Płk. Kukliński w Pile

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Płk. Kukliński w Pile

Post autor: MaksLen »

Czy ktoś zna ten fragment życiorysu płk. Kuklińskiego który dotyczy jego pobytu (służby) w Pile? Nie wchodząc w kwestie czy Kukliński był bohaterem czy zdrajcą proszę o Waszą wiedzę na ten temat a ja mogę podzielić się swoją.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Kukliński

Post autor: obserwator »

Kukliński sam opisuje swój pobyt w Pile w książce wydanej po jego śmierci. Książka jest wywiadem-rzeką przeprowadzonym przez znaną pisarkę... I tu daje znać wiek i siwe włosy... Zapomniałem nazwiska...
Po namyśle - Nurowską. Książka ma tytuł "Mój przyjaciel zdrajca". Polecam jej przeczytanie przed podejmowaniem osądów. Pozdrowionka!
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Post autor: MaksLen »

Tak, tak wszystko się zgadza. Ale nie tylko w tej książeczce pisze się o Pile. W inne biografii autorstwa B. Weisera "Życie ścisle tajne" także jest krótki opis służby w Pile. Było to w latach 1952 - 53. Kukliński jako młody oficer przybył tu z Wrocławia i służył - zdaje się - w Oficerskiej Szkole Samochodowej. Tutaj - jak pisze Nurowska - miał m.in. romans z córką rosyjskiego generała.
Szukam osób, które może pamiętają tego człowieka z tych czasów. Rozpytajcie proszę emerytowanych dziadków-zołnierzy może oni coś pamiętają.
TW
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2006, 20:38

Post autor: TW »

Witam
Płk Kukliński służył w Pile w latach 1950-53 w 9 pułku zmechanizowanym jako dca plutonu a później kompanii. Jednostka ta stacjonowała w koszarach "zelgniewskich" prawdopodobnie aż do początku lat 60-tych.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Post autor: MaksLen »

TW pisze:Witam
Płk Kukliński służył w Pile w latach 1950-53 w 9 pułku zmechanizowanym jako dca plutonu a później kompanii. Jednostka ta stacjonowała w koszarach "zelgniewskich" prawdopodobnie aż do początku lat 60-tych.
Pozdrawiam
A skąd ta wiedza? CZy znasz kogoś kto się z nim spotkał?
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Wielu bylo krötko i przejazdem przez Pile.

Raczej taki temat chyba nie powinien tu miec miejsca.
Osobiscie nie znajduje go jako "krötko przebywajacy w Pile" by rozpisywac sie o nim w historii o dawnej Pile.

Pozdrawiam
Tom
TW
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2006, 20:38

Post autor: TW »

Podzielam Twój pogląd.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Ja też uważam, że sprawa z Kuklińskim to nieistotny epizod dla miasta.
Awatar użytkownika
GRZYB
Posty: 21
Rejestracja: 19 gru 2005, 22:50
Lokalizacja: krajenka

Post autor: GRZYB »

Istotny, nie istotny z Piłą związany...
Jeśli kogoś to interesuje to dlaczego ma o to nie pytać?? :wink:
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Post autor: MaksLen »

Ostatnio w Tygodniku Pilskim znalazł się artykuł o Kuklińskim w Pile. Wszystko się zgadza. Nawet to że jego pierwszy syn Waldemar urodził się w Pile. szczegółowo badałem ten temat i nawet wiem gdzie w 1953 r. mieszkała rodzina Kuklińskiego.
waldemar t. piatek
Posty: 38
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:20
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: waldemar t. piatek »

Sądzę, że sprawa Kuklińskiego i jego epizodycznego pobytu w naszym mieście ponad pół wieku temu, nie zasługuje na to by poświęcać temu czas i miejsce na tak poważnym FORUM. Kwestia ta nie ma najmniejszego wpływu na jakikolwiek akapit historii Piły. A już dyskusje o tym, że trzeba zrobić ulicę jego imieniem, uważam za groteskę. Wierzę tu w mądrość radnych miejskich tej kadencji. Wszak nawet prezydent Wałęsa, za którym osobiście nie przepadam, nie zdobył się na to by Kuklińskiego ułaskawić czy choćby się z nim spotkać...
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

9 pułk zmechanizowany, 14 dywizji piechoty z Wałcza, 1 korpusu piechoty z Wrocławia - to jest ciekawsze. Co to za jednostka?
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

waldemar t. piatek pisze:Wierzę tu w mądrość radnych miejskich tej kadencji.
Tę mądrość widać było szczególnie podczas szopek z wyborem przewodniczącego.
waldemar t. piatek
Posty: 38
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:20
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: waldemar t. piatek »

Całkowicie zgadzam sie z p. drstein. To prawda, że radni zachowali sieę fatalnie przy wyborze szefa rady. Ale to inny temat. Ja nadal jednak wierze w ich rozsadek, że nie doprowadzą do tego byśmy mieli ulice Kuklińskiego. Bo o to mi w mojej wypowiedzi chodziło, a nie o kompromitujące skądinąd wybory szefa rady.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Post autor: MaksLen »

Historia się toczy niezależnie od tego czy się tego chce czy też nie. Kukliński jest postacią historyczną. Piła była epizodem w jego życiu ale jednak na tyle ważnym że napisano o tym w jego biografii. A teraz troszkę prowokacyjnie przesadzę: Piła w historii Staszica też była tylko epizodem. Tu się tylko urodził i krótko mieszkał. A jednak Piła nosi dziś miano "grodu Staszica".
Dla Kuklińskiego to miasto oczywiście nie było i nie będzie "jego". Cieszmy się jednak choć z tego że mieszkali tu kiedyś ludzie mający wpływ na naszą współczesną historię.
waldemar t. piatek
Posty: 38
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:20
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: waldemar t. piatek »

Porównanie Stanisława Staszica do Kuklińskiego, którego nawet Wałęsa za swej prezydentury nie chciał ułaskawić, uważam już nie za nietakt, ale zwykłe draństwo!! Nie sposób nawet z tym polemizować.
zbyniu c.
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2006, 16:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: zbyniu c. »

Witam.
Wydaje mi się, iż nie do końca rozumiemy działania jakie prowadził Pan Kukliński.
Jest oczywiste, że był świetnym dostawcą materiałów do planowania strategicznego sił NATO. Jak się powszechnie uważa dostarczał wspaniałą dokumentację. Być może, iż dzięki dostarczonym dokumentom, stratedzy mieli możliwość dokładnego zaplanowania uderzeń lotniczych między innymi na naszą Piłę. Czy była tego warta w latach siedemdziesiątych/osiemdziesiątych myślę, że tak. Gdyby historia potoczyła się inaczej, można byłoby ocenić jego zasługi. Pragnę jednak wskazać na to, iż w tamtych latach technika wojskowa nie była tak doskonała jak obecnie
i powodowała znaczne zniszczenia.
Napisałem ten post nie jako przeciwnik Pana Kuklińskiego, lecz jako realista pozostający w zamiłowaniu do ogólnie rozumianej wojskowości.
Pozdrawiam.
waldemar t. piatek
Posty: 38
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:20
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: waldemar t. piatek »

A jakież to działania mógł prowadzić Kukliński?! Był szpiegiem i tyle. I tu nawet mniej chodzi o to, że występował przeciwko PRL, bo z tym się można zgadzać lub nie, ale po prostu donosił Amerykanom na kolegów, przełożonych. Zero usprawiedliwienia dla takiego działania.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Heh. Był temat viewtopic.php?t=440&highlight=hitler czy też wzmianki o pobycie Hitlera w Pile i wówczas nie było tylu emocji.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Post autor: MaksLen »

waldemar t. piatek pisze:Porównanie Stanisława Staszica do Kuklińskiego, którego nawet Wałęsa za swej prezydentury nie chciał ułaskawić, uważam już nie za nietakt, ale zwykłe draństwo!! Nie sposób nawet z tym polemizować.
Oczywiście draństwo. Dla człowieka jak Pan, myślącego tylko czarno - białymi kategoriami to draństwo. A to - jak napisałem - celowa prowokacja by skłonić do myślenia. Mnie interesuje historia a nie polityka! Tak Szanowny Panie!
waldemar t. piatek
Posty: 38
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:20
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: waldemar t. piatek »

Szanowny Panie Lenartowicz, mało istotne jest czy interesuje Pana historia, polityka czy nauki gotowania budyniu! Faktem natomiast jest, że nawet sama próba porównania ks. Staszica z jakimś tam za przeproszeniem Kuklińskim, jest zwykłym draństwem. I nawet jeśli próbuje się Pan teraz zasłaniać jakąś tajemniczą prowokacją, to i tak nie usprawiedliwia to Pana idiotyzmów jakie Pan na tym publicznym forum próbuje tworzyć. Prowokacje były domeną służb specjalnych za starych czasów i wyszły z "mody". Proszę się więc zastanowić nad tym co Pan publicznie pisze, bo skompromitował się Pan swymi wypocinami dokumentnie!
zbyniu c.
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2006, 16:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: zbyniu c. »

Witam.
Myślę, iż dyskusja zaczyna tracić dobry smak. Jest niewątpliwe, iż Pan Kukliński pomagał zaplanować NATO działania wojenne również przeciwko Polsce. Dla mieszkańców naszych wsi i miast obojętnym byłoby, kto byłby agresorem. Pisząc o skuteczności Pana Kuklińskiego miałem na myśli działanie na szkodę takich właśnie, zwykłych ludzi. To oni dzięki "zasługom" byli narażeni na utratę majątku, zdrowia, a nawet życia. Jest oczywiste, iż im "zasługi" były lepsze i wyższe, tym możliwości zagrożeń, dla nas były coraz to większe.
To nie złośliwość, lecz jeżeli ktoś chciałby nadać nazwę ulicy, to proponuję wybrać miejsce potencjalnych zagrożeń na wypadek działań wojennych. Będziemy pamiętać kto i gdzie takie potencjalne zagrożenia wytworzył.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Oj polityka, wielka polityka... Panowie... trochę szacunku dla siebie. Nie wszystko w życiu jest czarne albo białe. Jeszcze raz polecam Nurowską -"Mój przyjaciel zdrajca". Daje do myślenia. Po jej przeczytaniu osądy nie są już tak jednoznaczne. Kukliński w Pile był - i tyle. Staszic i Kukliński to tak odmienne osoby, że ich porównywanie jest nonsensowne. Nie traćmy czasu. Lepiej, na kanwie doświadczeń historycznych, myśleć o budowaniu przyszłości naszej małej ojczyzny.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Post autor: MaksLen »

waldemar t. piatek pisze:Szanowny Panie Lenartowicz, mało istotne jest czy interesuje Pana historia, polityka czy nauki gotowania budyniu! Faktem natomiast jest, że nawet sama próba porównania ks. Staszica z jakimś tam za przeproszeniem Kuklińskim, jest zwykłym draństwem. I nawet jeśli próbuje się Pan teraz zasłaniać jakąś tajemniczą prowokacją, to i tak nie usprawiedliwia to Pana idiotyzmów jakie Pan na tym publicznym forum próbuje tworzyć.
A JAKIEŻ TO JA IDIOTYZMY STWORZYŁEM NA TYM PUBLICZNYM FORUM DROGI PANIE?
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Nie jest moim celem sprawienie komukolwiek przykrości ale gwoli uspokojenia nastroju zacytuję (nie dosłownie) klasyka polskiej powieści: "...Kończcie Waszecie! Wstydu oszczędźcie!..."
Spór zaczyna się przeradzać w niepotrzebną "pyskówkę" - a może spotkanie na udeptanej ziemi i potyczka na długie alibo krótkie, do pierwszej krwi uspokoiłaby nastroje?
Pod rozwagę poddaję!
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się