Kolekcjonerzy przeszłości

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Kolekcjonerzy przeszłości

Post autor: mih »

Zbieracie jakieś przedmioty związane z Schneidemuhl lub dawna Piłą :?:
Jaka jest najciekawsza rzecz w waszej kolekcji :?:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Zbieram książki i artykuły prasowe związane z historią Piły. Zbieram też stare zdjęcia - zarówno przed-, jak i powojenne. Wprawdzie nie mam jeszcze żadnej oryginalnej przedwojennej fotografii, ale w komputerze mam już 751 zdjęć, niektóre naprawdę rzadkie.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

To podobnie jak ja: ok. 300 zdjęć przedwojennej Piły na dysku - ani jednego oryginału ;). Z książek to mam: Leckiego (Pila i okolice, Nad środkową Notecią); Krokowskiego (Piła - miasto Staszica); oczywiście Borasa, Dworeckiego (Piła, zarys dziejów) oraz Sikorskiego (Pieniądz zastępczy w Pile). Znasz może jakieś inne wydawnictwa?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

mih pisze:Znasz może jakieś inne wydawnictwa?
Właściwie wymienileś wszystko, co najważniejsze :) . Dodałbym jeszcze dwie książki "Województwo pilskie" - jedna Łęckiego, druga Śmigielskiego. Ze względu na ciekawe zdjęcia można obejrzeć album "Szkice pilskie" no i oczywiście "Piłę na starej fotografii". Jest też trochę nowych wydawnictw, ale one niestety nie dorównują starszym (chyba, że albumy - ostatnio ukazało się kilka ciekawych).
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Albumik "Piła na starej fotografii" niestety "zaginął" mi przy którejś z przeprowadzek. Niestety nigdzie nie mogę go kupić, a miasto nie planuje jego wznowienia -> a szkoda bo sądzę, że taka rozszerzona reedycja zainteresowałaby nie tylko mnie :(
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Moim najcenniejszym eksponatem jest popielniczka z budynku Regierungsdienstgebaude.
Są na niej napisy - alarm, neue front, trommler i sturm.
Jest tym cenniejsza dla mnie, że przez nią mogła stracić swoje życie, moja babcia.
Posiadam dwie pocztówki oryginalne z Schneidemuhl - jedna przedstawia pięć widoków na miasto, a druga moją ulicę z widokiem od podwórka wraz z moim blokiem - ulicą Ringstrasse.
Do tego dodałbym 4 pocztówki powojenne w kolorze sepii, wykonane przez R. Zaranka.
Dodałbym do tego kapsel z butelki - Walter Gerson, Schneidemuhl oraz guzik kolejarza niemieckiego.

Z dokumentów to posiadam dwustronny dokument - niemiecki z Brufung der Regierungshauptkaffe, a z drugiej strony już polski z Urzędu Miejskiego wraz z pieczęcią oraz znaczkami skarbowymi z jelonkiem
( brak papieru po wojnie zrobił swoje ).
Ciekawym dokumentem w moich zbiorach jest też czysty blankiet Auszug aus dem Trauregister der evangelischen Kirchengemeinde, a z drugiej strony opis mebli przejętych przez polskich mieszkańców Piły w pustym budynku poniemieckim.
Tak jak SA108 wspomniał mam bodaj prawie wszystkie przewodniki dotyczące Piły oraz parę broszur dotyczących miasta.
Do tej listy dodałbym jeszcze książkę od matematyki z jakiej uczyli się niemieccy mieszkańcy miasta oraz książkę do botaniki z pieczątkami
Kathol. Gemeindeschule Schneidemuhl, Bromb. Vorst.
Jeszcze jedną z ciekawych pamiątek jest reklama sklepu Kolonialwaren - Ferdinanda Grassa z Friedrichstrasse 11.
Dodałbym jeszcze pocztówki z lat 80 oraz parę map z atlasów poniemieckich - okolice miasta.

Obrazek
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Jest już to dość "konkretna" pilska kolekcja... Zaintrygowała mnie historia popielniczki - można poznać bliższe okoliczności jej pozyskania?
Czyżby pilskie korzenie Twojej rodziny sięgały jeszcze czasów niemieckiej Schneidemuhl?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Co do historii popielniczki to szczegóły podam później.
Wracając do korzeni mojej rodziny to czas w jakim zamieszkali w Pile sięga roku 1947.
W 1945 roku zamieszkali w Zawadzie, po powrocie z pracy przymusowej w Koenigsbergu.
Dziadek ogólnie pochodził z Tucholi.
Większość ze zbiorów pochodzi właśnie z odgruzowywania miasta, jak i część była zakopana w ogrodzie domku w którym w 1947 zamieszkali.
Walało się na mieście wiele papierzysk, stąd do dziś mam je w swoim posiadaniu.
Moją radą w uzyskaniu takich dokumentów jest rozmowa ze starszymi ludźmi, miasto cierpiało na braki w papierze więc większość dokumentów przejęcia domów czy też działek była pisana na odwrocie niemieckich dokumentów- oczywiście jeśli druga strona dokumentu była czysta.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

W moje posiadanie trafiła niedawno butelka z napisami W. ROSENGARTEN SCHNEIDEMUHL. Może ktoś się orientuje, kto był producentem takich butli i co w nich sprzedawano? Lemoniadkę w parku miejskim?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Jeśli chodzi o moją kolekcję, to najcenniejszym eksponatem jest niemiecka mapa okolic Piły i Bydgoszczy z 1930 r. Ostatnio stałem się też posiadaczem hełmu niemieckiego z czasów II wojny światowej, z otworem po kuli. Niestety jest on mocno przerdzewiały, bo sporo lat przeleżał w ziemi.
carrara.
Posty: 1
Rejestracja: 20 wrz 2005, 15:02

Post autor: carrara. »

Witam.
Ja mam kilka banknotów zastępczych wydanych przez pilski magistrat. Nie są to banknoty stanu I, ale zawsze coś. Są to banknoty wydane w 1914r. i 1922r.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Mam blisko 500 pocztówek Piły z lat 1896-1945.
Poszukuję następnych.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Ładnie. 500 to ja nawet nie ma skanów w komputerze ;). To największy zbiór pilskich pocztówek? I tak przy okazji: ile jest znanych nocnych pocztówek z Schneidemuhl wydanych po 1918 (czyli pomijając tzw. księżycówki).
A jak szanowni hobbyści zdobywacie przedmioty do swoich kolekcji? Ja tylko przez Allegro - chociaż ostatnio przymierzam się do ebay.de
Inne sposoby nieskuteczne: na giełdach i jarmarkach staroci jeszcze nic pilskiego nie spotkałem, a rodziny w Pile niestety nie mam... :roll:
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Jarek63 pisze:Mam blisko 500 pocztówek Piły z lat 1896-1945.
Poszukuję następnych.
Miałem okazję oglądać ten przebogaty zbiór pilskich pocztówek.
Są naprawdę piękne, część z nich można było obejrzeć na wystawie w pilskim Muzeum Okręgowym.
Jak przedstawia się sprawa z widokami zimowej Piły?
Wiem, że było trochę takich widoków.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Może trochę nie na temat, ale nie będę tworzył nowego wątku :). Z ostatnim numerem "Tygodnika Pilskiego" można kupić ładnie wydany kalendarz na 2006 rok z przedwojennymi pocztówkami ze zbiorów Muzeum Okręgowego.
mlody1987
Posty: 4
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:20
Lokalizacja: Schneidemuhl Garden Strase ( Kolbe )
Kontakt:

Post autor: mlody1987 »

Cześć
Będąc ostatnio w pewnym Gimnazjum w miejscowości Zakrzewo znalazłem w szkolnym skansenie skrzynke do sprzedaży napojów (tak mi się wydaje). Skrzynka drewniana, w środku kratki na butelki, 2 metalowe uchwyty a od frontu napis:


"Vereinigte Grenzunal kb(ra)uerei
SCHNEIDEMUHL"

*tego w nawiasie nie jestem pewny.

Postaram się jak najszybciej wrzucić fotki (nie mam irdy w tej chwili do telefonu).
Postaram się też jak najszybciej zdobyć skrzynkę (dobre układy z panią Dyrektor) ;)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

mlody1987 pisze:"Vereinigte Grenzunal kb(ra)uerei SCHNEIDEMUHL"
Może "Grenzmark Brauerei"? Przed wojną w Pile istniał browar o tej nazwie, produkowano w nim "Piwo Marchii Granicznej" :P
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

SA108 pisze:Może trochę nie na temat, ale nie będę tworzył nowego wątku :). Z ostatnim numerem "Tygodnika Pilskiego" można kupić ładnie wydany kalendarz na 2006 rok z przedwojennymi pocztówkami ze zbiorów Muzeum Okręgowego.
Mam nadzieje, ze zdążę kupić - w poniedziałek będę w Pile. Swoją drogą to niewiele jest wydawnictw nawiązujących do historii miasta: reedycja mapy Schneidemuhl, książka "Piła zarys dziejów" i film "Piła jakiej nie znamy" (ostatnio pojawiła się wersja DVD). Poszukujący pewnie bezproblemowo dotrze też do opracowania "Pieniądz zastępczy w Pile 1914-23" oraz przewodnika "Piła i okolice". Szkoda, że nie ma reedycji albumików "Piła na starej fotografii"...
A może o czymś zapomniałem?
mlody1987
Posty: 4
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:20
Lokalizacja: Schneidemuhl Garden Strase ( Kolbe )
Kontakt:

Post autor: mlody1987 »

SA108 pisze:
mlody1987 pisze:"Vereinigte Grenzunal kb(ra)uerei SCHNEIDEMUHL"
Może "Grenzmark Brauerei"? Przed wojną w Pile istniał browar o tej nazwie, produkowano w nim "Piwo Marchii Granicznej" :P
Bardzo bardzo możliwe, stare to a Niemieckiego nie znam :-)
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

SA108 pisze:
mlody1987 pisze:"Vereinigte Grenzunal kb(ra)uerei SCHNEIDEMUHL"
Może "Grenzmark Brauerei"? Przed wojną w Pile istniał browar o tej nazwie, produkowano w nim "Piwo Marchii Granicznej" :P
Mała poprawka co do nazwy- Grenzmark Brauereien.
Podobną skrzynkę widziałem w baraku z antykami na pilskim rynku.
Nieraz gość ma ciekawe rzeczy do sprzedaży.
A to butelka "Piwa Marchii Granicznej", widziałem taką jeszcze w barwie przezroczystej, tutaj kolor zielony.

Obrazek Obrazek Obrazek
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Ciemnozielone różnią sie kształtem (na zdjęciu Aragorna jest "niższa wersja") - ale mają pojemność 0,33 l natomiast biała 0.35 l

1. butla: VEREINIGTE GRENZMARK - BRAUEREIEN A.G. SCHNEIDEMUHL UNVERKAUFLUCH
2. butla: W. ROSENGARTEN SCHNEIDEMUHL

Obrazek
Awatar użytkownika
Szperacz
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2006, 19:52

Post autor: Szperacz »

Mam 4 banknoty zastępcze z 1922r, około 200 zdjęć na kompie. Na razie mało, ale w najbliższym czasie chcę kupić kilka pocztówek z Piły 8)
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Ja zbieram kasę na wykrywacz metali :), ale jeszcze trochę muszę poczekać :cry: Naprzeciwko Lider Price-a można znaleźć sporo butelek SCHNEIDEMUHL. Osobiście znalazłem 2 ;)
tomcio
Posty: 24
Rejestracja: 21 lut 2006, 09:02
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: tomcio »

Posiadam atlas samochodowy Niemiec Dunlop z 1936 roku. Może nie jest to do końca pamiątka z historii Piły, ale jest tam też przedstawiona okolica Piły z niemieckimi nazwami miast i wsi oraz zaznaczone są drogi główne i podrzędne, także te które już nie istnieją.
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Post autor: hose »

Posiadam około 200 książek z pieczątkami różnych instytucji z Schneidemuhl . Również w mojej kolekcji jest dużo znaczków z różnych sklepów przedwojennych (Louis Teuffel Schneidemuhl, Joh.Semrau musikalienhandlung Schneidemuhl, Comenius Buchhandlung Schneidemuhl Wilhelmstr. 8 i 7 , Buch & Papierhandlung Chr.V.Wieck Schneidemuhl, Waltraut Muller stud. phil. Schneidemuhl Adolf Hitler Str.49 ..... Mam również wiele pieczątek z różnych okresów. W mojej kolekcji jest kilka heimatblatterów, książek na temat marchii granicznej itp. Również kilka ciekawych przedmiotów z wykopków w okolicach Piły. Jeśli ktoś byłby zainteresowany wymianą na jakieś pocztówki lub kupnem jakiejś książki z pieczątkami to proszę o kontakt na meila brambor69@wp.pl .
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się