Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

Post autor: SŁOWIANIN »

Witam. Jak już wspomniałem w temacie "Oznaczenia amunicji" w wątku tym możecie zamieszczać zdjęcia co ciekawszych egzemplarzy pozyskanych łusek różnego typu. Profesjonalny opis i zdjęcie dobrego formatu przyczynią się do powstania całkiem ciekawej bazy danych, w której będzie można sprawdzić i odczytać co w ziemi siedzi. Zobaczymy co tam chowacie po szufladach :). Powodzenia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

...więcej fotek z opisem niebawem, miłego oglądania.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Ostatnio wykopały mi się łuski i pociski od ruskiego Berdana 10,75x58r. Nie wiem co o tym myśleć bo znalazłem je w pobliżu pilskich drugowojennych okopów. Czy sowieci używali w 1945 roku 60-letniej broni, którą tak naprawdę to podczas I wojny zastąpili mosinem.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Tryk
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2008, 19:54

Post autor: Tryk »

To moje znalezisko z podwórka:

Obrazek
Awatar użytkownika
WERWOLF 1945
Posty: 39
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:17

Łuska

Post autor: WERWOLF 1945 »

A to łuski z mojej kolekcji znalezione w twierdzy Piła...

Obrazek

Łuski z literami TV (Totenkopf) były przeznaczone dla jednostek Totenkopfverbande SS (SS-TV), czyli "ochrony" obozów koncentracyjnych. Naboje TV miały mniejszą ilość prochu, gdyż nie przewidywano ich użycia na duże dystanse, nie była też potrzebna ogromna moc obalająca, strzelano raczej z bliska do całkowicie bezbronnych więźniów. Ale co te naboje robiły w Pile? i w jakim roku były wystrzelone? (znalezione od strony Jeziorek) 39, 45? Raczej wystrzelono je na początku wojny bo w końcowej fazie Niemcy używali amunicji stalowej z powodu kryzysu spowodowanego wojną. Czy w Pile lub w okolicach był przed wojną jakiś mały obóz koncentracyjny?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

Post autor: adam »

Piła stała obozami, a to jenieckie a to przejściowe.
Awatar użytkownika
WERWOLF 1945
Posty: 39
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:17

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

Post autor: WERWOLF 1945 »

O tych obozach to wiem ale chodziło mi o obóz koncentracyjny dla - Więzniów politycznych, żydów, kryminalistów lub przeciwników idei Trzeciej Rzeszy i itp. ale dzięki :P
Do galerii dodam jeszcze zdjęcie 3 łuseczek od polskiego mausera, oczywiście z Piły...

Obrazek
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

Post autor: maritim »

Co do kwestii poruszonej przez Werwolfa nie wydaje się aby istniał w Pile obóz koncentracyjny lub obóz zagłady. Obozy które były - przejściowe i pracy - chroniły raczej jednostki policyjne. Raczej nie zajmowała się tym SS.
Jeśli chodzi o różnorodność oznaczeń amunicji spotykanej w Pile to jak myślę jest to dobry przykład ilustrujący trudne położenie w jakim były Niemcy w roku 1945. Problemy w zaopatrzeniu w amunicję widać właśnie w jej dużym zróżnicowaniu; trudno czasem o łuski pochodzące z jednej serii produkcyjnej, znalezione w jednym miejscu... Widać że czyścili magazyny ze wszystkiego co było. Stąd np. polskie zdobyte w '39 jak również produkowane pod okupacją np. w Skarżysku oraz czeskie z zakładów w Pradze i Brnie.
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

Post autor: Stolper »

Przez krótki okres SS-mani pilnowali polskich więźniów z obozu znajdującego się na terenie zakładów Ludwig Hansen & Co. Prawdopodobnie to również SS dozorowało przetrzymywanych na lotnisku więźniów kryminalnych.

Pozdrawiam,
MK
Awatar użytkownika
WERWOLF 1945
Posty: 39
Rejestracja: 29 sty 2012, 12:17

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

Post autor: WERWOLF 1945 »

Maritim czy mógłbyś napisać jakie to jednostki policyjne? i dlaczego przypuszczasz że te polskie łuski zostały zdobyte w 39 przez Niemców?
PS. Łuski znalezione nie daleko Polskiej placówki celnej z 1939 przed Jeziorkami gdzie zgiął prawdopodobnie pierwszy Polski żołnierz w działaniach wojennych II wojny światowej "Kapral Piotr Konieczka''.
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

Post autor: maritim »

Trudno powiedzieć kto zajmował się "ochroną" obozów w Pile, to pytanie dla ekspertów, wymagające zbadania. Skoro raczej nie była to TV SS to pewnie jedna z wielu jednostek policyjnych np. Schutzpolizei-Schupo albo jakaś formacja wojskowa.
Jeśli Twoje łuski pochodzą z Jeziorek bardzo prawdopodobne, że należały do polskich obrońców granicy. Jednak przedwojenne polskie łuski 7,92 (jak również produkowane w Polsce pod okupacją) spotyka się również w innych rejonach Piły, na stanowiskach obronnych z 1945 r.
Jak już wspomniałem pod koniec wojny Niemcy zmagali się z ogromnymi brakami w zaopatrzeniu, sytuację starali się ratować m.in wyposażając oddziały Volkssurmu w zdobyczną broń. Stąd w naszych okolicach znaleźć można łuski francuskiego MAS-a a nawet amerykańskiego Garanda, choć w tym drugim przypadku niewykluczone, że były użyte przez Rosjan, ponieważ ta broń była dostarczana w ramach Lend Lease...
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

Post autor: adam »

Z relacji osób, które przeszły przez obóz przejściowy w Pile wiem, że wśród obsługi byli m.in. Ślązacy a trafiali się i Francuzi, jednak co to były za formacje osoby te tego nie wiedzą.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Fotogaleria oznaczeń amunicji małokalibrowej

Post autor: Kanclerz »

Taka ciekawostka, łuska mauser(?) znaleziona niedaleko Piły. Z innego forum wiem, że jeszcze kilka sztuk znaleziono w naszym regionie.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się