Stare kino?! (Sokół)

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Dzięki SA108, za fachową odpowiedź. Moje przypuszczenia i odległe wspomnienia się wyjaśniły.
Czekam na Foto. A te co posiadam tez dorzucę do kolekcji.
Tom
Kreska poznańska

Post autor: Kreska poznańska »

Ja też będę wdzięczna, SA 108 :) Pozdrawiam
Kreska poznańska

Post autor: Kreska poznańska »

A gdzie było kino Gwda, bo podobno było? :)
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Czyż nie czasami przy szkole Policji w niskiej części mieściło się kino Gwda. Co do Sokoła chodziłem tam na filmy, pamiętam jak 'Wejście Smoka' grali. :D
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Otóż Kino dokładnie (GŁDA) a nie Gwda, mieściło się na ul. Sikorskiego w Auli Technikum Ekonomicznego.
W latach 60-tych nazwę rzeki GŁDA zmieniono na Gwda.
Niestety, nie znam przyczyny zmiany nazwy co było podstawą do tego. Być może ktoś zna tę historię dlaczego "Głda" została "Gwdą"?
Pozdrowienia
Tom
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Mogę się tylko domyślać, że ze względów fonetycznych (łatwiej Gwda niż Głda wymówić) oraz przez podobieństwo do innej nazwy rzeki - WDA.
Z tego co kojarzę (gdzieś kiedyś przeczytałem) - przez ładne kilka (kilkanaście) lat powojennych obie nazwy były używane zamiennie - kiedyś w ramach ujednolicenia nazewnictwa trzeba było podjąć decyzję i wybrano GWDĘ.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Aby nie tworzyć nowego tematu.

Mam pytanie - kto wie gdzie mieściło się pierwsze kino w Pile?

Pozdrawiam
lukas
PRZYJACIEL
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2006, 16:35
Lokalizacja: Piła 725470191

Post autor: lukas »

Witam

Kino nazywało się "Zorza", założyciel Pan Hycki, późniejszy szef "Iskry".
Ul. Sikorskiego, budynek między szkołami: Liceum Gastronomicznym a Liceum Ekonomicznym, później sala gimnastyczna.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Niestety nie.

To nie ten obiekt.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Wobec tego też jestem ciekaw odpowiedzi, ponieważ i we mnie wyrobiono przekonanie, iż kinem tym było kino Zorza mieszczące się właśnie w tym budynku.

Chyba, że pytanie tyczyło się również czasów niemieckich. ;)
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Pierwsze kino otworzono krótko po zajęciu miasta w kościele Luterkirche (dzisiaj pw. św. Stanisława Kostki). Wyświetlano tam na ogół filmy rosyjskie. Korzystało z niego przeważnie wojsko. Polacy rzadko. Niemcy - tylko "wybrańcy".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Tak w 1934 roku wyglądała wielka sala Domu Ewangelickiego, po wojnie Domu Kolejarza. Z pozdrowieniami dla Kreski i Toma ;)

Obrazek

(ile ja się naszukałem tego zdjęcia...)
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Oj! To bardzo mily prezent gwiazdkowy :D
Wszystkiego dobrego, SA108.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Dziękuję i nawzajem ;)
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

Uporządkowując:
Kino - definicja encyklopedyczna
Dawniej iluzjon, kinoteatr, kinematograf.
Obiekt widowiskowy do publicznej projekcji filmów; w budynku lub na wolnej przestrzeni.
dodałbym – stałe, programowe, odpłatne

Zorza – ul. Sikorskiego - w sali sportowej – przeniesione do Kolejarza (chyba)
Kolejarz – ul. Sikorskiego (Klub Kolejarza)
Sokół znajdowało się przy ul. Lotniczej.
Kierowca – Klub Oficerski (Lidl) przy ul. Kusocińskiego – wejście od stawku
Gwda – (Szkoła Podoficerska MO) pl. Staszica - wejście od mieszkań służbowych (w sali z witrażami, I piętro)
Iskra - ul. Kilińskiego (wiadomo)
Koral – pl. Staszica w PDK (od 1962 roku) nawiasem mówiąc pierwszy film to „Krzyżacy” Forda

w Pile było również kilka miejsc gdzie było tzw kino objazdowe, bez stałego programu choćby miesięcznego choćby letnie na pl. Staszica, w jednostkach wojskowych.
Należało by oddzielić miejsca wyświetlania filmów od kin
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Dzięki SA108!

Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

PIŁA - "Premiera" i "Iskra" do zamknięcia
To będzie smutny rok dla pilskiego kina. Z końcem czerwca zostaje zamknięte kino „Premiera”, a kilka miesięcy później odbędzie się ostatni seans w kinie „Iskra”.
– Nie mam innego wyjścia – tłumaczy właściciel obu kin, Marian Jędrzejaszek. – Kiedy wejdzie do Piły multipleks, nie utrzymam się na rynku.
Kino „Iskra” to najstarsze pilskie kino z ponadsześćdziesięcioletnią już tradycją. I nie ma prawdopodobnie w Pile takiej osoby, która choć raz w życiu nie przekroczyłaby progu kina mieszczącego się najpierw przy ulicy Sikorskiego, a później przy ulicy Kilińskiego. Nie ma również osoby, która więcej zrobiła dla pilskiego kina niż Marian Jędrzejaszek. Wypracowane przez lata kontakty owocowały tym, że filmowe premiery bardzo szybko wchodziły na ekrany pilskich kin. Jak się jednak okazuje, najlepszy nawet tytuł to już za mało, żeby przyciągnąć widzów, którzy zdążyli już przywyknąć do popcornu i wielkiego kubka z colą serwowanego w dużych kinach dużych miast.
Lubią też mieć wybór, nawet jeżeli nie potrafią wybierać. Tego tradycyjne kina w przeciwieństwie do multipleksów nie mogą im zapewnić.
Także w Pile przyszedł czas na multipleksy: pierwszy ma zostać otwarty jeszcze w tym roku w centrum handlowym przy ulicy Głuchowskiej. Jego właścicielem będzie łódzkie Centrum Filmowe Helios – jedna z pięciu największych w Polsce sieci multipleksów.
– Rynek, który nas najbardziej interesuje, to miasta do 250 tysięcy mieszkańców – mówi Tomasz Jagiełło, prezes CF Helios. – To perspektywiczny rynek, a Piła będzie bardzo dobrym uzupełnieniem naszej sieci w Wielkopolsce. I chociaż kino w Pile nie będzie miało 10 sal, to 4-5 ekranów będzie w sam raz.
Pojawienie się w mieście multipleksu, z którym konkurować nawet nie będzie próbował Marian Jędrzejaszek, nie zagrozi w żaden sposób trzeciemu pilskiemu kinu – „Koralowi”, które mieści się w Pilskim Domu Kultury. „Koral” nie jest bowiem kinem komercyjnym i nastawiony jest na innego niż masowego odbiorcę. To właśnie w tym kinie można zobaczyć filmy okrzyknięte arcydziełami przez krytykę, a niezauważone przez dystrybutorów, którym lepiej sprzedają się hity made in USA.
– Takie kino zawsze było i zawsze będzie potrzebne – mówi kierownik „Korala”, Krzysztof Kalka. – Najlepszym tego dowodem jest Wieczór Dobrego Kina, którego formułę postanowiliśmy w tym roku rozszerzyć właśnie ze względu na dużą popularność, jaką cieszyły się prezentowane w czasie czwartkowych wieczorów tytuły. Na WDK zapraszamy już nie tylko raz, ale dwa razy w miesiącu. To pierwsze spotkanie odbędzie się w starej formule, czyli prezentowane będą dwa tytuły z przerwą na kawę, herbatę i pięć minut rozmowy. Drugie spotkanie będzie miało wyraźnie tematyczny charakter. W styczniu zaczynamy od kina hiszpańskiego, a w kolejce czeka już kino rumuńskie. W tym roku oprócz tradycyjnego już przeglądu filmów grozy planujemy również przegląd kina offowego.
źródło: www.naszemiasto.pl
Marcin241
Posty: 44
Rejestracja: 13 lip 2005, 16:39

Post autor: Marcin241 »

Dyrektor budowlanki wczoraj nam mówił na PO właśnie, że kiedyś kino iskra było aulą szkoły. I wspominał że niedługo może wrócić do macierzy. Teraz już wiem o co chodziło.
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

(...) Jak się jednak okazuje, najlepszy nawet tytuł to już za mało, żeby przyciągnąć widzów, którzy zdążyli już przywyknąć do popcornu i wielkiego kubka z colą serwowanego w dużych kinach dużych miast.
Temu panu chyba się coś pomyliło, albo jest nieświadomy tego, że człowiek idzie do kina nie dla coli i popcornu, a przede wszystkim dla nieosiągalnej w warunkach domowych jakości obrazu i dźwięku! A tego nie ma w żadnym z pilskich kin.
dramatynka
Posty: 9
Rejestracja: 15 sty 2008, 18:52
Lokalizacja: Piła-Zamoście

Post autor: dramatynka »

Witam wszystkich serdecznie. Chciałabym dowiedzieć się czy ktoś z forumowiczów spotkał się z nazwą kina Ikar. Do tej pory wydawało mi się że to kino znajdowało się w Szkole Milicyjnej. Teraz mam wątpliwości.
Pozdrawiam.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Dramatynko!!!
Właściwie to było tak jak napisał Sisman!
W Pile -patrząc na temat "KINO" przez pryzmat lat- było 7 siedem kin. I odnosze takie wrażenie, że przez jakiś bodajże krótki okres- a mogło to być tylko i wyłącznie w latah 1962-64 wszystkie to znaczy sześć z nich działało!!! Obym się nie mylił.Pisze "sześć", bo jak zlikwidowano "Zorzę" to otwarto "Iskrę".
Pamiętam jak beczałem na jakimś amerykańskim filmie wojennym -gdzie matka straciła piećiu synów- i było to w kinie "Zorza"!!! A również pamięam te kolejki do kina "Iskra" też na "amerykańca" był to jeden z pierwszych kolorowych i bodajże nazywał się "Szalony rumak"????
A dlaczego te sześć było to po roku 1961.Dlatego, że po 1961 roku - bo w 1962 otwarto albo jak kto woli uruchomiono po latach odbudowy PDK a w nim salę z balkonem na bodajże ok. 4oo???- nie pamiętam mimo, żem bardzo często bywał w tej sali. Oczywiście było tam najekskluzywniejsze kino-(nomen omen "Koral").
A pierwsze kino to kino "Zorza" przy ul. Sikorskiego to w sali gimnastycznej- była jeszzcze w końcówce lat 70-tych. Niechciał bym podejmować dyskusji ze śp.pamięci Bodganem, którego wiedza o tamtych czasach nie pochodzi "z autopsji" a z dokumentów co do kina w kościele św.Stanisława Kostki. Chociaż to takie "radzieckie" zamienić kościół na kino czy teatr albo magazyny. Jeśłi zabrakło odwagi do usunięcia.
"Naprzeciwko "tego kościóła (św.Stanisława) przy ulicy Walki Młodych miedzy Ludową a Bydgoską stał taki biały kościół (o którym jakoś niewiele się pisze na forum-dziś stoi w tym miejscu dom mieszkalny) I my jako "szczawiki nieletnie" chodziliśmy po tych kościołach i ...rozbieraliśmy-kradliśmy piszczałki z organ.
Raz nawet zrobiliśmy alarm dzwonowy. Na wspomnienie tego jeszcze dziś świerzbi mnie pewna część ciała.
Oczywiście i ja pamiętam, że pierwszym "Kinomanem" w Pile był pan Hycki z żoną. Po likwidacji kina "Zorza" powstało kino "Iskra" przy ul. Kilińskiego., którego kierownikiem był p.Hycki.
Ale czy było to przed 1950? Czy po ????
Jako,że w latach 1948-54 Piła dość intensywnie się rozwijała. Były ( i to długo) lata, że w Polsce o Pile mówiło się jako o miesćie umundurowanym. Bo to i kolejarze i wojskowi i mało tego gliniarze (czytaj milicja). Być może z "konkurencji" być może z innych powodów każda z tych "firm" musiała mieć...albo dom kultury albo kino?!!Jako namiastkę DK!
I tak proszę nie żądać ode mnie bym "trzymał" kolejnośc ale były - zacznę od najbliższego mi kina przy GKO OSS (Garnizonowy Klub Oficerski Oficerskiej Szkoły Samochodowej) przy ul.Kusocińskiego.
Dziś stoi tam "Lidl". Kiedy ??? Nie powiem ale pamiętam,że oglądałem tam "Świat się śmieje" i wiele innych filmów rosyjskich - radzieckich. W tym niezapomianego "konika garbuska" (wielokrotnie!!! podobnie jak Lubow Orłową!!!CZy kino to nazywało się "Kierowca"????? Myśmy chodzili do GKO!!!
Zauważ,ż e po lewej stronie Gwdy było tylko jedno kino!
Było kino "Gwda" w banku NBP!!!??? przy placu. Bo przez kilkanaście lat nie było na budynku szyldu, że jest tam Szkoła Podoficerska MO!!! Chociaż cała Polska wiedziała, co tam jest!
Wejście zasadnicze było od ul.Konopnickiej do tego małego budyneczku.
Ale pamiętam, że wchodziło się również "koło wartownika" czyli głownym wejśćiem!
W Domu Kultury Kolejarzy ( a powinno być warsztatowców- bo był to DK przy ZNTK) było kino - oczywiśćie "Kolejarz" to na skrzyżowaniu Kilińskiego i Sikorskiego.
iByło kino "Ikar" przy Lotnisku. Nie pomnę czy kiedykolwiek nazywało się ono kino "Sokół"????
No i jak już wyżej napisałem kino- "Koral" w Pilskim Domu Kultury!
No a potem jak weszła "masowo" TVP do miasta kina zaczęły padać. Choć przez długi lata odbiór w Pile był byle jaki. Mimo wielu starań nie tylko indywidualnych ludzi, że wspomnę tylko p.inż.Bogdana Tobołę (dzięki któremu przy Miedzianej stanął Przekażnik).
Dziś napewno młodym trudno sobie wogóle wyobrazić, żeśmy "rośli" bez telewizji albo przez wiele lat oglądali tylko jedne program.
Balkony - o ile się nie mylę były: duży balkon w "Koralu", mini balkon był z" tyłu" i z boku w "kolejarzu"!?
namiastka balkonu ale nie otwartego dla "publiczności" był w "Gwdzie" ale chyba nie było w "Ikarze"???
No i to by było .....
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Jerzyk napisał:
A pierwsze kino to kino "Zorza" przy ul. Sikorskiego to w sali gimnastycznej- była jeszzcze w końcówce lat 70-tych.
Przepraszam Jerzyk ale poprzestawiałeś fakty, chciałbym dokonać korekty w/w nieścisłości. Otóż mieszkałam obok tej sali gimnastycznej w latach 60, 70, 80-tych. Niestety takiego kina tam nigdy nie było! . Tym bardziej w końcówce lat 70-tych!. W tych latach do 1980 roku w budynku tym był mój szkolny gabinet dentystyczny do którego chodziłem. A mieszkałem dosłownie za "płotem". Boiska przy tej sali Gimnastycznej były często moim podwórkiem.
A w tej sali gimnastycznej w pierwszych latach powojennych było pierwsze kino o nazwie "GŁDA" dzisiejsza nazwa Gwda, do którego często chodziła moja matka. Kino to mieszczące się w sali Gimnastycznej było tam krótko 2-3 lata. O czym pisałem już na forum.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Co do kina w kościele św. Stanisława Kostki - słyszałem, że to kino nie było w samym kościele, ale w nieistniejącym baraku obok. Zresztą Stukowski pisze, że kino nie było "w", lecz "przy" kościele.
A "Ikar" to nie była nazwa kasyna lotniczego obok dawnego" Sokoła"? Tam, gdzie teraz jest sklep meblowy?
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

Kino Kierowca (Klub Oficerski) i Ikar (Lotnicza) były kinami w zasadzie dla żołnierzy. Chodziło sie do nich kompaniami, bardzo często w niedzielne przedpołudnia
Kino "Gwda" w szkole milicji spełniało tę samą rolę (szkoła milicji w tym budynku mieści się od 1954 roku - czy wcześniej było tam kino nie wiem)
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Oj Tom - cośik nie możemy się zrozumieć! I to już drugi raz! Ale widzę, że przyczyną jest moja "niechlujna interpunkacja.
Ja wcale nie twierdzę, że kino było w tej sali gimnastycznej jeszcze w latach 70-tych. Sala należała chyba formalnie do Technikum czy Liceum Ekonomicznego do którego wejście było od Berlinskiej czy według póżniejszej nazwy Boh.Stalingradu. O ile wiem w jakichś latach z sali tej korzystały dziewczyny (i chłopaki jak byli tacy w szkole) z Technikum Gastronomicznego. A kino (dam sobie odebrać klawiaturę- na zasadzie "dam sobie obciąć rękę") było tam napewno!!!!! I napewno nazywało się "Zorza"!!!! jak długo tam było to dziś już nie wiem- nie pamiętam. Ale napewno p.Hycki nie kierował już kinem "Zorza" gdy otwarto kino "Iskra"- zresztą z tego co wiem otwarto dzięki jego staraniom, bo przypuszczam, że je już wtedy zlikwidowano. I chyba musiało to już być po otwarciu GKO przy Kusocińskiego bo coś nie mogę skojarzyć bym chadzał do "Zorzy" ale "wczesną "Iskrę" pamiętam. Chodziłem wtedy do jedynki (szkoły) na Piramowicza albo już Buczka muszę poszukać świadectw szkolnych z tamtego czasu i sprawdzić!
A co do sali gimnastycznej to w latach 1976-77 organizowaliśmy w Pile taki czteroetapowy wyścig kolarski dla juniorów (chłopcy - czy MĘŻCZYŻNI w wieku 17-18 lat) i baza noclegowa tego wyścigu była w internacie "ekonomika" a rowery stały właśnie w tej sali. Starej sali kinowej. Zresztą po zlikwidowaniu kina w tej sali byłem w niej - wtedy w czasie tego wyścigu chyba ostatni raz i pamiętam, ze jeszcze były tam w tej ścianie bliższej TG otwory przez które.....
A jeśłi mieszkałeś w pobliżu tej sali i TE i TG to napewno wiesz,że na TWOIM podwórku lub tuż przy były obiekty aresztu o "przepięknej" - jak na areszt nazwie Crystal. nazwa ta znajdowała się na murze między tym mieszkalnym budynkiem a właśnie tą salą.
I ja mam tyle.
Ale ciągle zastanawiam się czemu wśród formułowiczów kursuje nazwa "Głda" skoro w najstarszych Dziennikach i Monitorach urzędowych (tych z lat 1945 i 46) pisze się co prawda o Nissie (chodzi o dzisiejszą Nysę) ale pisze się o Pile i Gwdzie! I dlaczego formułowicze nazwę Głda przyklejają do coraz to innego kina!
A co do wypowiedzi wyżej.
Z tego co pamiętam to przed lokowaniem SPMO w gmachu dzisiejszym nie było tam kina(GWDA). W budynku tym był między innymi Zarząd Miasta i ...o czym już ktoś pisał na forum szkoła pielęgniarek. Zajmowały- a to pamiętam- skrzydło od nie istniejącej dziś już rzeżni! Akino uruchomiono po lokowaniu SPMO.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się