Co z planami zagospodarowania?

Wszelkie bieżące zmiany architektoniczne zachodzące w naszym mieście.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Jarek63 pisze:Rekonstrukcja Nowego Rynku według mnie jest niemożliwa!!! Stara zabudowa nie pasowałaby do istniejącej, chyba że po rozbiórce wieżowca "Piła wita" i Hotelu "Rodło" - to gmaszysko przytłacza wszystko. Lepszą lokalizacją jest Stary Rynek - choć też nie rekonstrukcja, a nowe pomysły jego zagospodarowania.
Nie wiem, dlaczego mówiąc "STARÓWKA" wszyscy mają na myśli tylko i wyłącznie Nw. Rynek. Chodzi mi o odbudowanie kilku ulic w śródmieściu /St. Rynek, Mostowa, Nw. Rynek, Śródmiejska, Ossolińskich,Boh Stalingradu/ aby znalazły się tam miłe knajpki, aby nie było ciszy nocnej od - według mnie to już od 20, aby byłoby gdzie pospacerować i odciążyć nasz ledwo zipiący park. Bo faktycznie Rodło i Piła Wita nie pasowałyby wcale. Ale gdyby Piłę Wita wyburzyć?? O Hotelu nie będę gdybał bo to bez sensu, zbyt duże przedsięwzięcie.
Moim zdaniem gdyby nie odbudowa Strówki Piła za 10 lat będzie miastem emerytów i rencistów.
Poza tym wiele polskich miast takie rekonstrukcje prowadzi - Gdańsk, Szczecin Elbląg --- dlaczego nie Piła?!
I uważam również, że skoro rekonstrukcja, to należy trzymać się tego co już jest, czyli fasad ze zdjęć. Czyli nie byłoby tak żle jeżeli chodzi o architektów, poza tym takie przedsięwzięcie, nie kosztuje 10 zł, więc musi być wykonane solidnie i porządnie. Aby nie odbudowywać odbudowanej Starówki.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Zadam jeszcze prowokujące pytanie.

Czy nigdy nie chcielibyście pospacerować sobie po uliczkach w centrum ze starymi kamienczkami, nie z okropnymi molochami. Czy nie mieliśbyście nigdy ochoty na pooprowadzanie przyjaciół po naszej pięknej starówce, nie kolonii klocków? Czy nie mielibyście ochoty na wypicie gorącej kawy i zjedzenie pączka w spokoju w przytulnej, małej knajpce, a nie wypice barszczu w proszku w Alibabce?
Sądze że na pewno chcielibyście chodzić sobie po St. Mieście w Pile tak jak w Krakowie, Warszawie czy Poznaniu, lub chociażby każdej mniejszej mieścinie, która ma ten plac czyli Rynek i kilka uliczek dookoła.

Uważam ze w mieście powinny być jakieś proporcje - bo Piła to jedna, 70 tysięczna kolonia klocków, z kilkoma zabytkowymi kościołami. Nie ma w niej miejsc tak szczerze przytulnych prócz Parku. Na Śmiłowskiej nie bywam... :wink:
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Pomarzyć sobie, czemu nie. Jednakże minie jeszcze wiele, wiele lat zanim się coś zmieni. Nie wiem czy ktoś z obecnych forumowiczów tego doczeka.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Może trochę pesymistycznie. ;)
Mało które pokolenie nie jest świadkiem wojny, więc kto wie.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Obyś miał rację.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Bogdanie. Nie życz nam wojny. ;)
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

BOGDAN pisze:Obyś miał rację.
Zostałem źle zrozumiany. Chodzi mi o to, iż możemy nie doczekać jakichkolwiek zmian na plus w zabudowie miasta.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

:) O fasycnacje apokalipytcznymi wizjami Bogdana nie podejrzewałem i widać słusznie.

Co do starówki w Pile to swoją opinie już wcześniej przedstawiłem.
Nadal uważam, że w chwili obecnej byłoby to uszczęśliwianie jej mieszkańców na siłę. Zbyt duże koszty, a za mało korzyści z tego płynących.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

ziolek pisze: Co do starówki w Pile to swoją opinie już wcześniej przedstawiłem.
Nadal uważam, że w chwili obecnej byłoby to uszczęśliwianie jej mieszkańców na siłę. Zbyt duże koszty, a za mało korzyści z tego płynących.
I tutaj się zgadzamy.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Teraz z innej beczki, pozostając jednak w temacie. Jak wam się widzi remont ogrodzenia na cmentarzu przy al. Powstańców Wlkp.?
Szczerze mówiąc jak dla mnie nie pasuje dla tak ważnego miejsca. W końcu to cmentarz zabytkowy, a taki płot tam /przynajmniej w moich oczach/ zwyczajnie nie pasuje. Może coś jak płot wokoł św. Rodziny od frontu. Moim zdaniem byłby godniejszy dla tego miejsca. I uświadamiałby pilanom że nie jest to cmentarz jak każdy inny. Jest to w końcu kawałek pilskiej historii...
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Dobrze, iż chociaz taki płot będzie. Na "lepszy" raczej bym w najbliższej przyszłości nie liczył. Chyba, że znajdzie sie sponsor. Kasa miasta nie ma funduszy na to, a konserwator zabytków sam cienko przędzie.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Jasne że lepszy rydz niż nic, tylko z drugiej strony lepiej raz, a porządnie. Za chwilę miastu się coś odwidzi i postawi kolejny płot. A z czyich pieniędzy? No właśnie...
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Eh. Niejednokrotnie musiałem poprzestać na przysłowiowym rydzu by móc kupić drugiego równie potrzebnego. Taka już niestety filozofia wydatków, że na jednym musimy oszczędzać by na drugie móc sobie również pozwolić.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Ja chyba mam trochę inną filozofię działania - najpierw jedno, za jakiś czas drugie. Kto tanio kupuje ten kupuje dwa razy :wink:
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

No i mamy kolejny poroniony i po prostu głupi pomysł naszych władz. Chcą rozwalić stare budynki, których w Pile jak na lekarstwo. Nie można ich odrestaurować, przerobić, cokolwiek. W W-wie widziałem świetną, eklektyczną odrestaurowaną kamienicę z białej cegiełki z przepięknie odrestaurowanymi dekorami, a na górze była nowoczesna szklana dobudówka. Bardzo udane połączenie.
http://www.miastowirtualne.pila.pl/zago ... _i_PKS.htm -- co o tym sądzicie ??

Obrazek
To ten "przerobiony" budyneczek. Kreatywność działa, niestety nie u naszych władz. Warszawa wie, że zabytków z epoki, nieodbudowywanych ma mało i o nie naprawdę dba. Nie da się powiedzieć, że nie dba, powoli, ale kamienice, które pozostały, są naprawdę kompleksowo remontowane.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Przyznaję szkoda, bo budynki przy wjeździe na dworzec PKS mają swój urok.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

A jak się Tobie ziolek podoba ta przeróbka i czy mogłoby to mieć miejsce w Pile?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Owszem. Wygląda to bardzo przyzwoicie. Nowoczesna nadbudowa nie kontrastuje ze starymi budynkami.
Acz nie wiem na ile ekonomiczne. Ponoć szkło choć może ładne nie jest dobrym izolatorem ciepła.Spotkałem się z opinią, że to już przeżytek. Więc czy budowanie takiej szklarni zwłaszcza na górze budynku - duża ucieczka ciepła - było dobrym rozwiązaniem? Nie wiem. Nie znam się. Zapytam
Gogha
Posty: 1
Rejestracja: 05 lis 2006, 16:01
Lokalizacja: Piła:)

Post autor: Gogha »

Witam! W jedym z wcześniejszych postów natrafiłam na wzmiankę o obwodnicy śródmiejskiej. Podobno ma ona łączyć Al. Wojska polskiego z Al. Powstańców wielkopolskich. Wiecie może coś więcej na ten temat. Może dokładniejszą trasę? Póki co, mieszkam na Koszycach i chciałabym wiedzieć czy przypadkiem ta obwodnica nie będzie budowana gdzieś pod moim oknem ;)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Od Al. Powstańców Wlkp. będzie prowadzić przy Kauflandzie, potem prawdopodobnie ulicą Bema, przez Gwdę do Nowowiejskiego, a dalej przez teren lotniska do Al. WP.
http://www.miastowirtualne.pila.pl/obwo ... iejska.htm
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

ziolek pisze:Owszem. Wygląda to bardzo przyzwoicie. Nowoczesna nadbudowa nie kontrastuje ze starymi budynkami.
Acz nie wiem na ile ekonomiczne. Ponoć szkło choć może ładne nie jest dobrym izolatorem ciepła.Spotkałem się z opinią, że to już przeżytek. Więc czy budowanie takiej szklarni zwłaszcza na górze budynku - duża ucieczka ciepła - było dobrym rozwiązaniem? Nie wiem. Nie znam się. Zapytam
Uważam, że taka "szklarnia na górze" źle nie wygląda, a czy traci ciepło czy nie to inny szkopuł. Podejrzewam, że gdyby takie coś miało miejsce to nie byłoby tam mieszkań. I tak teraz w większośći są sklepy i siedziby firm. Przynajmniej w tych trzech budynkach przy wjeżdzie na dworzec.
A propos szkła jeszcze - od bodajże czasów międzywojennych w miastach-aglomeracjach na zachodzie powstają szkalne skycraers czyli drapacze chmur. Wtedy problemu nie było z ucieczką ciepła, możliwe że radzili sobie w jakiś sposób, albo klimat łagodniejszy. Teraz podejrzewam, że aby się przed tym ochronić stosuje się technologię "podwójnych szyb" jak w nowych oknach. Tak czy siak, po co wyburzać gdy można zrobić coś co będzie fajnie współgrało ze sobą i oszczędzi stare budynki. Tylko, że miasta nie stać na porządną renowację, jaka została poczyniona na pokazanym budynku na zdjęciu. Podejrzewam że należałoby tam wymienić lub wzmocnić stropy, wymienić lub uszczelnić dach, wymienić okna na porządne - tylko po co jak to wyjdzie znacznie drożej niz wynajęcie spychacza na dwie godziny, a potem najczęściej z powodu rypnięcia się planów, pozostaje pusty zarośnięty chaszczami plac, a mogło być tak pięknie.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Obawiam się jednak, iż "nasze" pomysły to tylko "wymiana poglądów" na forum. Teren PKS jest zbyt cenny aby go tak pozostawić. Jeszcze trochę a znikną stamtąd autobusy. Powstanie następny 'bardzo potrzebny" obiekt jak np. market czy siedziba "super ważnej i potrzebnej" firmy czy też instytucji.

Pozdrawiam
RL
Posty: 49
Rejestracja: 19 kwie 2006, 12:22

Post autor: RL »

Pierwsze pomysły co do zagospodarowania terenów koło pilskich dworców były już ponad 25 lat temu.
Od tego czasu niewiele się zmieniło i jak nie znajdzie się inwestor z pomysłem i pieniędzmi to nadal będziemy oglądać budynki przeznaczone do rozbiórki.
A plany zagospodarowania są tylko planami które można zawsze zmienić gdy znajdzie się inwestor z odpowiednią "siłą przebicia".
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Oby znalazł się inwestor, który chciałby przerobić to co jest. ...albo żeby wcale się nie znalazł inwestor :wink:
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

W planie nie ma czegoś takiego jak usunięcie dworca autobusowego. Musi on być przebudowany i bardzo dobrze, bo teraz wygląda beznadziejnie. Mam spore wątpliwości do umieszczenia sklepu wielkopowierzchniowego w tej okolicy, ale na szczęście tego jeszcze nikt nie uchwalił. Generalnie plany są niezłe.

Po raz kolejny pozwolę sobie nie zgodzić z Filipem. Te budynki wcale nie są rewelacyjne. Prawda - są stare, ale to nie wiek decyduje o jakości architektury. Trochę ich szkoda, ale kombinowanie z ich remontem byłoby zbyt kosztowne...
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się