Umocnienia miasta Piły

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Zapora znajduje się jakieś 30 metrów od nieistniejącego już mostu między kolonią Motylewo a Kaliną. Oczywiście dojechać do niej trzeba od strony koloni Motylewo, bo właśnie po tej stronie Gwdy się znajduje. Rozglądać się dokładnie bo widać jej tylko niewielką część! Reszta zapory jak wcześniej wspominałem, przyspana jest ziemią. Poniżej poglądowa mapka, może nie jest super czytelna ale myśle że dla chcących tam trafić, dobre i to.

Obrazek
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Byłem tam ostatnio ale tego nie zauważyłem :shock: .
Trzeba się wybrać jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Podobną zaporę można spotkać też w lesie koło Płotek przy bunkrach niedaleko torów kolejowych.
Swoją drogą ciekawe czy zapora była też po stronie Kaliny?
Przydałby się jakiś mostek który by połączył Motylewo z Kaliną, taki dla rowerów ale to już nie ten temat.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Przed wejściem na most.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Takie zapory inżynieryjne Niemcy budowali na wszystkich ważniejszych drogach i szlakach kolejowych, napewno wybudowano takie na szosie bydgoskiej, zelgniwskiej, w miejscu, w którym są 4 i 3 kwadratowe, zaślepione otwory montowano szyny kolejowe lub stalowe dwuteowniki, ustawino je pod niewielkim kątem w stronę przewidywanego ataku, konstrukcja taka była umieszczana przeważnie na nasypach drogowych. W momencie gdy jedna z szyn zrywała gąsienice czołgu lub innego pojazdu opancerzonego, unieruchomiała go torujac tym samym drogę przejazu. Jeżeli za pierwszym pojazdem podążały kolejne i pierwszy nie zdołał przełamać przeszkody cały konwój stawał się łatwym celem dla armat ppanc, które były usytuowane po obydwu stronach szosy, przykład - szosa bydgoska, stanowiska takich armat zachowane i czytelne są do dzisaj, kilka takich stanowisk również wybudowano przy drodze na j. Płotki, ok 2 metrów od drogi.
Oprócz stałych zapór ppanc jakimi były przeszkody 4/3, umieszczano również kozły zaporowe, kilkanaście takich zapór zachowało się w rejonie szosy bydgoskiej i na terenach byłego poligonu, nie wiem jednak czy są to współczesne konstrukcje czy pochodzą z okresu walk o miasto, wykonane były ze zbrojonego betonu lub ze spawanych stalowych elementów.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Co do zapór na terenie byłego poligonu to oczywiście są one ale też nie wiem czy to pozostałość poniemiecka czy też współczesna.
Nie zadługo wybierzemy się tam i to zbadamy.
Awatar użytkownika
WojtaSS
Posty: 34
Rejestracja: 23 wrz 2005, 22:12
Lokalizacja: Piła

Post autor: WojtaSS »

Betonowe zapory znajdujące się na poligonie są jak najbardziej współczesne. Niemcy w czasie wojny nie stosowali takowych, bo po prostu takich wzorów nie mieli opracowanych. Zapraszam wybrać się na nadmorskie brzegi by zobaczyć masę takich kozłów służących do wzmacniania brzegów. W użyciu natomiast były kozły stalowe!

Natomiast zapory montowane na stałe, umieszcznane w koronach drogi do których wkładało się stalowe kształtowniki pod katem 60stopni były nowszego wzoru. Starszy typ przeszkody przciwpancernej składał sie z 3-4 rzedów pionowo (!!) umieszczonych szyn badź kształtowników. Wersje taką można sobie zobaczyć na MRU.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

...nie jestem pewien co do tych zapór czy aby napewno są współczesne, w rejonie Prusinowa Wałeckiego, Zdbic i Nadarzyc jest zachowanych kilka takich kozłów oporowych. Sprawa wymaga dokładnego sprawdzenia.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

...na stronie 119 w książce "Wał pomorski" Bogusław Perzyk, znajduje się foto gdzie dokładnie widać takie same żelbetowe zapory ppanc jakie znajdują się u nas w rejonie Drewbud-Szosa bydgoska. Myślę, że i nasze są z okresu wojny a wojsko po wojnie wykorzystało je do oddzielenia poligonu od terenów cywilnych. Prosze o wszystkie "za" i "przeciw". Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
WojtaSS
Posty: 34
Rejestracja: 23 wrz 2005, 22:12
Lokalizacja: Piła

Post autor: WojtaSS »

Moje rozwazania byly zbyt pochopne, sprawdzilem odpowiednia litereature i sie okazuje ze jednak byly stosowane...

Co do Prusinowa Wałackiego oraz Nadarzyc takowych kozłów nie ma tam !!!
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

...a jak kolego wygląda sprawa ze Zdbicami, chodzi mi o teren niedaleko schronów gdzie to próbowano kiedyś zrobić skansen, jest tam taka podmokła łąka na której zachowało sie kilka takowych zapór (o ile dobrze pamiętam).
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Zapory w Zdbicach jeszcze są bo widziałem je zeszłego roku, co do Nadarzyc to jak wiadomo tam jest poligon lotniczy i nie wszędzie można wejść a, jest tam sporo ciekawych obiektów fortyfikacyjnych.
Awatar użytkownika
WojtaSS
Posty: 34
Rejestracja: 23 wrz 2005, 22:12
Lokalizacja: Piła

Post autor: WojtaSS »

Nie neguję istnienia takowych kozłów w Zdbiach mówię o innych miejscowościach, widocznie nie doczytałeś postu :-)
W sąsiedztwie dwusektorowego obiektu z połkopuła typu 61P8 na drodze relacji Zdbice - Golce - w jej koronie znajduje sie jeszcze, zachowana betonowa cześć przeszkody pancernej "standardowego " typu, jakiego można spotkać także w Pile.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Na fotkach zapory przeciwczołgowe które można spotkać na pilskim byłym poligonie. Nie wiem czy pochodzą z okresu minionej wojny czy też są to już pozostałości współczesne.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Takowych zapór jest znacznie więcej, mianowicie kilka znajduje się w rejonie szosy bydgoskiej na wysokości starego przepustu nad suchym strumieniem oraz w rejonie ścieżki dydaktycznej cmentarz cholerychny. Pozatym było kilka w rejonie centralnym poligonu ale zostały rozebrane przez złomiarzy.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

pavvlo pisze:Co do zapory przeciwpancernej to małe sprostowanie, otóż nie została ona zniszczona tylko przysypana warstwą ziemi na 3/4 swojej długości, ale ciągle tam jest cała i zdrowa (póki co).
Poniżej zdjęcie jak jeszcze była na wierzchu, ktoś wtedy pofatygował się ją odkopać i oczyścić, jak się okazało, na darmo, bo znowu ją prawie całą zasypano!

Obrazek
Dzisiaj wybrałem się zobaczyć zaporę, niestety jest przysypana naprawdę grubą warstwą piachu. W tym tygodniu postaram się ją oczyścić.

Obrazek Obrazek
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Tylko nie za wiele ją odkrywaj aby jej nie rozkuli złomiarze.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Oto dwa bardzo ciekawe rysunki opisowe schronu bojowego typu RINGSTAND 58C oraz dwa typowego uzbrojenia. Myślę, że fotografie wiele wyjaśnią. Przy okazji wyjaśniam do czego służyły dwie drabinki znajdujące się w przedziale bojowym. Mianowicie były to miejsca na amunicję, bardzo ciekawą sprawą jest to, że w każdym przypadku montowane są od strony przypuszczalnego ataku. Na pólkach tych były przykręcone dwie deseczki. Co do drzwi jakiekolwiek materiały są bardzo trudno dostępne, najprawdopodobniej wykonywano je z drewna we własnym zakresie. Otwór znajdujący się po prawej stronie nad wejściem służył do odprowadzania dymu z piecyka okopowego lub innego pozyskanego np. z pobliskiego gospodarstwa. Na drugim schemacie znajduje się takowy tekst w języku niemieckim: BAUFORM 201 (58 CALT) 80 CM RINGSTAND f.M.G, le. GR.WERFER 36, BEOB. und LICHSTSPRECHGERAT. Wersja cała, rozwinieta to: BAUFORM 201 (58 CALT) 80 CM fur MACHINENGEWHERE, lechter GRANATEWERFER wz.1939, BEOBACHTUND und LICHTSPRECHGERAT. W naszym języku jest to nic innego jak: STANOWISKO DO OGNIA OKRĘŻNEGO, FORMA BUDOWLANA 201 PRZEZNACZONA DLA KARABINU MASZYNOWEGO, LEKKIEGO MOŹDZIERZA WZ. 1936 (kal.50mm) lub OBSERWATORA PIECHOTY CZY ARTYLERII. Tak to mniej więcej wygląda i brzmi. 80 cm to nic innego jak średnica szyny po której obracała sie laweta z km-em. Jeżeli chodzi o nasze RINGSTANDY to najprawdopodobniej nie były obsadzane, stały sobie i conajwyżej pełniły rolę składu ammo.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
mar
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2006, 15:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: mar »

Witam

Zrobiłem mapkę (nie taką jaka jest zamieszczana na forach) pozycji pilskiej, z zamieszczeniem ścieżek leśnych, którymi można dojść do bunkrów, niestety wiele bunkrów jest w lesie i ścieżki do nich nie prowadzą, nie mniej jednak zawsze znajdują się w pobliżu którejś z nich. Przy robieniu mapki korzystałem ze zdjęć satelitarnych Piły (GoogleEarth), które są jakby nie patrzeć beznadziejnej jakości.
Mapka zawiera tylko te bunkry, które stoją w całości i z których coś zostało (szczątki są widoczne).

Przeszedłem Całą trasę i sfotografowałem wszystkie bunkry, które udało mi się znaleźć. Chylę czoła przed osobą, która te bunkry oczyściła i doprowadziła do porządku. Nie wymienię tu jej nazwiska albowiem nie wiem czy tego sobie życzy.
Każdy jednak kto przejdzie tą trasę będzie mógł zobaczyć kto o bunkry zadbał ponieważ jest wewnątrz tabliczka ze stosowną informacją.

Niestety prawdopodobnie nie znalazłem wszystkich. Będę się tam wybierał pewnie jeszcze nie raz, wówczas postaram sie odnaleźć te, których nie znalazłem dotychczas i umieszczę je na mapce.

OTO ADRES MAPKI ORAZ BUNKRÓW (kliknięcie na bunkier lub jezioro czy cmentarz odeśle użytkownika do klikanego obiektu):

http://www.okama.pl/index.php?id=9&lang=pol

Pozdrawiam

Marcin

PS.
Pytanie do SŁOWIANINA, czy to ty zostawiłeś kartkę w jednym z Heńków (przy skrzyżowaniu wawelska-leszków) w foliowej koszulce? Tekst na kartce mówi coś o powstaniu skansenu militarnego (nie będę tego tekstu cytował albowiem nie mam fotki tej kartki pod ręką).
Na kartce jest adres e-mail (na który pisałem bez odzewu zresztą) i nr. tel.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Witam, tak to ja zostawiłem info w heńku na wyskokości oczyszczalni ścieków, maila pisałem do ciebie i w sumie nie dostałem wiadomości o niedostarczeniu.
Powstaje skansen militarny na działce przy oczyszczalni ścieków, zajmujemy się schronami na tej działce, oczyściliśmy też 3 schrony na wysokości ścieżki rowerowej przy której stoi tablica informacyjna. Jak chcesz wiecej informacji na temat działalności pilskiej sekcji to zapraszam na kawe. Pozdrawiam.
Apropos mapki - nie ma na niej dwóch Ringstandów i dwóch heńków.
mar
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2006, 15:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: mar »

Witam

Dzięki za odpowiedź, tak myślałem że coś przeoczyłem (ciężko znaleźć wszystkie bunkry - zajęło mi to 4 weekendy), a co do spotkania to jak najbardziej jestem chętny, powiedz tyko kiedy i gdzie (byle był to weekend lub dzień roboczy po południu).

Pozdrawiam

Marcin
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

mar pisze:Przy robieniu mapki korzystałem ze zdjęć satelitarnych Piły (GoogleEarth), które są jakby nie patrzeć beznadziejnej jakości.
Dużo lepsze zdjęcia są tu: http://212.244.179.188/website/Orto/viewer.htm
mar
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2006, 15:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: mar »

SA108 pisze:Dużo lepsze zdjęcia są tu: http://212.244.179.188/website/Orto/viewer.htm
Mapka jest naprawdę super :lol:
No teraz będzie można popracować nad czymś bardziej dokładnym.

Pozdrawiam

Marcin
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Co do mapki to bardzo dobry pomysł. Też się kiedyś nosiłem z takim zamiarem i niestety nie zdołałem dokonać tego. Twórcy składam moje gratulacje, iż nie znięchęcił go ogrom pracy, który trzeba było wykonać.

Pozdrawiam
Kuba
Posty: 3
Rejestracja: 13 lut 2007, 10:29
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: Kuba »

Takie zapory znajdują się dwie w Wałczu - jedna od strony Ostrowca przy leśniczówce (pod asfaltem), druga przy osiedlu za szpitalem powiatowym, a trzecia za wsią Zdbice za skansenem pod drogą - część odkopywaliśmy jeszcze w tamtym roku.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się