Identyfikacja znalezisk

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Rozryweczka

Post autor: hose »

Jak na mój gust to ta bombka jest pełna i niesamowicie niebezpieczna. Może warto założyć jakiś temat saperski, w którym będzie można zgłaszać takie fanty. Sam znalazłem już kilkanaście różnorodnych pocisków i nie wiem co z tym zrobić (leżą w lasach i na polach ). Z kolei z policjantami nie chciałbym mieć nic wspólnego. Najlepiej zebrać osoby zainteresowane tematem i wezwać saperów i objechać te wszystkie miejsca. Z drugiej strony jakby mieli to wszystko zabrać to chyba by musieli pociąg jakiś pancerny podesłać. Czekam na pomysły - ja jestem chętny do współpracy w tym temacie. A przestroga dla saperów amatorów stoi na ul . Niepodległości przy salonie Renualta.
ps. Dajcie więcej info o tym Albatrosie (mają stronę czy nadal tylko kartę rejestracyjną ?).
Sadziu
Posty: 43
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:28
Lokalizacja: Piła-Breitestrasse

Post autor: Sadziu »

Czy wiecie może coś na temat wstążek do medali?
Bo dostałem kiedyś medal za X lecie służby i nie wiem czy wstążka jest oryginalna.
W książkach kolor powinien być bardziej ,,biskupi", a biały pasek szerszy. Zobaczcie sami:

Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Wydaje się, że wstążka pochodzi od medalu ''Za długoletnie pożycie małżeńskie.''
Wstążki przedwojenne miały zapinki druciane.
Sadziu
Posty: 43
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:28
Lokalizacja: Piła-Breitestrasse

Post autor: Sadziu »

Dzięki za odpowiedź, od początku podejrzewałem, że coś jest nie tak. Teraz będę szukał oryginalnej wstążki.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Obrazek Obrazek
Sadziu
Posty: 43
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:28
Lokalizacja: Piła-Breitestrasse

Post autor: Sadziu »

Dzięki za zdjęcia. Chciałbym wiedzieć gdzie mogę taką wstążkę dostać, bo to mój jedyny medal z II RP i drażni mnie ta fałszywa wstążka. :x
Awatar użytkownika
Tryk
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2008, 19:54

Post autor: Tryk »

Chciałem się zapytać kto jest umieszczony na tej paterze/talerzu?
Wydaje mi się, że to może być Wilhelm II, ale broda mi nie pasuje.

Obrazek
Awatar użytkownika
Mały
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2006, 17:32
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: Mały »

Witam. Oto co wpadło mi w oko w antykwariacie w Kołobrzegu. Wiem, że są to bony miejskiej kasy oszczędnościowej, tylko teraz czy ktoś wie w jakich latach były one używane? Oczywiście sądzę, że chodzi tu o okres międzywojenny.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Nie są to bony tylko banknoty zastępcze jakich wiele na byłych terenach niemieckich. Praktycznie każde większe miasto je posiadało. Masz tylko niewielką ich część, bo z tego co pamiętam było ich wiele, tak zwane czerwone i niebieskie, kredowy papier. Pavvlo wie coś więcej na ich temat, bo dostał ode mnie knige skserowaną. Cenę każdego gdański dom aukcyjny wycenia na 10 zeta, a idzie kupić po 5 zeta za sztukę niestety.
Awatar użytkownika
Mały
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2006, 17:32
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: Mały »

No to na szczęście nie przepłaciłem :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Spróbuję niebawem złożyć jakiś materiał na stronę o pieniądzu zastępczym w Schneidemuhl.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Znalazłem na drodze pewną monetę i mam problemy z dokładnym jej zidentyfikowaniem, ponieważ części napisów nie jestem w stanie odczytać i w tym miejscu proszę o pomoc.

Z jednej strony po łuku widnieje napis "120 EINEN THALER" natomiast w środku widnieje jakby herb z orłem, nad herbem jest korona
I o ile ta strona jest ładnie widoczna, to z drugą jest już gorzej...

Widoczna jest w miarę dobrze data - rok 1833.
Nad datą jest niekompletny napis "pfeninngi"
Powyżej napisu jest 3 lub 5 (nominał, ale ciężko rozczytać)
I najtrudniejszy jest napis po łuku, nie jestem w stanie go odtworzyć, ewentualnie pojedynce litery i właśnie w tym miejscu moja prośba, gdyby ktoś wiedział co tam jest napisane, to proszę o pomoc.
Te litery widzę, reszty nie:

S C H (E lub B) I D .. .. M U ..... (nie wiem ile dalej liter zawiera napis)
Nie jestem pewien do końca tych liter, bo są mało wyraźne, więc w tym co odczytałem również może byc jakiś błąd.
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Pewnie chodzi o napis "Scheide munze" czyli "pieniądz zdawkowy".
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Prosiłbym o więcej informacji o tej monecie.
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

1/120 część talara inaczej 3 fenigi.
Państwo Prusy.
Wartość symboliczna.

PS. Pod datą powinna być widoczna literka oznaczająca mennice. Najczęściej spotykane to A czyli Berlin.
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Post autor: Caesar »

pavvlo pisze:Spróbuję niebawem złożyć jakiś materiał na stronę o pieniądzu zastępczym w Schneidemuhl.
Takie monety jako pieniądz zastępczy w Schneidemuhl? Szczegółów nie znam?

Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Przedstawiona na zdjęciu moneta stosowana była tylko i wyłącznie na terenach obozów jeńców wojennych. W Pile takowy powstał na początku pierwszej wojny światowej (KRIEGSGEFANGENEN LAGER SCHNEIDEMUHL). Przebywało w nim 45.000 jeńców. Wszelki pieniądz zastępczy będący w obiegu w takich obozach stracił ważność z dniem 1 czerwca 1919 roku.

Nominał 50 fenigów - cynk, średnica 24 mm, szacunkowo wydano 10.000 sztuk tych monet.
Osobiście w swoich skromnych zbiorach posiadam nominał o wartości 2 fenigi > viewtopic.php?p=798#798
Awatar użytkownika
maverik
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2006, 22:25
Lokalizacja: okolice

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: maverik »

Obrazek Obrazek

A takie kółka to są od panzer 3?
madd
Posty: 3
Rejestracja: 07 lip 2008, 01:40

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: madd »

Nie do końca związane z Piłą, aczkolwiek tu "znalezione" jeśli można to tak ująć - dostalem je od wnuczki pewnej pani. W moje ręce wpadły takowe zdjęcia, pewnie nie z okresu w którym zostaly zrobione, aczkolwiek pierwszej młodości to one też nie są, sam nie wiem jak je nazwać. Jakiegoś rodzaju skany? Nie wiem, może mi pomożecie? O ile się nie mylę chodzi o Choszczno niedaleko Krzyża:

Obrazek Obrazek Obrazek


Do tego pięknie prezentujące się naczynie, aczkolwiek przeznacznia też nie znam, pewnie z jakiegoś kompletu:

Obrazek Obrazek

Przepraszam, że niewyraźne, ale niestety pod ręką mam tylko komórke. Jest jeszcze na nim jakaś naklejka, czy coś w tym stylu. Napisane jest Atzgold i jakiś herb z litera R w środku - niestety nie mogę zrobić dobrego zdjęcia. Teraz pytanie - trzymać na pamiątkę czy sprzedawać na alledrogo, sam nie wiem, syn w drodze i mam sentymentalny dylemat. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: Kanclerz »

Naczynie z fotki to moim zdaniem porcelanowa waza z zastawy kuchennej pochodząca z Altenburga w Niemczech. Ten obrazek to znak firmowy, sygnatura. 1811 - rok założenia firmy, Echt Ätzgold to prawdopodobnie nazwa serii zastawy - wydanie złote. Wartość zapewne niewielka. Jeśli ma wartość sentymentalną to trzymać, nie sprzedawać. Świetne miejsce do przechowywania mniejszych, starych pamiątek. Syn urodzi się, podrośnie i będzie można zaszczepić w nim ciekawe hobby. A to najlepsza inwestycja.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: SA108 »

madd pisze:Nie do końca związane z Piłą, aczkolwiek tu "znalezione" jeśli można to tak ująć - dostalem je od wnuczki pewnej pani. W moje ręce wpadły takowe zdjęcia, pewnie nie z okresu w którym zostaly zrobione, aczkolwiek pierwszej młodości to one też nie są, sam nie wiem jak je nazwać. Jakiegoś rodzaju skany? Nie wiem, może mi pomożecie? O ile się nie mylę chodzi o Choszczno niedaleko Krzyża:
Tak, to jest Choszczno. Na ostatnim zdjęciu widać tamtejszy barbakan: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... szczno.JPG
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: wojtaq »

Kanclerz pisze:(...) Echt Ätzgold to prawdopodobnie nazwa serii zastawy - wydanie złote. (...)
Niemiecki zwrot nie jest nazwą lecz określeniem materiału zdobienia. Po polsku to znaczy 'szczere wypalane/trawione złoto'. Użyłem alternatywnego synonimu, gdyż nie znam tej dziedziny słownictwa niemieckiego. Generalnie chodzi o materiał zdobienia wykonany jakąś tam techniką nakładania prawdziwego kruszcu. A co do twoich wątpliwości zatrzymać czy oddać, heh... Chyba nie pisałeś tego poważnie, co?
madd
Posty: 3
Rejestracja: 07 lip 2008, 01:40

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: madd »

Poważnie, niepoważnie, sam nie wiem. Wiesz, jak myślę o wydatkach związanych z potomstwem to włos się jeży ;) Aczkolwiek żal mi wyzbywać się takiej ładnej (jak na moje oko) rzeczy. Najbardziej jednak dręczą mnie te zdjęcia. Jak zostały zrobione? Jak w przeszłości można było "zeskanować" obraz? Bo nie wierzę, że zachowały się one tak dobrze, przez tyle lat.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: Kanclerz »

Mathias ma kolejny "swój dzień" :wink: Pytanie przeniesione z innego tematu.
mathias pisze:Na allegro znalazłem dziwną aukcję... ktoś sprzedaje jakiś sprzęt z II wojny światowej ale nie wie sam co to jest? Może ktoś wie i powie co to może być... http://allegro.pl/item553544675_tylko_d ... taria.html
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Identyfikacja znalezisk

Post autor: mathias »

Oj... no nie mogłem znaleźć tego tematu, przepraszam i nie złośćcie się na mnie :wink:
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się