Umocnienia miasta Piły

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Awatar użytkownika
Tarzan
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: Koszyce

Post autor: Tarzan »

Czy ktoś wie kto w starym browarze na hamrach wstawił w jednej zasypanej kazamacie kratę. Zamykana jest, czyżby miłośnicy nietoperzy??

Nie tylko krata, za kratą jest coś ciekawszego, dwa tygodnie temu sfociłem, jest drugie wejście ale bardzo strome, nie polecam!
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

A ja byłem tam tydzień temu i wsadziłem przez kratę rękę z cyfrówką no i pstryknąłem w lewo i w prawo. Jak to później w domu obejrzałem na kompie to się okazało, że na tym pstrykniętym w lewą stronę widać rozbity białoniebieski jednoosobowy namiot. Może koczuje tam jakiś bezdomny?
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Przy obwodnicy przed rzeką jadąc od strony Bydgoszczy w rowie leżą betony w kształcie ściętych piramid. Czy to mogą być fragmenty zapory?
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

... a możesz kolego jakieś foto podesłać albo dokładniej te elementy opisać???
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Niemam odpowieniego aparatu ale mogę pokazć gdzie to jest.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Co do bloków betonowych (zapora przeciw pancerna?) dolna podstawa 80x80cm górna część 40x40cm wysokość 80cm. Jest 8 sztuk.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

A wygląda to tak (w każdym razie mam nadzięję, że to jest to):

Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Tak i co to może być?
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Bardzo ciekawe trzeba się przyjrzeć temu z bliska. Być może jakieś elementy zapory, ciekawe :?:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Gdyby ktoś chciał dojechać do tego miejsca - z obwodnicy jadąc od strony Bydgoszczy trzeba skręcić w lewo tuż przed mostem (dokładnie w miejscu, w którym zaczynają się barierki) i zaraz potem w prawo, w gruntową drogę prowadzącą w stronę rzeki i przechodzącą w przedłużenie ul. Dąbrowskiego. Bloki leżą między nasypem obwodnicy a tą drogą.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Kiedyś pociągiem jechałem z pewnym mieszkańcem Konina, który w latach 50-tych przejeżdzał przez nasze miasto samochodem. Twierdził on, że przy wjeździe do miasta (z jego opisu przypuszczam iż miał na myśli ul. Poznańską) i przy wyjeździe z niego (z jego opisu przypuszczam, iż miał na myśli Hamry) widział tereny mocno zniszczone przez wojnę, w tym bunkry i okopy. Owszem przy Poznańskiej natrafiłem na okopy (w tym ślady poszukiwań "trufli" ;) ), ale czy ktoś może potwierdzić/zaprzeczyć jego relacji?
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Od strony Poznańskiej się zgodzę na okopy, lecz od strony wylotu to może widział na końcu Bydgoskiej na górze po prawej się zgadza. Dalej już raczej nie ma jeśli chodzi o kierunek na Wałcz chyba że różnie to bywa heee.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Zatem jeśli pozwolicie kolejne pytanie. ;)

Napotkałem na pozostałości okopów w Kalinie, w okolicy Stobna oraz (acz tego jestem mniej pewien) w lesie za Kotuniem. Czy zatem istniał zewnetrzny pas umocnień naszego miasta?
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Dzięki. :) Nieco to wyjaśnia.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Wraz z Ikarusem odwiedziliśmy jakiś czas temu umocnienia w Kolonii Motylewo. Oto mała fotorelacja.


Obrazek Obrazek Obrazek

Schron przy skrzyżowaniu dróg. Widać, że został oczyszczony.


Obrazek

Budowla nazywana na tym forum "ziemianką". Co to w końcu było - schron czy raczej coś związanego z pobliskim folwarkiem?


Obrazek

Widoczna część zapory przeciwczołgowej przy drodze dojazdowej do dawnego mostu. Obawiam się, że pozostała część została zniszczona. Niedawno droga została całkowicie rozkopana, prawdopodobnie pod budowę kanalizacji.


Obrazek

Betonowe pozostałości przy tej samej drodze. Czy tylko mi się wydaje, że to pozostałości schronu? Na klocu po prawej widać coś jakby fragment otworu strzelniczego. W całej okolicy wala się całkiem sporo takich resztek, jednak w większości bardziej "bezkształtnych". Jedną stertę widać nawet na tym zdjęciu w głębi.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Witam. Ziemianka to wielka niewiadoma, prawdopodobnie po wojenna. Bunkier bardzo ciekawy, oczyszczony przez grupe zajmująca się skansenem. Co do tych gruzowisk to jest heniek, został usunięty z prywatnej posesji bardzo brutalnie zresztą. Pozd
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Witam. Kolega Bwerk45 ma racje jest to schron typu MG Schartenstand D HEINDRICH, pozostałości tego schronu są rozsiane po całym polu przez właściciela gruntu, do niedawna fundament oraz podłoga były kompletne. Schron ryglował ogniem przejście graniczne jakie niegdyś istniało w tej okolicy. Co do tej ziemianki to dla mnie jest to nic innego jak magazyn MPS po dawnych PGR-ach.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

umocnienia

Post autor: obserwator »

Wyjeżdżając z Piły w kierunku Skórki przy drodze po prawej stoi dość znany Heindich. Trudno go nie zauważyć. Widok z nasypu w kierunku Piły:

Obrazek Obrazek

Przejeżdżający zazwyczaj nie widzą sporego rowu p/czołgowego po przeciwnej stronie drogi. Dość duże pozostałości takiego rowu istnieją również za nasypem kolejowym. Są tam również duże betonowe odłamy. Może to też był Heindrich? Chyba, że się mylę i są to pozostałości dawnej stacji kolejowej?

Obrazek
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Są to faktycznie pozostałości po "heńku" i dodam jeszcze, że leżą po obu stronach szosy na Złotów.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

...idąc rowem ppanc w stronę plaży nad jez. Płotki po drodze można zaobserwować pozostałości skarpy przeciwpanernej. Dobre oko zauważy resztki grubych bali i stalowych wiązadeł, są to pozostałości szalunku.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

row p/czołgowy

Post autor: obserwator »

Dla mnie jest zdumiewające, że ten rów ma nadal taką dużą głębokość. Ciągle w wielu miejscach jest naprawdę imponujący. Po przeciwnej stronie "heńka" przy drodze do Skórki wykorzystano kiedyś warunki naturalne. Można jednak zaobserwować jak ten parów w wielu miejscach został pogłębiony i uzbrojony na brzegach umocnieniami stanowisk strzeleckich. Zaprzęgli kiedyś wszystkich cywilów do tych prac. Całe szczęście "piorun trafił w karmelki" i szlag faszystów trafił. Teraz możemy podziwiać jak wiele pracy zostało włożone w tak marną sprawę jaką jest wojna...
Wysolek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lut 2006, 16:49

Post autor: Wysolek »

Korzystając z tematu zadam pytanie: czy wiele betonowych bloków i odłamków w okolicach Płotek to pozostałości po bunkrach/umocnieniach, czy może jakieś odpady budowlane? Wiele z nich jest już ładnie obrośniętych mchem, co wskazuje dość odległy wiek.

Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
Awatar użytkownika
WojtaSS
Posty: 34
Rejestracja: 23 wrz 2005, 22:12
Lokalizacja: Piła

Post autor: WojtaSS »

Trzeba mieć swiadomość by na siłę nie doszukiwać się pozostałości umocnień, w końcu nie stawiano obiektów gdziekolwiek i jak popadnie...Niestety :twisted:
Pzdr
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Umocnienia miasta Piły

Post autor: pavvlo »

Podepnę się pod ten temat. W zasadzie to nawet na temat...
Dzisiaj wpadł mi w ręce całkiem świeży Tygodnik Nowy a w nim natknąłem się na króciutki ale jak bardzo podnoszący ciśnienie artykulik pt. "Niebezpieczne powojenne pamiątki". Po przeczytaniu zdecydowałem się zamieścić skan tego artykułu, proszę się najpierw z nim zapoznać a dopiero przeczytać mój komentarz.

Obrazek

Tak z grubsza... Z opisu lokalizacji owego "bunkra" wnioskuję że autorka opisuje ostatni schron bojowy typu MG – Schartenstand „D” (Heinrich), na przedstawionej tutaj mapce figurujący pod numerem 38. Fotki tego schronu znajdziecie tutaj front a tutaj wejście, (schron przedstawiony na fotce w artykule przedstawia zupełnie inny tj. schron drugiej wewnętrznej linii, na mapce oznaczony numerem 42, tutaj foto). W artykule autorka napisała że pod tymże schronem prawdopodobnie mogą się znajdować jakieś podziemne korytarze :shock:, może nie jestem w temacie ale moim zdaniem jest to kompletna bzdura. Najbardziej jednak zbulwersował mnie fakt że autorka pisząc ten artykuł, domyślam się bez głębszego zaznajomienia się z tematem, apeluje do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Powiatu Pilskiego a także do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zniszczenie/rozebranie tudzież nieszkodliwego schronu bojowego! (bo zapewniam że podziemi tam żadnych nie znajdziecie :cry: ) Tyle ode mnie, ciekaw jestem Waszych opinii na temat tego artykułu?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się