Tunele pod Piłą

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: dizel »

mathias może ten ślad to zapasowe wejście do schronu tak jak ma to miejsce w schronie przy ul. Sikorskiego, jedno wejście jest w piwnicy bloku a drugie widoczne na podwórzu (betonowa pokrywa).
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: mathias »

Trudno określić, myślę że to jest taka jak by wieżyczka wentylacyjna która pełniła funkcję odprowadzania powietrza ale mam jeszcze coś takiego http://foto.dawna.pila.pl/miniaturka_1602.jpg i http://foto.dawna.pila.pl/miniaturka_1603.jpg moim zdaniem to są ewidentnie podziemia czegoś bo nie ma w tym miejscu rur kanalizacji, dodam tylko że na tym 2 zdjęciu na wysokości samochodu był do niedawna właz do schronu lecz zasypano go w zeszłym roku i od tej pory nie wiem co tam mogło być ale podejrzewam że korytarz od schronu w piwnicy bo piwnica jest z pozostałości po poprzednim budynku.
Awatar użytkownika
Thomas
Posty: 33
Rejestracja: 31 sie 2008, 17:49
Lokalizacja: A skąd by inną: P.I.Ł.A.!
Kontakt:

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: Thomas »

Trochę małe zdjęcie ale jak na moje oko to tamtędy idą rury mecu (centralnego ogrzewania) dlatego ni ma śniegu :D Przed moim blokiem tez takie coś jest :D
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: mathias »

No właśnie rury wychodzą na stronę ulicy i chodnika a tam nic nie ma (CHYBA) a jak jest to jest dosyć szerokie.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: okiennica »

Pewnie pod spodem idą normalne rury od kanalizy :wink:
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: skinspila »

Typowy przykład trasy rur grzewczych gdzie się nie spojrzysz wszędzie tego pełno :D niestety
dramatynka
Posty: 9
Rejestracja: 15 sty 2008, 18:52
Lokalizacja: Piła-Zamoście

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: dramatynka »

Witam. Chciałabym wrócić do tematu schronu na terenie boiska szkoły nr 8 przy ul Bydgoskiej. W tej chwili na terenie boiska jest przeprowadzana modernizacja przy okazji której odkopano wejście do jakiegoś pomieszczenia z korytarzem. Pamiętam z lat szkolnych (byłam uczennicą ósemki) bunkier który znajdował się mniej więcej w tym miejscu. Wczoraj tj. 02.09.2009 dostęp do tego pomieszczenia jeszcze był. Pozwoliłam sobie tam zajrzeć, ale żeby tam wejść trzeba być młodszym i sprawniejszym. Stąd moja prośba skierowana do młodszych uczestników forum, aby zrobić parę fotek tego pomieszczenia. Być może się mylę myśląc że są to pozostałości bunkra, ale fajnie by było gdyby okazało się że to prawda... Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: dizel »

Bardzo ciekawy post, sprawdzę.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: Aragorn »

Bardzo ciekawy schron opl z ciekawym układem korytarzy, dzięki dramatynka za informacje :)

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: dizel »

Aragorn świetne foto. Kiedy je robiłeś ? Byłem tam dziś i jedyne co znalazłem to kupy piachu i kamieni, więc albo jestem ślepy albo się spóźniłem. Gdzie to wejście było? Pozdro.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: Aragorn »

Wejście na wprost tych blaszaków, jak bieżnia idzie :) Szkoda że niedługo schron zniknie pod zwałem piachu.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: dizel »

Przeszedłem dziś cała bieżnię i nic, widocznie przysypali już wejście, nie wiem, nieważne. Dzięki za info :) ciekawe czy schron zniszczą całkowicie czy położą znowu jakąś płytę i zasypią.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek

Dostęp do schronu jeszcze jest, wejście jak widać wygląda tak jak na fotce pierwszej, schron posiada dwa korytarze długości 13.4 m i dwa korytarzyki długości 6 m. Fotki wykonane dzisiaj. Schron pewnie zostanie przykryty płytą betonową i zostanie przysypany ziemią.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: pavvlo »

Tutaj znajdziecie kilka moich fotek z tej eskapady > viewtopic.php?p=16974#p16974

Dalszą dyskusję na temat tego schronu proszę prowadzić w temacie o schronach OPL, link powyżej.
Justysia
Posty: 5
Rejestracja: 22 paź 2009, 22:32

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: Justysia »

To prawda . Przy McDonaldzie kiedyś było wejście do tunelu. no ale wybudowali pokrojone krówki i zasypali go. Do szkoły pdst. nr 4 Chodziłam 6 lat. znam ją na wylot każdy jej zakątek. i co do małych dźwiczek. Jak schodzi się do sali gimnastycznej (dużej) są po lewej drzwi (prawda) ale wątpie żeby tam coś było ponieważ wchodzą tam tylko i wyłącznie sprzątaczki. Kolejne małe czwiczki są tuż przy samej sali gimnastyczej (duże) Tam sprzątaczki trzymają różne płyny, Papiery i miotły. katorki woźnych wątpie żeby coś miały. Natomiast na boisku w rogu między salą gimnastyczną a budynkiem szkoły jest coś takiego jak dziura od kanalizy. Jednak kiedyś tam wpadłam (3 klasa podstawówki a pamiętam jak dziś) wpadłam tam i zrobiło się wielkie echo. tak jak coś by było jeszcze pod spodem. Nie było to głębokie ale jednak. Czułam jak by coś pod spodem jeszcze było. Pamiętam że woźny zawsze stał i pilnował ;D
A ktoś tu napisał o sp. 8 chodzi wam o obecną gimn 5 ?
drago217
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2009, 01:50
Lokalizacja: Piła

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: drago217 »

Do szkoły pdst. nr 4 Chodziłam 6 lat. znam ją na wylot każdy jej zakątek. i co do małych dźwiczek. Jak schodzi się do sali gimnastycznej (dużej) są po lewej drzwi (prawda) ale wątpie żeby tam coś było ponieważ wchodzą tam tylko i wyłącznie sprzątaczki. Kolejne małe czwiczki są tuż przy samej sali gimnastyczej (duże) Tam sprzątaczki trzymają różne płyny, Papiery i miotły. katorki woźnych wątpie żeby coś miały. Natomiast na boisku w rogu między salą gimnastyczną a budynkiem szkoły jest coś takiego jak dziura od kanalizy. Jednak kiedyś tam wpadłam (3 klasa podstawówki a pamiętam jak dziś) wpadłam tam i zrobiło się wielkie echo.

Ja chodzilem do sp 4. 8 lat i to 1:
- te drzwiczki jak sie idzie do dużej sali to nic innego jak wejscie do piwnicy szkolnej nie ma tam nic innego jak widok centrali rur cieplowniczych.

Jesli mozesz to napisz dokladniej to miejsce bo te drzwi okratowane dokladnie pod schodami jak sie wchodzi na mala sale to jest tam sklad hufcu (niewiem czy jeszcze istnieje) klucze posiadaly tylko 2 osoby dyr. szkoly i pani przewodniczaca hufcu czyli pani W. nazwiska nie zdradze bo ci ktorzy sie uczyli to wiedza o kogo chodzi.
lukasz2557
Posty: 15
Rejestracja: 31 paź 2009, 14:58
Lokalizacja: Piła/Schneidemühl

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: lukasz2557 »

Ja chodze do SP4 na grabowej jak macie pytania to mówcie. :D
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: GaWroN »

O tunelach pod naszą Piłą pisze gazeta popularno-naukowa 21.WIEK:

Obrazek
Widzę, że kawałek ucięło więc dopisuje. "(...)Niemcy zbudowali tunel również pod rzeką."

Chciałem to wstawić już wcześniej ale zapomniałem gazety zabrać :D
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: Bocian »

Co to za gazeta i dlaczego umieszcza się w jednym worku metro, kopalnię soli i tunele, o których nic nie wiadomo. Co drugie miasto na Dolnym Śląsku ma swoje "tunele", a Wrocław nawet "metro". ;)

Z popularnonaukowości tego pisma nauki nie ma tam wcale, chyba, że jest ono skierowane do uczniów podstawówki.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: skinspila »

o jakich tunelach tu mowa przecież żyjemy w tym pięknym mieście już tyle lat szperamy kopiemy uczymy się patrzymy i czy ktokolwiek z nas was widział tunel w stronę Kaliny albo Wałcza :smile4: chyba że mowa o OPL i dodanych bajeczkach ale liczą się fakty i dowody których do dnia dzisiejszego nie ma.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: dizel »

Ciekawe czy chodzi o ten budynek z małym tunelowym przejściem czy kamienicę naprzeciwko kościoła (tam gdzie jest pizzeria). Mi się wydaje, że coś jest pod tym tunelowym przejściem bo kiedyś już to raz badałem ale pomieszczenie to jest zamknięte na kłódkę. Na dniach spróbuję dowiedzieć się o tym budynku czegoś więcej od paru osób. Jeśli coś odnajdę to podzielę się wiedzą.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: dizel »

No więc zgłębiłem nieco temat kamienicy przy ul. Ludowej. Niestety oba wejścia do tuneli, które znajdują się w tych piwnicach są zamurowane, więc trzeba będzie i zgody na to, żeby to otworzyć i pieniędzy by to w razie czego odbudować. Szkoda. Wejścia miały wysokość ok. 1,5 metra. Jak porobię fotki to wstawię.
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: hose »

HEHEHE. Ale temacik... stary ale jary. Załatwicie pozwolenie to załatwię koparkę i podjadę.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: dizel »

Koparkę to wiele osób może załatwić :) pozwolenie zdobyć to jest sztuka. A propos gdzie chcesz kopać ?
marcinucha
Posty: 17
Rejestracja: 19 mar 2007, 20:56
Kontakt:

Re: Tunele pod Piłą

Post autor: marcinucha »

Justysia pisze:To prawda. Przy McDonaldzie kiedyś było wejście do tunelu. No ale wybudowali pokrojone krówki i zasypali go. Do szkoły pdst. nr 4 Chodziłam 6 lat. Znam ją na wylot każdy jej zakątek.
Co do małych drzwiczek. Jak schodzi się do sali gimnastycznej (dużej) są po lewej drzwi (prawda) ale wątpię żeby tam coś było ponieważ wchodzą tam tylko i wyłącznie sprzątaczki. Kolejne małe drzwiczki są tuż przy samej sali gimnastycznej (duże). Tam sprzątaczki trzymają różne płyny, papiery i miotły. Kantorki woźnych wątpię żeby coś miały. Natomiast na boisku w rogu między salą gimnastyczną a budynkiem szkoły jest coś takiego jak dziura od kanalizy. Jednak kiedyś tam wpadłam (3 klasa podstawówki a pamiętam jak dziś) wpadłam tam i zrobiło się wielkie echo. Tak jak coś by było jeszcze pod spodem. Nie było to głębokie ale jednak. Czułam jak by coś pod spodem jeszcze było. Pamiętam że woźny zawsze stał i pilnował ;D
A ktoś tu napisał o sp. 8 chodzi wam o obecną gimn 5?
Przy McDonaldzie było wejścia do zwykłego schronu przeciwlotniczego. Co do SP4 (do której też chodziłem) to przecież była ona budowana chyba w latach 60-tych. Skąd zatem miałyby tam znaleźć się jakieś wejścia do tuneli przedwojennych?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się