Identyfikacja znalezisk

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: adam »

Obrazek
Czy jest ktos w stanie wytlumaczyc jak rozumiec przedstawiona date na belce starej stodoly. Z pewnoscia oznaczaja te liczby date wybudowania tej stodoly, miesiac jest zrozumialy, ale rok? Jest to stodola poniemiecka, budynek ten znalazlem na mapie z 1938r., chcialbym sie jednak dowiedziec dokladnej daty wybudowania tej stodoly.
Rekkeswind
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2007, 11:39
Lokalizacja: Nawet nie z okolic Piły

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: Rekkeswind »

Jak ja bym był cieślą i budowałbym stodołę, to nie zaznaczyłbym daty budowy w tak niechlujny sposób. Na dodatek rok napisałbym wprost, np. 1936. W końcu to miałoby świadczyć o mojej pracy...

Czy to nie jest przypadkiem jakieś oznaczenie "techniczne" budowniczych, wskazujące, gdzie ta belka miała trafić?

A może to czyjaś późniejsza "twórczość"?
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: rasaxas »

Z rzymskich cyfr wychodzi nam 8. Ósemka może jest końcówką daty, ale gdzie reszta? I co przedstawia ten znak na końcu ta ukośna kreska? I całkiem możliwe, że zostało to zrobione w tartaku, bądź ktoś już po wybudowaniu od tak sobie wydłubał tam jakieś kreseczki.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: adam »

Nie widac tego dokladnie na zdjeciu, ale ta arabska cyfra to 6. Liczby te umieszczone sa na belce nad wejsciem do stodoly, na zadnych innych belkach nie znalazlem zadnych naciec, czy napisöw. Nie wyglada tez na wspölczesny dodatek gdyz kolor belki i tych naciec jest identyczny. Cöz chyba bedzie ciezko rozszyfrowac ten napis.
fidelec
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2009, 22:02

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: fidelec »

Nie chcę się wymądrzać, to co teraz napiszę to tylko taka luźna sugestia. Moim zdaniem arabska 5 i trzy jedynki są napisane na różnym poziomie więc raczej nie stanowią zapisu dotyczącego tylko miesiąca lub tylko roku. Ja bym to zinterpretował jako piaty miesiąc (maj) roku trzeciego, czyli najprawdopodobniej 1903 lub co mniej prawdopodobne na odwrót czyli 3 miesiąc (marzec) roku piątego czyli najprawdopodobniej roku 1905.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: Tom »

Niestety, nie widzę tu żadnych arabskich cyfr o których pisze fidelec.
Z arabskiego alfabetu przejęliśmy tylko cyfry które zastąpiły cyfry rzymskie i używamy do dziś.
Wyryty napis wyraźne oznaczony pismem rzymskim.
Jedynie ostatni symbol o którym wspomina adam prawdopodobnie to właśnie arabska (/ 6) szóstka. Rzymianie liczby pisali pionowo a nie ukośnie.

Moim zdaniem jest mało prawdopodobne aby Niemcy do oznaczania całego roku używali liczb rzymskich. Zwróćcie uwagę na daty kamienic, jakim sposobem są zapisywane.

Dla mnie to VIII - 8 miesiąc, a / ukośna kreska z niewyraźnym zakończeniem może być 6. Prawdopodobnie m-c 8 roku 6. Tu można spekulować 1806 czy 1906 ?. Nie wiem.

Poza tym wspomnę, bo o tym już nie wiecie i wyszło całkowicie z użycia, że w szkołach do końca lat 70-tych XX w. uczono daty zapisywać wyłącznie mieszanym systemem np.
1.VIII.1979 , dziś = 01.08.1979 Miesiąc zawsze zapisywano systemem rzymskim. W latach 80-tych 20 wieku zmieniono obowiązkowo w szkołach system zapisywania daty na całkowicie arabski, rzymski system przestał być aktualny, a jeśli ktoś na marginesie zeszytu przy temacie zapisał starym systemem było czerwonym kolorem przekreślane i można było otrzymać ocenę "2".
A jeszcze później w Polsce przestawiono rok na początek nauczając, że cały świat zmienił system zapisana daty ze wzgl. na komputery, co jest bzdurą i nie prawdą. Cała Europa używa normalnego zapisu daty Dzień/Miesiąc/Rok.
Tylko w Polsce się coś pomieszało.

Pozdrawiam
Tom
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: adam »

Sam tez dlugo zastaniawialem sie nad znaczeniem tej daty i doszedlem do tego samego wniosku co Tom. Czyli miesiac sierpien roku 1906. Sugeruje rok 1906 a nie 1806, gdyz na mapie z 1850r. gospodarstwo to nie jest naniesione a sasiednie tak, natomiast na mapie z 1938r. gospodarstwo to jest na mapie, dlatego tez mysle, ze zostalo ono wybudowane w 1906r. w ten sposöb moje domysly zostaly potwierdzone, dziekuje.
fidelec
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2009, 22:02

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: fidelec »

fidelec pisze:Nie chcę się wymądrzać, to co teraz napiszę to tylko taka luźna sugestia. Moim zdaniem arabska 5 i trzy jedynki są napisane na różnym poziomie więc raczej nie stanowią zapisu dotyczącego tylko miesiąca lub tylko roku. Ja bym to zinterpretował jako piaty miesiąc (maj) roku trzeciego, czyli najprawdopodobniej 1903 lub co mniej prawdopodobne na odwrót czyli 3 miesiąc (marzec) roku piątego czyli najprawdopodobniej roku 1905.
Oczywiście chodziło mi o cyfry rzymskie, nie arabskie.
Sorry.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: okiennica »

Takie rzymskie liczby, wyryte w bardzo podobny sposób, znajdują się na belkach jednego z budynków w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Również wyglądają na machnięte na szybcika dłutkiem. Są to kolejne liczby na kolejnych belkach i wyglądają po prostu tak, jakby ktoś ponumerował sobie belki przy rozkładaniu budynku do przeniesienia, żeby potem wiedzieć, jak go złożyć. Może i tutaj numer powstał np. podczas remontu?
Bjarniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:23
Lokalizacja: Deutsch Krone

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: Bjarniak »

Zgadzam się z Okiennicą. To jest numeracja belek służąca rzemieślnikom, którzy stawiali całą konstrukcję.

Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: adam »

Bylem juz pewien, ze to data wybudowania stodoly, a po Waszych spostrzezeniach watpliwosci powröcily.
Emilca
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:27
Lokalizacja: Piła/Warszawa

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: Emilca »

Jest to bez wątpienia znak ciesielski (wprowadzano je jako pomoc przy stawianiu więźby); ze zdjęcia nie widać dokładnie, jaki to element więźby, ale przypuszczam, że to belka wiązarowa (czyli z perspektywy widza - po prostu belka stropowa). I tak, wiązarów więźby jest w zależności od jej gabarytów kilka, -naście, -dziesiąt; każdy wiązar ma swój nr - w tym przypadku "VIII" (a więc jest ósmy z kolei), a dodatkowo każdy jego element ma, powtarzające się we wszystkich wiązarach, swoje oznaczenie, tu: "/ ".
Nom, niejasności zniknęły :)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: skinspila »

Coś dodam, może się przyda co do znaków mały fragment by rozwiać wątpliwości:

Ciesielskie znaki montażowe elewacji północnej
Cyfry rzymskie ze znakiem dodatkowym „dwa cięcia” //
Szkielet drewniany tej ściany składa się z pięciu słupów głównych, przebiegających
od podwaliny, składającej się z dwóch belek, do profilowanego oczepu. Przy
słupie środkowym wbudowane są symetrycznie cztery półfigury „dzikiego człowieka”
i dwa okna. Jedno, nieco węższe okno z ramą usytuowane zostało w górnym polu ściany pomiędzy dwoma zachodnimi słupami. Wszystkie okna posiadają
nadproża w kształcie łuku. Dalsze połowy „dzikiego człowieka” stoją pomiędzy
dwoma wschodnimi słupami. W dolnym paśmie rygli widocznych jest sześć głów
belek empory północnej. Dwie belki podwaliny połączone są na prostą nakładkę.
Wszystkie pozostałe elementy są połączone na czopy i zabezpieczone kołkami.
Tylko słupy stoją bez kołków na podwalinie. Wszystkie elementy konstrukcji
ściany północnej oznaczone są cyfrą rzymską i dwoma cięciami. Numeracja rygli,
słupów i mieczy przebiega z prawej strony do lewej. Nadproża okien należą do
pasma rygli. Dwa razy cieśla się pomylił. Bezpośrednio nad podwaliną umieszczone
są znaki połączonych z nią słupów i zastrzałów. Słupy narożne liczone są osobno
z lewej strony ku prawej I// i II//. Pomiędzy nimi znajduje się dziewięć części.
Część dziewiąta otrzymała znak X zamiast VIIII//. Także przy szóstym ryglu drugiego
pasma od dołu wyciął cieśla zamiast znaku VI//, znak VII//. Pomylił się również
przy odliczeniu cyfr dołączeniowych.
Powierzchnia słupów głównych, zachodnia część podwaliny i parapet okienny
ociosane są szerokim toporem, pozostałe elementy są przepiłowane. Badania wykazały,
że wszystkie otwory okienne są oryginalne.


Pomogło?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: adam »

Skinspila napisal :[i]Wszystkie elementy konstrukcji ściany północnej oznaczone są cyfrą rzymską i dwoma cięciami.[/i]

Przedstawione przeze mnie cyfry VIII 6 znajduja sie takze na pölnocnej scianie konstrukcji. Czyli chyba to jednak ciesielskie znaki montazowe a nie data budowy.
PG
Posty: 24
Rejestracja: 13 sie 2007, 12:39
Lokalizacja: Piła/Poznań

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: PG »

A może koledzy podpowiedzą? ID i datowanie zamieszczonego guziorka - na guziku widnieje jeden z wcześniejszych wariantów herbu miasta Schneidemuhl, na odwrocie trąbka pocztowa, napis FEINE QUALITY oraz litera M. Średnica 22 mm, oczko druciane, niestety zgięte :( Dodam że znaleziony również w granicach miasta. Zdjęcie w linku poniżej :)

Obrazek

Zidentyfikowano, ciekawostka :D

Z góry dziękuję!
Pozdrawiam
Rolerfer
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2007, 19:51
Lokalizacja: Piła/Słupsk

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: Rolerfer »

może ktoś wie co to jest? jakaś broszka czy przypinka? znalezione w okolicznych lasach.


Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek

Pytanie, z jakiej broni pochodzi ta lufa, znaleziona podczas prac przy budowie Galerii Kasztanowej.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: RR »

PG pisze:Zidentyfikowano, ciekawostka :D
Chętnie też bym się dowiedział, co to za guzik.
PG
Posty: 24
Rejestracja: 13 sie 2007, 12:39
Lokalizacja: Piła/Poznań

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: PG »

RR, wg. guzikologów tzw. Stadtwappenknopf
Rekkeswind
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2007, 11:39
Lokalizacja: Nawet nie z okolic Piły

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: Rekkeswind »

Aragorn pisze:Pytanie, z jakiej broni pochodzi ta lufa, znaleziona podczas prac przy budowie Galerii Kasztanowej.
A jaki jest kaliber tej broni? Znacznie ułatwiłoby to odpowiedź.
Awatar użytkownika
Loczek
Posty: 5
Rejestracja: 20 lut 2008, 18:34
Lokalizacja: Piła-Zielona Dolina

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: Loczek »

Znalazłem guzik proszę o identyfikacje:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: skinspila »

Prusy, I-wojenny, korona, można je napotkać na terenie Obozu Przejściowego koło Bydgoskiej w lepszym stanie :smile4:
Awatar użytkownika
Loczek
Posty: 5
Rejestracja: 20 lut 2008, 18:34
Lokalizacja: Piła-Zielona Dolina

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: Loczek »

Dziękuję za odpowiedź, ja osobiście znalazłem go na Zielonej Dolinie tuż obok mojego domu.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: skinspila »

Zapomniałem dodać że wojskowy a nie cywilny.
WEZYR
Posty: 1
Rejestracja: 09 sty 2010, 10:52

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: WEZYR »

Obrazek Obrazek

Ta figurka została wykopana w ruinach Piły w 1946 r., czy ktoś może wie z jakiej fabryki jest ta figurka?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się