Tunele pod Piłą

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
samosiejka
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwie 2006, 15:06
Lokalizacja: Piła

Post autor: samosiejka »

Ja osobiście dużo słyszałam o podziemnych korytarzach, co więcej nawet o kolei podziemnej! Miała prowadzić z dworca aż za lotnisko. Mieszkam na Placu Zwycięstwa. Nieopodal pomnika Zwycięsta w krzakach jest wywierznik prawdopodobnie od schronu. Na moim podwórku były kiedyś wywietrzniki zapewne od kolei. Były to małe murki (cos w stylu tego na Buczka tylko że mniejsze) z kratkami po bokach. Jednak niedawno je usunęli (choć widać nowy wylany beton w miejscu gdzie one stały). Sprawa z koleją może byc prawdziwa ponieważ trasa miała prowadzić za lotnisko a gdy idę do dziadka (mieszka na Matwiejewa) zauważyłąm mały słupek a na nim daszek osadzony na malutkich słupkach tak aby mogło się z niego wydobywac powietrze. Kolej mogła spełniać funkcję zaopatrzeniową lotniska (prowadzi przecież z dworca). Słyszałam od siostry że jej kolega z klasy miał klucze od podziemnego przejścia (dokładnie jego ojciec jednak było to około 10 lat temu:/). Mieszkał w bloku naprzeciwko ciągu sklepów na Bohaterów Stalingradu. Wiem również że w budynku z arkadami (obok Budowlanki) był kiedyś konsulat. Jak widomo jest to budynek bardzo stary i ważny w owych czasach gdy pełnił swoja funkcję. Podobno jest tam przejście prowadzące na ulicę. W Kościele pw. św. Rodziny jest przejście które prowadzi gdzieś pod deptakiem (dalej nie wiem :/). jest to kościół budowany około 1912-1915 roku i wydaje mi się że to może być prawda. Również tata mojego chłopaka wszedł za dzeciaka gdzieś w przejście znajdujące się w Parku Miejskim i wyszedł na boisku sp nr 8. Jak mówił szedł podobno pod rzeką. Jednak nie pamięta gdzie dokładnie było wejście (było to ok. 40 lat temu i pamięta że nie był w domu na noc i jego wycieczka trwała długo a na miejscu wyjścia na (boisku) leży betonowa płyta. Wiem że w kościele na miejscu którego teraz stoi Rodło było wejście do korytarzy. Ja wiem że Piła leży na bagnach jednak wiem również że w sprawie korytarzy pod Piłą jest chociaż ziarnko prawdy. Jeżeli ktoś wybierze się na spacer po starych częścich miasta może znależc dziwne murki słupki itp. po co były zbudowane? Przecież nie dla ozdoby! Wiele osób mówi że za młodych lat wchodzili do korytarzy. Wiem również że większość z nich jest zasypana lub zlikwidowana zapewne dla bezpieczeństwa:/ przecież te wywietrzniki na moim podwórku były naprzeciw moich okien a nawet nie wiem kiedy zniknęły! dzieci próbowały tam wchodzić i wydaje mi się że to był powód dla którego je zlikwidowano... wiem także że na Placu Staszica była główna siedziba władz niemieckich dlatego nie zdziwiłabym się gdyby tam na prawdę były jakieś przejścia. Wydaje mi się że przejścia te są ukrywane lub likwidowane by ludzie nie wchodzili do środka ponieważ grożą zawaleniem :/ wiem tylko że chciałabym zobaczyć wszystko na własne oczy i dowiedzieć się prawdy.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Bardzo ładnie, iż interesujesz się historią naszego miasta, ale na temat "prawdziwych" i "bardzo prawdziwych" oraz "super bardzo prawdziwych" wiadomości napisano na FORUM wiele.
Jednakże więcej realizmu i zdrowegp rozsądku. Mimo, iż fakty mówią coś innego, nadal spora grupa osób jest święcie przekonana, że Piła ma prawie tyle podziemnych tuneli (przejść, korytarzy) co Rzym lub chociażby Katowice.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Yaror
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2006, 19:09
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yaror »

Hmmm... krytycyzm pana Bogdana staje się powoli stresujący... Teraz nawiążę do tematu byłego przedszkola przy ul. Walki Młodych. Zaznaczam, że ten jak i inne posty powstają wyłącznie z własnych doświadczeń, nie powielam plotek, a tych faktycznie krąży mrowie. Jak ustaliłem, ów bydynek to willa byłego dowódcy szkoły SS. Podobno pojawiał sie on na terenie szkoły nagle i niespodziewanie siejąc popłoch wśród wartowników. Rok temu, korzystając ze znajmości byłem w piwnicach tego budynku. Nie byłem sam, więc inni świadkowie także istnieją. Piwnica to prawdziwy żelbetowy schron, do którego weście obecnie prowadzi z zewnątrz /ukośne wejście od strony nowego mostu/. Zachowane są oryginalne właczniki światła, dzwi stalowe, zamykane na charakterystyczny "dwuręczny" zatrzask. Pomieszczenie jest spore, posiada kilka pokoi. W jednym z pomieszczeń ujawniliśmu drewniane drzwi, uchulajace sie na tyle, aby mógł sie przecisnąć człowiek. Znajomy eksplorator /Waldi, pozdrawiam/ wsunął się w kombinezonie do środka... Wrócił po chwili i oznajmił, że ceglany korytarz prowadzi kilka metrów w stronę rzeki, po czym nagle kończy sie wymurowaną także z cegieł ścianą. Z uwagi na brak przyzwolenia ściany nawet nie dotknął... Nie wiem, czy jest to zejście do korytarza pod Gwdą. Myślę, że w wyniku wielu prac konserwatorskich wykonanych na terenie Szkoły Policji w Pile, zaciera sie wiedza o konstrukcji budynku. Pamiętam, jak ojciec, który w SP pracował, wrócił kiedyś /lata 80-te/ podekscytowany i opowiedział, jak podczas budowy "miasteczka drogowego" / szczątki są do dziś runęłaczęść wykopu odsłaniając pomieszczenie, w którym znaleziono skrzynie m.in. z mundurami i wyposażeniem niemieckiego wojska... Co sie dalej z tym działo, nie wiadomo...
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Roto »

Ciekawe nawet bardzo, słyszałem już różne opowieści/przygody ale o tym budynku akurat nie. Chodziłem do tego przedszkola i do dziś o nim nic nie wiedziałem, jedynie mogłem mieć jakieś podejrzenia z pochyłym wejściem od strony mostu. Nie wiedziałem, że już od młodych lat miałem styczność z tajemnicami Piły, uczęszczałęm w końcu do przedszkola - byłej willi dowódcy szkoły SS.
Pozdrawiam
MTN
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Czy dobrze kojarzę? Budynek kawałek za b. MŁOTEM. W 1985 roku był tutaj żłobek nr 1?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Yaror
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2006, 19:09
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yaror »

Tak, to ten budynek za b. "Młotem" Przyjżyjcie się konstrukcji budynku, tej pierwotnej. Typowa willowa konstrukcja, z ciekawym podpiwniczeniem...
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Yaror pisze:Tak, to ten budynek za b. "Młotem" Przyjżyjcie się konstrukcji budynku, tej pierwotnej. Typowa willowa konstrukcja, z ciekawym podpiwniczeniem...
Byłbym wdzięczny o podanie źródła informacji dotyczącej owej szkoły SS i jej komendanta.
Sprawdzałem w książce adresowej z 1938 roku i nie ma. Chyba, że chodzi o coś innego?????

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Chciałbym uściślić wypowiedź Yaror'a dotyczącą rewelacji jego ojca. Otóż rozmawiałem z człowiekiem który był pracownikiem uczestniczącym w pracach przy budowie tzw. autodromu przy SP. W czasie kopania fundamentów pod budynek wieży obserwacyjnej w tym miejscu w pewnym momencie zostało odsłonięte pomieszczenie w rodzaju piwnicy. Niewielkie, raczej coś w rodzaju ziemianki. Owszem zostały tam znalezione różne przedmioty ale z uwagi na rodzaj wskazywało to, że pochodziły z budynku dawnej rejencji. Były to ordery, odznaczenia, znaczki itp. Między innymi odznaczenia dla matek które wychowały większą ilość dzieci. Znalezisko określone zostało przez mojego rozmówcę jako śmietnisko i szybko wzbudziło sensację wśród komendantury szkoły czego efektem było polecenie zasypania tego spowrotem. Słyszałem o tym fakcie wcześniej więc z uwagi na zainteresowania chciałem to wyjaśnić. Ustaliłem, że właśnie mój rozmówca był naocznym świadkiem tych wydarzeń więc poprosiłem go o wyjaśnienie sprawy. Jest on obecnie emerytem (przy okazji pozdrawiam) ale swego czasu spotkałem go i poprosiłem o rozmowę na ten temat. Poza tym co napisałem wskazał mi dokładne miejsce gdzie to było. Uprzedzam, że jest ono obecnie zalane betonem i jakakolwiek eksploracja nie wchodzi w grę. Z pewnością nie były to żadne tunele, czy coś w tym rodzaju.
Pozdrawiam
RL
Posty: 49
Rejestracja: 19 kwie 2006, 12:22

Post autor: RL »

Witam
Czytam ten wątek na temat tuneli pod miastem i jakoś nie widzę żeby ktoś zadał sobie pytanie: czemu miałyby służyć te tunele?
Patrząc na mapy miasta w różnym okresie jego rozwoju nie widzę najmniejszego sensu w wydawaniu pieniędzy na budowę tuneli. Moim zdaniem byłoby to wyrzucanie pieniędzy w błoto, w pełnym tego słowa znaczeniu. Jedynymi sensownymi podziemnymi obiektami tego typu były schrony plot. i tunele „Detlefa”.
A wracając do tematu szkoły SS.
Jak nazywał się i jaki miał stopień komendant, gdzie mieściła się ta szkoła i czego w niej uczyli?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Post autor: czeslaw »

Witam.

Pytanie do RL: skąd wiesz że DETLEF ma korytarze? A może to jest tylko pomieszczenie?
RL
Posty: 49
Rejestracja: 19 kwie 2006, 12:22

Post autor: RL »

Witam
Poczytaj o podziemnych fabrykach które powstały w czasie DWŚ np. o kompleksie "Olbrzym" w Górach Sowich i poszukaj analogii, nie chodzi mi w jakim gruncie były drążone.
Pozdrawiam
Adrian_Piła
Posty: 7
Rejestracja: 17 lip 2006, 15:23

Post autor: Adrian_Piła »

Yaror pisze:Hmmm... krytycyzm pana Bogdana staje się powoli stresujący... Teraz nawiążę do tematu byłego przedszkola przy ul. Walki Młodych. Zaznaczam, że ten jak i inne posty powstają wyłącznie z własnych doświadczeń, nie powielam plotek, a tych faktycznie krąży mrowie. Jak ustaliłem, ów bydynek to willa byłego dowódcy szkoły SS. Podobno pojawiał sie on na terenie szkoły nagle i niespodziewanie siejąc popłoch wśród wartowników. Rok temu, korzystając ze znajmości byłem w piwnicach tego budynku. Nie byłem sam, więc inni świadkowie także istnieją. Piwnica to prawdziwy żelbetowy schron, do którego weście obecnie prowadzi z zewnątrz /ukośne wejście od strony nowego mostu/. Zachowane są oryginalne właczniki światła, dzwi stalowe, zamykane na charakterystyczny "dwuręczny" zatrzask. Pomieszczenie jest spore, posiada kilka pokoi. W jednym z pomieszczeń ujawniliśmu drewniane drzwi, uchulajace sie na tyle, aby mógł sie przecisnąć człowiek. Znajomy eksplorator /Waldi, pozdrawiam/ wsunął się w kombinezonie do środka... Wrócił po chwili i oznajmił, że ceglany korytarz prowadzi kilka metrów w stronę rzeki, po czym nagle kończy sie wymurowaną także z cegieł ścianą. Z uwagi na brak przyzwolenia ściany nawet nie dotknął... Nie wiem, czy jest to zejście do korytarza pod Gwdą. Myślę, że w wyniku wielu prac konserwatorskich wykonanych na terenie Szkoły Policji w Pile, zaciera sie wiedza o konstrukcji budynku. Pamiętam, jak ojciec, który w SP pracował, wrócił kiedyś /lata 80-te/ podekscytowany i opowiedział, jak podczas budowy "miasteczka drogowego" / szczątki są do dziś runęłaczęść wykopu odsłaniając pomieszczenie, w którym znaleziono skrzynie m.in. z mundurami i wyposażeniem niemieckiego wojska... Co sie dalej z tym działo, nie wiadomo...
Byłem dziś i wczoraj z kumplami w tych piwniczkach, na końcu ceglanego korytarza na lewo stoi już zardzewiała drabina która prowadzi do góry na plac przedszkola, a obok drabiny widać jakby było zamurowane wejście do tunelu pod Gwdę :shock:
Vietcong
Posty: 1
Rejestracja: 22 sty 2007, 18:49

Post autor: Vietcong »

Witam! poczytalem wasze posty i bardzo mnie to zainteresowalo;] otoz porozmawialem z moja mama, ktora mieszkala w budynku (dzisiaj bibliotece) obok obecnego gim.5 w dziecinstwie po tunelach znajdujacych sie na obecnym boisku tego gimnazjum. Wejsciem do tuneli bylo cos w rodzaju studzienki kanalizacyjnej, zeszla tym wejsciem wraz ze swoimi znajomymi, tunele byly ponoc w dobrym stanie wiec postanowili sie po niech poszwedac poszli w kierunku poludniowo-zachodnim az doszli do kosciola stanislawa kostki w tym miejscu pod kosciolem tunele sie konczyly. Nastepnie poszli w kierunku polnocnym i doszli do cmetarza kolo kauflandu gdzie bylo wyjscie dalej juz nie doszli.

P.s. Czy tunele pod Pila nie mogly sluzyc np. jako schrony na wypadek gdyby wojska radzieckie zajely miasto?? Niemcy mogli by wtedy odbic miasto od srodka.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Kościół św. St. Kostki + cmentarz + Kaufland = (Czy to na pewno) Piła?

Tom
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Racja Marek to samo słyszałem o podziemiach na byłym miasteczku rowerowym i o znaleziskach. Była szkoła SS na dzień dzisiejszy nie ma typowych piwnic, czy przejść podziemnych. Zostały zasypane przez opuszczające jednostki stacjonujące w szkole być może ukrywając coś ciekawego hee.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Pierwszy raz słyszę aby w Schneidemuhl znajdowała się szkoła SS.
Skąd te wiadomości???
Chętnie poznam źródło.

Jak zawsze będą różne zdania na temat przeszłości naszego miasta. Jednakże na spotkaniach Forumowiczów nie spotkałem nikigo z tych co mieli "owe", nawiasem mówiąc, bardzo "oryginalne" poglądy. Chętnie bym z nimi porozmawiał i nie tylko ja.

Pozdrawiam
TW
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2006, 20:38

Post autor: TW »

Onegdaj znalazłem w internecie wykaz jednostek szkolnych Waffen SS. Jedna z pozycji wyglądała tak : 9./SS-Werfer-Ausb. u Ers.Abt (Schneidemuhl). Autor powoływał się na Bundesarchiv Abt. R NS33/12. Wygląda to na batalion szkolno-zapasowy. Jeżeli już stacjonował w Pile to krótko. Dowód tego rzeczywiście nikły. W armii niemieckiej d-ca każdego szczebla to "komandant". Stąd może opowiadania o willi komendanta SS, o odkopanych mundurach itp., które rozpalają wyobraźnię niektórych kolegów.
Pozdrawiam
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Może nie dosłownie szkoła SS, ale była siedziba z więzieniem :lol:
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Do TW - prosze o linka.

Do Bewerk 45 - więzienie było owszem, ale SS nie miało nic do niego. Podlegało pod Ministestwo Sprawiedliwości. Areszt przy dzisiejszej ul. Kujawskiej był w gestii Policji.

Pozdrawiam
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

No ja bym spekulował tu lecz są ludzie mądrzejsi w tym temacie. Pozd
RL
Posty: 49
Rejestracja: 19 kwie 2006, 12:22

Post autor: RL »

Witam
Jednostka przeznaczona do szkolenia rekrutów dla Waffen SS raczej nie miała na celu pilnować więzienia.
Adrian_Piła
Posty: 7
Rejestracja: 17 lip 2006, 15:23

Post autor: Adrian_Piła »

Vietcong pisze:Witam! poczytalem wasze posty i bardzo mnie to zainteresowalo;] otoz porozmawialem z moja mama, ktora mieszkala w budynku (dzisiaj bibliotece) obok obecnego gim.5 w dziecinstwie po tunelach znajdujacych sie na obecnym boisku tego gimnazjum. Wejsciem do tuneli bylo cos w rodzaju studzienki kanalizacyjnej, zeszla tym wejsciem wraz ze swoimi znajomymi, tunele byly ponoc w dobrym stanie wiec postanowili sie po niech poszwedac poszli w kierunku poludniowo-zachodnim az doszli do kosciola stanislawa kostki w tym miejscu pod kosciolem tunele sie konczyly. Nastepnie poszli w kierunku polnocnym i doszli do cmetarza kolo kauflandu gdzie bylo wyjscie dalej juz nie doszli.

P.s. Czy tunele pod Pila nie mogly sluzyc np. jako schrony na wypadek gdyby wojska radzieckie zajely miasto?? Niemcy mogli by wtedy odbic miasto od srodka.
Wiesz może gdzie dokładnie jest to "wejście"?
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Bunkry , tunele , itp

Post autor: hose »

A ja mam pytanie z innej beczki! Zastanawia mnie czy pod naszym dworcem są jakies pomieszczenia, bunkry itp. Może jakieś fotki czy coś w tym stylu. Ogólnie ja uważam już teraz z samym chodzeniem po dworcu bo soki są strasznie nieprzyjemni i czasami nawet potrafią człowieka udeżyć za przejście przez tory. Ale ciekawość jest i dać się nie można!
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Jeśli ktoś mówi o tunelu przy SP4 to chodzi o dawną 4 przy ul. Bydgoskiej. Tam na boisku był schron (zasypany na wniosek nauczycieli). Nowa 4 otwarta była w 1974r .
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Owe tunele pod miastem nie mogły być budowane w celach militarnych. Miasto położone przy granicy, część mieszkańców to polacy, polski wywiad wiedział by coś o podejrzanych budowach w mieście, takich prac nie da się zupełnie ukryć. Co może mieć wspólnego polski kościół katolicki z fabryką uzbrojenia "lotnisko" (podobno według niektórych osób było taki przejście)?, lub kościół katolicki z 1619 roku z luterańskim (1896)?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się