Identyfikacja znalezisk

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
hans751

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: hans751 »

Jest to sygnatura kolejowa, dawna butelka z emblematem kolejowym! :)
tomek_1995
Posty: 10
Rejestracja: 07 lut 2007, 17:50
Lokalizacja: Piła

Post autor: tomek_1995 »

Witam!
Mam odznakę, i nie wiem od czego i po co to komu było potrzebne. Odznaka wykonana jest z plastiku. Z tylu ma 2 napisy: ARTILLERIE i 1Sa.
Dodaje foto:

Obrazek Obrazek
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

Odznaka tzw. "pomoc zimowa" dostawał ją każdy kto wpłacił jakąś kwotę na zbiórce pomocy zimowej min. dla wojska. Jeśli ktoś wpłacał regularnie, mógł uzbierać proporczyki wszystkich formacji lub pułków. Kolor sztandaru oznacza tzw. Waffenfarbe - rodzaj formacji. W tym wypadku artyleria, jak sam napis sugeruje. Np. biały - piechota, czarny - saperzy, żółty - kawaleria i lotnictwo, czerwony (intensywny) pancerniacy, czerwony - krwisty - artyleria itd, itd... W każdym roku produkowano różne serie odznak "winterhilfswerk", niekoniecznie militarne. Były też np. postacie z bajek, znaki drogowe, postacie folklorystyczne i zwierzątka.
Co do odznaki - sympatyczny egzemplarz. Warto trzymać, bo najczęściej trafiają się pouszkadzane.
Pozdro.
Rolerfer
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2007, 19:51
Lokalizacja: Piła/Słupsk

Post autor: Rolerfer »

Znalazłem dziś kapsel od piwa (ceramiczny) z napisem Hugger-Posen, czy ktoś może jakoś to zidentyfikować? Do tego mam pytanie odnośnie butelek, z napisem na denku HF 180, HF 200, HF 300, HF 2000, przy czym chciałbym zaznaczyć że litery H i F były ze sobą połączone, tzn. przy literze H z prawej-górnej strony są 2 kreski, które wg. mnie oznaczają połączenie liter H i F, albo jakieś oznaczenie...
Rolerfer
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2007, 19:51
Lokalizacja: Piła/Słupsk

Post autor: Rolerfer »

Po oczyszczeniu kolejnych butelek pojawiły się znaki: znów HF (połączone) i cyfry 16, do tego butelka z napisem Z S P i cyfra 14 pod napisem, interesują mnie jeszcze butelki (zielone szkło) z napisem (na denku).
0,5 l (wygląda jak mała litera "l" albo zniekształcone "Z") a pod napisem obrazek przestawiający rybę (pstrąga?) jak dam rade wstawię foto...
Jeszcze jedna buteleczka po oczyszczeniu okazała napisy na denku: 0,33L, poniżej na samym środku denka cyfra 10, jeszcze niżej cyfra 5, butelka kompletna, zielona, z kapslem plastikowym koloru zielonego (seledynowego?).
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Butle

Post autor: hose »

Rolfer weź nie rozbijaj ludzi tylko fotkę zamieść. A cyferki mi się zdaje, że są opisem pojemności poszczególnych butelek .
Sadziu
Posty: 43
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:28
Lokalizacja: Piła-Breitestrasse

Post autor: Sadziu »

Koledzy!
Wczoraj podczas poszukiwań natknąłem sie na guzik aluminiowy.
Wydaje mi sie że jest to guzik z munduru niemieckiego.
Nie ma jakiś szczególnych napisów ale pod uchem ma napisane MOTZ.
Co to może być?
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Najzwyklejszy guziczek Wehrmachtu nazywany potocznie "groszkiem".
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Ze względu na moją niewiedzę "w temacie" zaimponowałeś mi!
Rolerfer
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2007, 19:51
Lokalizacja: Piła/Słupsk

Post autor: Rolerfer »

Znalazłem niedawno wpinke NSDAP (ze svastyka) i z tyłu ma napis GES GESCH. Ktoś może wiedzieć co to jest dokładniej? Dodam, że znalazłem to w okolicach cmetarza leśników...
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Musisz podać fotkę. Wpinek było całkiem sporo. A napis GES GESCH występował na wielu odznaczeniach i wpinkach, oznacza "prawnie zastrzeżony"
pozdrawiam
Rolerfer
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2007, 19:51
Lokalizacja: Piła/Słupsk

Post autor: Rolerfer »

Wstawiam foto jednej z niedawno znalezionych buteleczek (czy ktoś wie do czego służyła?)
i tą odznakę o którą pytałem w poprzednim poście, z tyłu ma napis GES GESCH.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

To odznaka członkowska nsdap... taką którą np. noszono na krawacie.

pozdrawiam
GAZELA
Posty: 37
Rejestracja: 31 sty 2007, 17:08
Lokalizacja: Piła

Post autor: GAZELA »

Zwracam się z zapytaniem do speców od oznaczeń amunicji, otóż znalazłem w lesie odłamek pocisku artyleryjskiego z fragmentem gwintu zapalnika. Na zewnętrznej części płaszcza pocisku znajduje się litera "b" lub "B" i pytanie czy ta litera to symbol nazwijmy to KJ czy cecha wytwórcy czy coś zupełnie mało znaczącego.

Obrazek

pozdrawiam
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

odłamek

Post autor: hose »

Nie wiem, ale mogę dać Tobie takich odłamków całe wiadro. Żelazo 0,60 zł/kg na złomie stoi. Ostatnio 83,50 zarobiłem na kobiałce mosinów. Mauserkami mogę się powymieniać bo mam nadmiar.
GAZELA
Posty: 37
Rejestracja: 31 sty 2007, 17:08
Lokalizacja: Piła

Post autor: GAZELA »

Dzięki za chęci, ale nie ma zdrowia biegać po skupach. Tak tylko pytałem... a powymieniać się nie mam za bardzo na co. Trza by jakiś wykrywacz pokupić może wtedy coś machniom. pozdrawiam
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Mam nietypową prośbę. Pomagałem niedawno mojej koleżance w pracach remontowych po zamianie mieszkania. Facet z którym koleżanka zamieniła się mieszkaniami jest kolekcjonerem. W trakcie przeprowadzki ten kolekcjoner zostawił (może nieświadomie a może celowo) pięć medali lub odznaczeń czy coś w tym stylu. Wszystkie są z niemieckimi napisami. "Wypożyczyłem" je na kilka dni od koleżanki celem dowiedzenia się o nich jak najwięcej. Ponieważ w tym temacie jestem laikiem więc proszę znawców tematu o możliwość spotkania celem konsultacji. Jeżeli wśród forumowiczów jest osoba skłonna udzielić mi jakichkolwiek informacji to proszę o kontakt na PW lub maila. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Waldek.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Waldek najlepiej wklej ich fotki tutaj.
Ponownie wrzucam tu zdjęcie sygnetu kopniętego w Pile, bo poprzedni post przepadł bezpowrotnie. Prawdopodobnie jest to sygnet przyznawany kombatantom lotnictwa niemieckiego z pierwszej wojny. Niestety nie jestem tego pewien na 100%, więc proszę o Wasze zdanie.

Obrazek
tadziu01
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:09
Lokalizacja: piła

Post autor: tadziu01 »

Obrazek

Witam, możecie koledzy powiedzieć co to za pocisk. Znalazłem ich ponad 60 w jednej dziurce, wszystkie są puste, prawdopodobnie pod tymi które wykopałem są następne.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Moim zdaniem to nie jest to pocisk tylko bomba lotnicza, ale nie jestem tego pewien bo się na "rozrywkach" nie znam. Takie skarby zgłasza się saperom, a nie znosi do domu!
Posiadanie takiego fanta podlega pod ustawę o broni i amunicji.
tadziu01
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:09
Lokalizacja: piła

Post autor: tadziu01 »

A gdzie to zgłosić, ponieważ kopie od niedawna i nie znam tematu?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

marasxt pisze:Posiadanie takiego fanta podlega pod ustawę o broni i amunicji.
Nie twierdze, że nie. Nie twierdze, że tak, lecz pozwolę sobie zapytać. Ze względu na co te puste bomby podlegają pod ustawę o broni i amunicji. Ze względu na posiadanie przez nie spłonki? Za wyjaśnienie z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Jeśli jest to bomba lotnicza i posiadasz ją w domu to będzie ewakuacja najbliższej okolicy a Ty trafisz do aresztu chyba, że się wytłumaczysz jakoś sensownie. Zgłoś to na policję lub kolegom z "Albatrosa".
Ziolek, bomby nie posiadają spłonek tylko zapalniki, a pod ustawę podlegają zarówno spłonka, mat. miotający jak i zapalnik.
http://www.mts.org.pl/prawo.html
Tu poczytajcie zanim przyniesiecie coś do domu.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Art. 5. pkt 1 Brzmi następująco:
Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję.
Natomiast art.5 pkt 3 tej ustawy brzmi:
Istotnymi częściami amunicji są: pociski wypełnione materiałami wybuchowymi, chemicznymi środkami obezwładniającymi lub zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu, spłonki inicjujące spalanie materiału miotającego i materiał miotający w postaci prochu strzelniczego.

Jeśli spłonka to nie zapalnik to wobec tego zakaz posiadania zapalników może uzyskać tylko w drodze odpowiedniego stosowania art.5 pkt 3. Chyba, że są jakieś techniczne "smaczki", o których nie mam pojęcia.
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

Wtrącę swoje pięć groszy: zapalnik i spłonka różnią się tym, że spłonka zazwyczaj inicjuje spalanie materiału miotającego tzn. najczęściej proch, zapalnik inicjuje wybuch materiału wybuchowego. Oba przedmioty zawierają niebezpieczne środki chemiczne i zagrażają życiu i zdrowiu. Co do bomb lotniczych to oprócz zapalnika czołowego stosowano w nich zapalniki zegarowe. Co do egzemplarza ze zdjęcia, prawdopodobnie jest to wyjątkowo paskudna bomba typu lekkiego, odłamkowo-burząca przenoszona głównie przez myśliwce.
Co do samego znaleziska: takie składy zostawia się saperom. Pierwsze trzy z góry mogą być puste ale następny uzbrojony i co wtedy?, pod nimi może być jeszcze gorsze paskudztwo np "półtonówka".

Ludzie, nauczcie się wreszcie ZARDZEWIAŁY HEŁM NIE JEST WARTY UTRATY ŻYCIA LUB ZDROWIA!!!
Jeśli masz choć cień wątpliwości jaki kształt wyłania się z ziemi - ODPUŚĆ - to jest kardynalna zasada bezpieczeństwa!
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się