Domek Staszica

Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Domek Staszica

Post autor: Filip »

Skąd tak właściwie to przypuszczenie gdzie się Staszic urodził? Wszyscy mówią prawdopodobnie tu, ale podejrzewam że dokładnie nikt nie wie dlaczego mówi prawdopodobnie tu...
Chodzi mi oczywiście o słynne muzeum czyli tzw. Domek Staszica.
Gdzieś mi się obiło o uszy że kiedyś ród Stasziców miał dom na obecnej ul. Budowlanych, gdzieś na początku przedłużenia pierzei Nw. Rynku
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Domek Staszica

Post autor: BOGDAN »

Ród Stasziców należał w tym czasie do najbogatszych mieszczan. Ojciec - Wawrzyniec Staszic był wóczas burmistrzem. Wydaje mi się nieprawdopodobne, aby mąż wywoził swoją żonę będącą przed porodem za miasto na folwark - dzisiaj Dom Staszica.
Przecież to była jesień. Stanisław urodził się w listopadzie. Pogoda wtedy nie jest przyjemna. Wezwanie wszelkiej pomocy, warunki mieszkaniowe. W mieście wszystko na miejscu.
Uważam, iż jest to bujda mająca na celu wzmocnienie znaczenia tego budynku. Nawiasem to został on zbudowany na nowo w latach 50-tych. Tylko piwnice są oryginalne.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Może to tylko taki "chwyt reklamowy", możliwe że w miejscu domu Stasziców przy pierzei NW. Rynku, miała przebiegać al. Wojska Polskiego i dlatego nie odbudowano tego, tylko ten, jak już wspomniałeś o czym nie wiedziałem folwark Stasziców. Ale z drugiej strony ktoś na tym folwarku musiał pracować - może ktoś się opiekował panią Staszicową gdy zostałaby rzekomo "przesiedlona".
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Bardzo wątpię. Wtedy większość dzieci nie dożywała lat młodzieńczych. Także kobiety często umierały przy porodzie. Nie wydaje mi się aby Wawrzyniec Staszic "wysłał" żonę na folwark w gorsze warunki.
A służba na folwarku - to raczej nie byli "inteligenci".

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Kto to wie? Jest jeszcze wiele możliwości, np. rodzina itp. A może Staszic sprzedał dom przy Nw. Rynku i wszyscy się tam przenieśli...
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Drugi dom Stasziców znajdował się przy obecnej ul. Budowlanych - chyba nie wiadomo dokładnie gdzie. Prawdopodobnie spłonął i w 1783 r. już go nie było. Kwestia w którym z tych dwóch domów urodził się Staszic pozostaje nierozstrzygnięta.

P.S. Przypominam, że na naszej stronie jest artykuł poświęcony rodzinie Stasziców:
http://www.dawna.pila.pl/r.staszicow.html
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

SA108 pisze:Drugi dom Stasziców znajdował się przy obecnej ul. Budowlanych - chyba nie wiadomo dokładnie gdzie. Prawdopodobnie spłonął i w 1783 r. już go nie było. Kwestia w którym z tych dwóch domów urodził się Staszic pozostaje nierozstrzygnięta.
Jednak będę się upierał przy swoim zdaniu. Chyba, iż dowody będą jednoznaczne, że jestem w błędzie.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Domek Staszica

Post autor: ziolek »

Przy okazaji wystawy fotografi Romana Zaranka nasuneło mi się pewne pytania.

Na fotografi z 1949 marszałek Michał Rola-Żymierski stoi przed wejściem do budynku. Widoczny jest jeszcze brak okiennic. Na fotografii z 1955 (jak dobrze pamiętam), przedstawiona jest uroczystość otwarcia muzeum. Widoczne są już okiennice. Dla przypomnienia 1955 to rok 200-lecia urodzin S. Staszica. Natomiast Wikipedia podaje, że budynek jest siedzibą muzeum od 1951. Zarazem w kalendarium jakie niedawno na forum zamieścił Aragorn pod rokiem 1948 widnieje "14 XI oddano Miejskiej Radzie Narodowej odbudowany kosztem 500 tysięcy złotych rodzinny dom Stanisława Staszica, który odtąd będzie służył jako muzeum pamiątek po wielkim obywatelu Piły." Ktoś zatem zna dokładny przebieg odbudowy budynku?

I czy ktoś może zna dalsze losy rodu Stasziców? Szukając pod tym adresem są tylko 4 wyniki i to daleko od naszego miasta: http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/staszic.html
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Domek Staszica

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek
Inne źródła wskazują też wskazują rok 1948.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Domek Staszica

Post autor: ziolek »

Heh. I komu tu wierzyć. Chyba pierwszemu artykułowi, bo niby opartemu na dokumentach, acz nie wyjaśniającemu kiedy powstało muzeum. Autorka pisze o zawiązaniu się komitetu w 1946 roku i ukończeniu odbudowy dwa lata później, czyli w 1948. Autorka nie podaje daty powstania muzeum.

Drugi materiał prasowy podaje, że komitet zawiązano w 1947 roku, a odbudowę ukończono i uruchomiono muzeum w 1948.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Domek Staszica

Post autor: SA108 »

"14 listopada 1948 roku odbudowany dom przekazano władzom miasta, a te zorganizowały w nim izbę pamiątek po ks. Stanisławie Staszicu. [...] W 1951 roku dzięki wsparciu Muzeum Narodowego w Poznaniu zorganizowano w "Staszicówce" Muzeum Stanisława Staszica." Źródło: R. Chwaliszewski "Staszicówka", Monitor Pilski nr 15/1991.
"W listopadzie 1948 r. otwarto "dom pamiątkowy", zaś od 1951 r. rozpoczęło działalność muzeum biograficzne St. Staszica."

Źródło: http://www.dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/6698.dhtml
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Domek Staszica

Post autor: dudi »

Kupię odznaki PTTK Piła - Rajd Staszicowski z roku 1971, 1972, 1975, 1977, 1978, 1979, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1990, 1995, 1996, 2005, 2012.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Domek Staszica

Post autor: Krzysztof Ju »

tetnoregionu.pl pisze:Obrazek

Otwarcie Muzeum Stanisława Staszica po zakończonej przebudowie i modernizacji

Muzeum Stanisława Staszica ponownie otwarte dla zwiedzających. Dobiegła końca przebudowa i modernizacja wystawy stałej Stanisław Staszic – życie i działalność. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków multimedialnych udało się ożywić dotychczasowe pomieszczenia. Nowością jest winda i interaktywne meble.

Muzeum Stanisława Staszica jest instytucją kultury, która gromadzi, opracowuje i przechowuje dobra kultury związane bezpośrednio lub tylko pośrednio z osobą Staszica i staszicowską tradycją, prowadzi badania naukowe, działalność wystawienniczą i edukacyjną. Przy Muzeum Stanisława Staszica w Pile od 2003 roku istnieje „Galeria MS”. Galeria prezentuje współczesną fotografię, malarstwo, rysunek, grafikę i obiekty przestrzenne.

Aby być dalej atrakcyjną jednostką kulturalną na mapie Piły zarówno dla mieszkańców i turystów muzeum przystąpiło do dwóch projektów z których otrzymało środki.

- Można powiedzieć, że był to remont kapitalny wraz z instalacjami, z przyłączem do MEC . Tak naprawdę wszystko jest nowe i piękne. Winda dla niepełnosprawnych jest bardzo ważnym elementem tej modernizacji budynku, ponieważ do tej pory do muzeum wchodziło się schodami, a było to jedyne wejście do muzeum. Teraz takie osoby będą łatwiej się do nas dostać – mówi Joanna Rychlik-Łukasiewicz, dyrektor Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Pierwszy projekt który był realizowany to „Modernizacja i poprawa warunków funkcjonowania Muzeum Stanisława Staszica w Pile” w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 4.4 ,,Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego”, Poddziałania 4.4.1 „Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu”. Całkowita wartość projektu: 1 850 781,00. Celem projektu jest ochrona, zachowanie, zabezpieczenie oraz zwiększenie atrakcyjności i poprawa warunków funkcjonowania zabytkowego budynku, likwidacja jak największej liczby mankamentów funkcjonalnych Muzeum, przy równoczesnym założeniu jak najmniejszej ingerencji w historyczną bryłę obiektu.

Zakres projektu obejmował m.in. obniżenie posadzek w piwnicy wraz z wykonaniem izolacji poziomej, wykonanie posadzek betonowych, osuszenie ścian sutereny, wymiana stolarki okiennej (okna drewniane, skrzynkowe) i drzwiowej, wykonanie nowych schodów zewnętrznych do kondygnacji sutereny od strony ogródka, wraz z wykuciem nowego wejścia zewnętrznego, w strefie nowego wejścia, montaż zewnętrznego podnośnika dla niepełnosprawnych.

Po skończeniu tego projektu muzeum pozyskało środki na drugi projekt czyli na modernizację wystawy stałej (powstała w 1986 r.) dotyczącej życia i działalności S. Staszica poprzez wykorzystanie w salach muzeum nowoczesnych technik multimedialnych i eksponowanie zreprodukowanych zbiorów za pomocą monitorów z panelami dotykowymi, interaktywnych mebli i głośników kierunkowych. Teraz na wystawie zostaną zaprezentowane wcześniej niepokazywane obiekty z muzealnej kolekcji: pierwodruki dzieł Staszica, grafiki, pisma urzędowe, listy, druki i inne. Ważnym elementem modernizacji jest dostosowanie sal do osób niepełnosprawnych: głuchych i niedosłyszących oraz niedowidzących i niewidomych i niepełnosprawnych intelektualnie.

Główne cele projektu modernizacji to: udoskonalenie ekspozycji stałej poprzez: zastosowanie nowych elementów wystawienniczych w celu prezentacji nowych wątków dotyczących życia i działalności Staszica, zwiększenie ilości eksponowanych materiałów, które są w zasobie muzeum, dostosowanie wystawy poprzez odpowiednie formy przekazu również do osób o specjalnych potrzebach i możliwość poznawania prezentowanych tematów poprzez różne zmysły z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Ponadto upowszechnianie myśli i dzieł S. Staszica, popularyzacja postawy staszicowskiej jako wzorca służby publicznej, ofiarności i stosunku do drugiego człowieka, a przede wszystkim wielkiego patrioty kierującego się w życiu dewizą ,,być narodowi użytecznym”. Całkowita wartość: 238 453 zł.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
fot. Tętno Regionu. Więcej w linku poniżej lub na fanpage Tętna Regionu.


Autor: Sebastian Daukszewicz
Źródło: www.tetnoregionu.pl
Data wydania: 18 października 2022
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się