Identyfikacja znalezisk

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Zastawa

Post autor: hose »

A takich naczyń używano. Brakuje tylko sosierki i półmiska.

Obrazek

Powiem tylko, że jedzenie i picie z takich naczyń jest pięknym przeżyciem... :D
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Taka nabijeczka wyskoczyła mi w sobotę w okolicach Krępska. Może ktoś pozna co to może być za herb. Wiem tylko tyle że nosił ją jakiś baron (charakterystyczne 7 pałek). Nabijka wykonana ze srebrnej blaszki dla ochrony wzmocnionej ołowiem.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Hallo hose!

Odpowiedź na twöj post z 20 paź.

Ta mała buteleczka to nic innego jak opakowanie słynnej perfumerii "wody kolońskiej" założonej w 1709 roku.
"KÖLNISCH WASSER - 4711" Znajdziesz pod www.4711.com też po angielsku. Wydaje mi się że musi to być bardzo stary egzmplarz, gdyż pózniejsza produkcja to butelki kolorowe z naklejkami. Zajrzałem na strony archiwalne-muzeum butelek, ale foto są zbyt małe. Wyślij im foto a otrzymasz odpowiedź jak stara ona jest. Spróbuj może warto wiedzieć.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Te butelki pochodzą z czasów 1 wojny światowej, wiem bo razem z hose je wtedy znaleźlismy. A naklejkę zjadł po prostu ząb czasu. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Butelka

Post autor: hose »

Marku ja z z tobą w czasie pierwszej wojny nie kopałem <hehehe>. Kopaliśmy na terenie na którym był duży obiekt w tamtych czasach.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Servus marek1105 !

Tylko że typowa produkcja wzoru butelek do dziś pochodzi jeszcze sprzed I wojny.
Okrągłe-niebieskie i jest jeden problem: nieodlewane już z nazwą ulicy, lecz tylko z numerem.
Polecam wszystko i wszystkie linki na stronie: www.eau-de-cologne.com
Ps. przeczytałem, nie znalazlem odlewaanych z nazwą ulicy po 1908 roku.
Chyba że znasz inną stronę na której się oparłeś i jesteś przekonany.
Warto abyś ją wskazał. Zgadka byłyby rozwiązana

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Oj Hose male przejęzyczenie z mojej strony.
:)
Tom pewnie masz rację, sugerowałem się tylko miejscem znalezienia a nie napisami. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Nie opieram się na 100% pewności, tylko na tym co przejrzalem w 1.5 godz.
Ale polecam tam wyslać foto dla rozwiązania problemu.

Ps. Miejsce znalezienia nie dowodzi o dacie znaleziska. Ja w powojenej szufladzie stołu znalazłem monetę "Ninerva Custos Urbis" Imperium Rzymskiego - ma tylko ... 1900 lat.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Kolejny wieszak w mojej kolekcji...
Ktoś z forumowiczów wie może co to za J. Schorr lub co to za firma.
Dzięki i pozdrawiam

Obrazek Obrazek Obrazek
GAZELA
Posty: 37
Rejestracja: 31 sty 2007, 17:08
Lokalizacja: Piła

Post autor: GAZELA »

Witam, oto skan mojego wieszaka z czasów Schneidemuhl, może ktoś wie coś na temat Willy Domdey.

Obrazek
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Witam!
Kopnęło mi się takie coś niedaleko domu i nie wiem co to może być. Bardzo proszę o identyfikację.

Obrazek
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

Blaszka na kołnierz munduru (patkę) DRB - Deutsches Reich Bahn. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Wielkie dzięki, a czy kolega inf.rgt149 może podać w jakich latach takie blaszki wychodziły?
Pozdrawiam.
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

Jest to okres I wojny światowej lub weimarski. Znaczki III Rzeszy były bardzo podobne, troszkę inny kształt skrzydełka i wewnątrz koła otworki, generalnie utrzymane w tej samej stylistyce do dziś.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Jeśli to jest rzeczywiście blaszka Deutsche Reichsbahn to pochodzi najwcześniej z 1920 roku (w tym roku utworzono DRB).
Awatar użytkownika
ADAM miłosnik 6plmb
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:13

Post autor: ADAM miłosnik 6plmb »

Gdzie taki sklep się znajdował???

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Dom Mody (Modehaus) Rosenbauma znajdował się przy Posenerstrasse 20-22. W 1938 r. Rosenbaum, jako że był Żydem, został zmuszony do sprzedaży domu towarowego; nowym właścicielem został Albert Ilyck (albo Dyck). Dawny dom towarowy nadal stoi przy ul. Śródmiejskiej, teraz jest tu m.in. Rossmann.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

No proszę, zawsze myślałem, że to jest budynek zbudowany po wojnie. Może zachowały się jakieś zdjecia? Jestem ciekawy jak to wyglądało, czy dużo się różniło.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Różniło się, i to mocno... Na przedwojennych zdjęciach dom towarowy jest bardzo słabo widoczny, ale znalazłem kilka fotek ruin z okresu powojennego, np. tę z 1961 r:

Obrazek

Ze zdjęć wynika, że budynek dość mocno ucierpiał w 1945 r. i odbudowano go dopiero na początku lat 70., może p. Jerzyk będzie dokładnie wiedział kiedy.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Wielkie dzięki, zawsze to coś. No zmienił się mocno, nawet bardzo mocno! Pewnie zostały same sciany boczne i może tył, reszta przerobiona, w sumie szkoda bo fajna modernistyczna fasada z lat 20 czy 30 by pozostała.
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Na początku lat 60-tych chodząc do SP nr 3 / Buczka / często powracając z zajęć chodziliśmy z paczką kolegów w ruiny tego domu "pobawić" się. Między tym domem a dzisiejszym sklepem ze starą odzieżą stało opłotowanie / częściowo widoczne na fotce / zagradzające wejście do w/w wypalonych ruin. Co to była za frajda buszować po piętrach! Oceniając te nasze wyprawy z perspektywy kilkudziesięciu lat - były to bardzo niebezpieczne zabawy. Piwnice częściowo zalane wodą i sporo flaszek po alkoholu i innych napitkach. Chyba zbierała sie tam różna lumperia. Najciekawsze wspomnienia z eksploracji tego budynku dotyczą przestrzeni po windzie. Aż strach, że nikt z nas do niej nie wpadł. Sądzę, że nie tylko ja tam bywałem.
Pozdrawiam
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Post autor: okiennica »

Witam,

też posiadam buteleczkę z napisem GLOCKENGASSE No 4711 koln... ta moja buteleczka jest znaleziona na wzgórzu Mewisa i - jak widać na fotce - miała "ciężkie dzieciństwo" :wink: Przednia ścianka ma w sobie pęknięcie i jest lekko wgnieciona, a w środku buteleczki jest taki tęczowy osad i resztki brudu, którego nie udało mi się usunąć. Sądząc po obrażeniach, to myślę, że może butelka uczestniczyła w jakimś pożarze...?

Obrazek

Napis na górnej części buteleczki jest zatarty i gdyby nie ten wątek, to sama nigdy bym sie nie domyśliła, co tam jest napisane :)

Dodam jeszcze, że wszystkie buteleczki, które oglądam na tym forum mają taką szerszą szyjkę i koreczek, a ta moja ma taką zwężaną do góry szyjkę i na niej gwint - kiepsko to widać na tej fotce :roll:

Przypuszczam, że może ta buteleczka jest późniejsza (bo wcześniejsza chyba nie...?) i stąd ten gwint...
Czy ktoś ma jakieś informacje na temat gwintów i koreczków? :wink:
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

butelka

Post autor: hose »

Ja myślę, że te butelki z gwintem są młodsze od tych z koreczkiem. A co do wody kolońskiej to Tom już dużo o niej pisał. Ciekawa historia z tą wodą ogólnie... Ja teraz nawet nie mam czasu na wykopki (praca, praca, praca), ale myślę, że od kwietnia prężnie zacznę działać. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Posiadam wieszak Tachilzik & Bohl, Schneidemuhl, gdzie był taki sklep?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Na rogu Zeughausstr. i Posener Str. (1 Maja i Śródmiejska), obecnie to miejsce zajmuje sklep Plusa.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się