Strona 1 z 1

Porcelana

: 22 mar 2007, 18:14
autor: aliemus
Znalazłem kiedyś na ''gliniankach'' (jeziorko od strony stadionu) kawałek porcelanki i chyba był to talerz. Jest na nim niemiecki orzeł taki jaki był przed wojną na dzisiejszym domu kultury. Obok jeszcze jeden ale mniejszy a pod nim taki napis: C.T. Altwasser 1929. Może ktoś wie co to może być?

: 22 mar 2007, 19:31
autor: inf.rgt149
Fragment porcelany stołowej Reichswehry, okres weimarski, używane również przez wermacht. Po opisie produkcji Tielscha.
Pozdr.

Re: Porcelana

: 29 paź 2011, 23:15
autor: kolega
Obrazek Obrazek

Re: Porcelana

: 03 paź 2014, 16:56
autor: kolekcjoner
Witam,
jestem zainteresowany odkupieniem znaleziska. Proszę o kontakt.

Re: Porcelana

: 07 paź 2014, 16:55
autor: adelajda80
Historia ma w sobie zawsze coś. To są rarytasy zawsze pochodzące z ziemi. Dla jednych rupieć, a dla innych bezcenne.

Re: Porcelana

: 08 gru 2014, 16:08
autor: czeslaw
Witajcie

Znalezione u Cioci :D
Talerzyk, średnica około 10 cm. Wiecie z jakiej okazji mógł zostać stworzony?

Obrazek

Re: Porcelana

: 08 gru 2014, 21:09
autor: Alcatel
czeslaw pisze:Znalezione u Cioci :D
Talerzyk, średnica około 10 cm. Wiecie z jakiej okazji mógł zostać stworzony?
Wydaje mi się, że jest to zwykły, reklamowy gadżet ubezpieczalni przeciwpożarowej. Udało mi się znaleźć w internecie podobny, wydatowany na lata 30-40 ubiegłego stulecia. Producent Rosenthal, Selb Germany.
Centralny, nieco wytarty napis głosi "Deutscher öffentlich rechtliche versicherung" co przetłumaczyłbym na coś w stylu "Niemiecki sektor ubezpieczeń społecznych".
Na dole mieści się logo gdańskiego Towarzystwa Ogniowego, zaś u góry Towarzystwa Ogniowego prowincji Grenzmark Posen-Westpreußen ze stolicą w Schneidemühl.
Swoją drogą, takie reklamowe naczynia musiały być dosyć popularne w tamtych czasach:
http://porzellanfieber.de/_Eisenberg/Ja ... ietaet.jpg
http://i.ebayimg.com/t/Antik-Becher-por ... G/$_57.JPG

Re: Porcelana

: 10 kwie 2015, 14:15
autor: abi
Znalazłam na spacerze z psiakiem 8) oczyściłam i oto efekt :wink:
Może to niewiele, ale mnie ucieszyło :D

Obrazek Obrazek

Re: Porcelana

: 10 kwie 2015, 15:25
autor: Aragorn
Zawsze to jakaś pamiątka z tamtych lat :)
Sam mam troszkę tłucznia, chociaż nie jest on cały to jednak cieszy oko :)

Re: Porcelana

: 28 kwie 2015, 23:28
autor: J23
abi pisze:Znalazłam na spacerze z psiakiem
Chyba też zacznę chodzić na spacery z psem! Gdzie się udać, żeby na takie fanty trafić? :|

Re: Porcelana

: 02 wrz 2019, 11:40
autor: Krzysztof Ju
asta24.pl pisze:Obrazek

Najcenniejsza w kraju kolekcja porcelany i fajansu w Pile

Ponad sto przedmiotów z dawnej fabryki fajansu w Chodzieży zakupiło od spadkobiercy zbioru Muzeum Okręgowe w Pile. Nabytek ma być największą i najcenniejszą tego typu kolekcją w kraju.

Chodzież, rok 1923. Wtedy to pracownikiem tutejszej fabryki fajansu zostaje Czesław Kukułka. Pnie się po szczeblach kariery i z czasem zostaje dyrektorem handlowym zakładu. Z pasji do unikatowego wzornictwa kolekcjonuje wytwarzaną tu porcelanę. Dodatkowo część wyrobów stanowi wynagrodzenie za pracę. Z biegiem lat uzbiera się z tego spora kolekcja.




Pośród nich znajdują się unikatowe przedmioty, zarówno użytkowe jak i ozdobne. Do najciekawszych należy figurka Fauna, Twardowski na kogucie czy figurki inspirowane starożytnym Egiptem, a także serwisy kawowe i jedyny tego typu egzemplarz patery z malunkiem Krakusa, Kujawiaka i Wielkopolanina.

- Z takich ciekawostek, m.in. jest biskwitowa, czyli bezszkliwna figura psa, którą wykonała hrabina Kwilecka w czasie pobytu w fabryce fajansu w 1927 roku, bardzo piękna i ciekawa. Wykonana w jednym egzemplarzu - mówi Marek Fijałkowski, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.

Najpierw rodzina Czesława Kukułki przekazała kolekcję w depozyt. Po kilku latach rozmów i negocjacji udało się ją odkupić i obecnie jest już własnością muzeum. Kosztowała ponad 70 tys. zł. Połowę tej kwoty wyłożył minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resztę dołożył marszałek województwa wielkopolskiego.

- Dzięki tak cennym figurkom, zastawom stołowym, czy choćby toaletowym, ta kolekcja jest nie tylko w tej chwili największą w kraju, ale i chyba najbardziej cenną. I to jest najważniejsze w tym wszystkim - przekonuje Ziemowit Niedźwiecki, dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile.

Zabytkową kolekcje porcelany z chodzieskiej fabryki fajansu można oglądać na wystawie stałej w Muzeum Okręgowym. Ostatnio do gablot trafiły niepokazywane wcześniej egzemplarze. Część zalega jeszcze w magazynie i będzie sukcesywnie udostępniana zwiedzającym.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 30 sierpnia 2019
www.muzeum.pila.pl pisze:Obrazek

Nowe nabytki do kolekcji fajansu chodzieskiego

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile zakupiło kolekcję fajansów wyprodukowanych w dwudziestoleciu międzywojennym w fabryce Stanisława Mańczaka w Chodzieży. Dotychczasowy zbiór Muzeum, liczący 500 pozycji, został dzięki temu powiększony o kolejne 80 pozycji inwentarzowych, na które składają się 122 obiekty. Przed zakupem, od 2015 r. kolekcja stanowiła depozyt. Dzięki działaniu kolekcja fajansu chodzieskiego w pilskim Muzeum stała się największym i najważniejszym w Polsce muzealnym zbiorem tych wyrobów. Nowe nabytki pozyskano od p. Katarzyny Jani, wnuczki Czesława Kukułki (1894-1940), przedwojennego dyrektora handlowego fabryki fajansów w Chodzieży.

Nabyta „kolekcja Kukułki” zawiera fajanse dekoracyjne i użytkowe, przedmioty o charakterze artystycznym, naczynia stołowe i kuchenne, przykłady kameralnej rzeźby ceramicznej oraz figurki-zabawki dla dzieci. Do najcenniejszych należą: figurki „Faun”, „Chłopczyk ukąszony” i „Chłopczyk” do ikebany, wazon z pokrywą, talerz z postaciami Mazura, Wielkopolanina i Krakusa wykonany z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu, puzderko oraz serwis do kawy z monogramem wiązanym „CK” (sygnatura po Czesławie Kukułce). Częścią kolekcji są również: ręcznie malowane talerze i talerzyki, w tym grupa talerzy z malaturami w stylistyce art deco, talerze z sygnowanymi malaturami pejzażowymi wykonanymi kobaltem, talerzyki-pamiątki, patera z podstawą utworzoną z trzech postaci kobiecych, plakietka-kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej, obiekty o dekoracjach wykonanych techniką majoliki oraz pokrytych szkliwami eksperymentalnymi.

Zadanie pod nazwą: "Powiększenie kolekcji fajansu chodzieskiego" zrealizowano w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kolekcje muzealne 2019. Dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przy zaangażowaniu finansowym Organizatora Muzeum Okręgowego w Pile, tj. Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Obrazek


Źródło: www.muzeum.pila.pl
Data wydania: 29 sierpnia 2019