Fabryka Augusta Gruse

Myśl techniczna w dawnej Pile (budowle, mosty, samoloty i inne ciekawostki ówczesnej techniki).
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Fabryka Augusta Gruse

Post autor: Aragorn »

http://www.naterki.pl/skansen/view_albu ... me=album10
Ciekawe fotografie kieratów produkowanych w Schneidemuehl.
Może ktoś więcej wie o fabryce A. Grusa?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Fabryka maszyn rolniczych Augusta Gruse została założona w 1869 r. Znajdowała się ona przy ul. 14 Lutego, w miejscu dzisiejszego Umechu.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

W sumie szkoda że żadnego kieratu nie posiada nasze muzeum.
Augustowi Gruse, możemy być wdzięczni że nie tylko reklamował swoje nazwisko ale i miasto.
Może ktoś jeszcze wie o innych maszynach rolniczych A. Grusa?
Czy jeszcze gdzieś je można zobaczyć?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

http://www.gruse.de/de/info/history.php
A to oficjalna strona fabryki Augusta Gruse, niestety niemieckojezyczna.
samter
Posty: 1
Rejestracja: 18 lis 2005, 18:15

Post autor: samter »

Kierat firmy GRUSE leży na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Jastrowiu - a widziałem go tam w 1999 roku.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Tak wyglądała fabryka w 1906 r.

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Masz spory zasób pocztówek i foto. Aż Ci zazdroszczę.
Ja w tym temacie niestety...
Pozdrawiam
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Kolega za to ma ogromną wiedzę na temat historii miasta. Podziwiam!!!
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

W czasie II wojny światowej na terenie lub w pobliżu fabryki Grusego istniał obóz pracy dla francuskich jeńców wojennych. Francuzi, w większości wykwalifikowani robotnicy i inżynierowie, pracowali w tej fabryce.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Jeszcze garść informacji o samej fabryce. Fabryka maszyn rolniczych i odlewnia żeliwa Augusta Gruse została założona - jak już wspomniałem - w 1869 r. Znajdowała się przy Alte Bahnhofstrasse 28-31. Produkowano tu m.in. sieczkarnie, śrutowniki, kieraty, maszyny do sadzenia ziemniaków, młocarnie. W 1930 r. fabryka zatrudniała ok. 200 osób.
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Ta fabryczka po roku 1945 znalazła swe miejsce na zachodzie.
Oto ciekawy link: http://www.gruse.de/
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

Przykład maszyny rolniczej produkowanej w fabryce Augusta Gruse.

Obrazek

Element ze znakiem firmowym.
Obrazek

Tego typu sieczkarnie używane są jeszcze do tej pory. Można spotkać konstrukcje bardziej rozbudowane.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Obrazek

Ten ładny budynek na terenie "Umechu" jest z pewnością pozostałością po fabryce Augusta Gruse. Niestety ze względu na płot nie można zrobić lepszego zdjęcia.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Gruse

Post autor: adam »

Obrazek Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Wieść mijejska niesie, że stylowa brama zostanie przeniesieniona na teren parku miejskiego. :) Ponoć w wyniku porozumienia obecnego właściela z władzami miasta. Jest to związane zbudową centrum handlowego na terenie Gemar-Umechu.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

^^ Tylko brama, czy cały płot? Jest tego kawałek, można by nim ogrodzić park i dorobić trochę przęseł.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Przyznaje, że sam jestem tego ciekaw. Pytałem o bramę, a być może ktoś odpowiadając mi powiedział o całym płocie. Niestety. Nie wiem.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Fabryka Augusta Gruse

Post autor: pavvlo »

asta24.pl pisze:Obrazek

Nowa - stara brama w Parku

Licząca ponad sto lat zabytkowa brama, która od lat była elementem ogrodzenia firmy Gemar-Umech w Pile, stanęła w nowym miejscu – w Parku Miejskim przy ul. Wojska Polskiego.

Obrazek

Licząca ponad sto lat zabytkowa brama, która od lat była elementem ogrodzenia firmy Gemar-Umech w Pile, stanęła w nowym miejscu – w Parku Miejskim przy ul. Wojska Polskiego.

Zabytkowa brama została wykonana w drugiej połowie XIX wieku, przez pracowników odlewni żeliwa i fabryki maszyn rolniczych Augusta Gruse. Zakład mieścił się przy obecnej ul. 14 Lutego w Pile, gdzie dotychczas funkcjonował zakład Gemar - Umech. Konserwatorzy zabytków, w trosce o zachowanie tego unikalnego elementu ogrodzenia, zadbali o to, aby po zamknięciu zakładu brama przeszła na własność Miasta.

Brama od pewnego czasu należy do Urzędu Miasta w Pile i obecnie zdobi ogrodzenie Parku Miejskiego przy ul. Wojska Polskiego. - Firma Augusta Gruse wpisała się pięknie w tradycję "Wieku Pary i Żelaza'' i w Pile mocno odcisnęła swoje piękno - mówi Roman Chwaliszewski, z pilskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Pile. - Brama była swoistą wizytówką firmy; chodziło o to, aby w pierwszej kolejności zaakcentować umiejętności i doskonałą fachowość ludzi, którzy pracowali w tej firmie. Z drugiej strony pokazuje, w jaki sposób można przekuć żelazo tak pięknie, żeby było dziełem sztuki.

Zabytkowa brama jednak, zanim przybrała obecny kształt, była w bardzo złym stanie. – Z dwóch przęseł musieliśmy praktycznie zrobić jedno - tłumaczy Paweł Smereczniak, z Zarządu Dróg i Zieleni w Pile. Renowacja elementu ogrodzenia wymagała niezwykłej cierpliwości i fachowości, tak aby jak najlepiej oddać jej stuletni charakter. Całkowity koszt odnowy wyniósł ok. 60 tys. zł.

Brama to jednak tylko jeden z nowych elementów, które pojawią się w tym roku w Parku Miejskim w Pile. Jak zapowiada Paweł Smereczniak: - Powstanie tu też długo oczekiwana fontanna. Zamierzamy również wybudować drugi plac zabaw, tym razem dla mniejszych dzieci. Zostanie wymieniona nawierzchnia przy głównym wejściu - z asfaltowej na kostkę brukową. Zamierzamy również dokończyć prace związane z zainstalowaniem pełnego oświetlenia ciągów pieszych.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 4 lutego 2012
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Fabryka Augusta Gruse

Post autor: zgredek »

SA108 pisze:Obrazek

Ten ładny budynek na terenie "Umechu" jest z pewnością pozostałością po fabryce Augusta Gruse. Niestety ze względu na płot nie można zrobić lepszego zdjęcia.
Czy ten budynek nie jest aby zabytkiem?
Posiada ciekawe rozwiązania wykonane chyba z giętego drewna, wydaje mi się że unikalne.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Fabryka Augusta Gruse

Post autor: pavvlo »

Fabryka maszyn rolniczych
AUG. GRUSE - SCHNEIDEMÜHL

Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Fabryka Augusta Gruse

Post autor: pavvlo »

Reklama młocarni z fabryki Augusta Gruse (1927).

Może ktoś przetłumaczyć treść tej reklamy?
Liefert weiches Flegel-drusch-stroh. Auch zum Flachsriffeln geeignet.

Obrazek
chencik
Posty: 2
Rejestracja: 14 cze 2013, 00:17

Re: Fabryka Augusta Gruse

Post autor: chencik »

A ja posiadam taki klucz z tej firmy. Nadal w użyciu ;)

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
jester001
PRZYJACIEL
Posty: 67
Rejestracja: 24 lis 2010, 20:06

Re: Fabryka Augusta Gruse

Post autor: jester001 »

W skansenie w Osieku stoi fajna maszyna do rozdrabniania słomy made in August G... Mam foty ale serwer dzisiaj mi nie przyjmuje zdjęć. Jak się odmuli to prześlę.
grzeb
Posty: 32
Rejestracja: 23 lis 2010, 13:42

Fabryka maszyn

Post autor: grzeb »

Kierat z pilskiej fabryki maszyn. Do obejrzenia w Złotowie, w Zagrodzie Krajeńskiej.
To urządzenie wykorzystujące siłę pociągową zwierząt (koni lub wołów) do napędu stacjonarnych maszyn rolniczych takich jak sieczkarnia, wialnia czy młocarnia, bądź do wydobywania wody.
Kierat jest zespołem przekładni zębatych, najczęściej składający się z dwóch par kół, przymocowany do ramy. Największe z kół było połączone z dyszlem służącym do zaprzęgania zwierząt pociągowych. Zwierzęta obracały przekładnię chodząc po okręgu o średnicy ok. 10 m. Napęd z kieratu do maszyn stojących w odległości kilkunastu metrów przekazywany był za pomocą wału. Wał składał się z kilku odcinków połączonych przegubami.
Pierwsze kieraty były zbudowane całkowicie z drewna, łącznie z kołami zębatymi. W XIX wieku, w Polsce, rozpoczęto budować kieraty ze stali i żeliwa. Elektryfikacja wsi i upowszechnienie się silników elektrycznych na początku lat 60. XX wieku spowodowały, że kieraty na polskiej wsi wyszły całkowicie z użycia.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kierat

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

http://pzl24.pl/index.php/odwiedz-zlotow
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się