym. Zdrowy rozsądek każe mi jednak być powściągliwy w tym. Niestety wbrew pozorom mało kto podziela moje pacyfistyczne zdanie jakie zdarza mi się prezentować. Szkoda.
Trudno doszukać się w pilskich wydarzeniach z 1945 roku jakiegoś bohatera. Bo któż nim był? Piła to kolejne pole starcia się dwóch systemów totalitarnych. Myślę, że lepsze pomniki tamtych wydarzeń można znaleźć w Kursku, Stalingradzie czy Berlinie. Przyznaje, że mam problem patrzę na pilski Plac Zwycięstwa. Bo zwycięstwa kogo nad kim? Tego kogo wojenne zapędy udarmniono?

Nigdy nie twierdziłem że impreza, jaka ma miejsce 15 lipca na polach Grunwaldu jest potrzebna. Może być conajwyżej potrzebna jej uczestnikom i tylko nim, którzy walki rycerskie traktują jako swego rodzaj sportu, sposób życia i celebracji tej jeśli się nie mylę jednej z największych w dziejach rycerskiej walki. No ok. Może dostarczać widzom pewnej uciechy dla oka tym nietuzinkowym widokiem. Lecz czy widok takowy jest aż tak ważny?

Ktoś coś komuś kiedyś zrobił w historii Piły to jeśli do tej pory o tym pisano, to teraz zacznijmy to pokazywać. Wasz pomysł to tworzenie swego rodzaju skansenu tamtych tragedii. Po co? Chcecie prezentować historię to opublikujcie wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń. Niemek, które unikały gwałtu. Niemców bojących się radzieckiej niewoli. Żołnierzy radzieckich, którzy bali się enkwdzistów. Będzie to tańszy, prostszy, bardziej wymowny i autentyczny sposób prezentacji historii. Wojskowe inscenizacje jakie miałyby się odbywać 14 lutego wywołują u mnie głęboki niesmak. To prezentacja drugorzędnego oblicza historii, która jak widać wzbudza mieszane uczucia.

Porównanie rekonstrukcji IV Dywizji SS Polizai i odziału LWP chyba z wiadomych przyczyn nie jest trafne.

Rozumiem Was jako pasjonatów pewnego tematu. Zawsze krytyka takowych wywołuje u nich emocje, ale wybaczcie przy rekonstrukcji jednostek walczącyh w Pile w 1945 nie mogłem pozostać obojętny.

Pytanie cóż innego pożytecznego można zrobić? Oto odopowiedź: Są inicjatywy pokroju WOŚP, które pozwalają ratować ludzkie życie, zamiast rozdrapywać stare rany.

Jeśli pamiętać to ok, ale po co tym żyć :?:


Pozdrawiam.

P.S.
Utożsamianie zdrowego rozsądku z kompleksami i budowanie mojego psychologicznego portretu po dwóch forumowych wypowiedziach jest raczej błędne.Po co się tak unosić? :wink:
Paulus1945
Posty: 8
Rejestracja: 27 lip 2006, 16:42

Post autor: Paulus1945 »

My już się znamy Bwerk45. Poznaliśmy się w Wałczu na rocznicy przełamania walu pomorskiego!!! Pamiętasz to twoich dwóch piechurów odstrzelił nasz snajper a później ja wraz z kolegą wzięliśmy cię do niewoli i zaprowadziliśmy do miejsca gdzie złożyłeś kapitulacje! Widowisko było dobrze przygotowane jak na tak krótki czas przed, publice się bardzo podobała takowa inscenizacja jak i Redaktora TV Astra. Interesuje mnie od pewnego czasu temat "Fallschirmjager" Dokładnie Niemiecki Karny Batalion spadochronowy Fallschirmjager 500\600 waffen ss który został sformowany pod koniec 1945r i miał stawiać zaciekły opór nad brzegiem linii Odry, również podchodził pod dowództwo "4 policai waffen" i również brał udział w walkach o pomorze. DLACZEGO!!! AKURAT KARNY 500\600. A DLATEGO ŻE SIĘ JESZCZE NIE SPOTKAŁEM I NIE WIDZIAŁEM I NIE SŁYSZAŁEM ŻEBY KTOŚ ZAJMOWAŁ SIĘ REKONSTRUKCJĄ TEGO BATALIONU 8) POZD...
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Spoko bez urazy. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się