Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Bocian »

123456, 5 zł jednorazowo za wyrobienie karty ;)
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: lukaszbun »

Tajemnice Pilskiego lotniska ładnie brzmi... Prace w tym roku były ambitne to się chwali. Chłopaki z Dawnej Piły się postarali. Prace nagłośniły trochę ten temat ale tajemnica nadal jest... Wolałbym jakby jej już nie było... Może czyjś dziadek ma jakieś wiadomości które by chciał przekazać, opowiedzieć lub pokazać. Bo zostaniemy przy tym tunelu nr 1 i będziemy gdybać a potem nasze dzieci. Z tym drugim wejściem się nie udało... ale z każdego błędu wyciąga się fakty, będziemy próbować dalej... Jeżeli ktoś ma w domu dziadka który jest Pilaninem to pytać o wszystko!!! Może czyjś dziadek wyskoczy z jakąś ciekawostką która może mieć istotne znaczenie. :jupi:
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: pavvlo »

Zdjęcia z planu filmowego, jednego z odcinków nowej serii w TVP Poznań pt.: "Wielkopolska Enigma", który był kręcony na pilskim lotnisku.


Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: pavvlo »

Dostałem informacje, że dzisiaj o godz. 17.15 w TVP Poznań zostanie wyemitowany zapowiadany wcześniej odcinek o pilskim lotnisku.
kociu
PRZYJACIEL
Posty: 21
Rejestracja: 15 sty 2011, 19:41
Lokalizacja: PIŁA; KRAJENKA

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: kociu »

Może ktoś to nagrać i wrzucić na forum?
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: pavvlo »

Niestety, z przyczyn ode mnie niezależnych, podałem błędną godzinę emisji. Program został wyemitowany o godzinie 17.00 :( Powtórka będzie w najbliższy piątek o 17.15. Zapewne odcinek ten, niebawem zostanie też dodany tutaj » http://www.tvp.pl/poznan/spoleczenstwo/ ... ska-enigma

Edit: Filmik można obejrzeć pod tym adresem » http://www.tvp.pl/poznan/spoleczenstwo/ ... 12/9520934
Awatar użytkownika
mariusz1983
PRZYJACIEL
Posty: 218
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:14

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: mariusz1983 »

Dobrze, że na Życiu Piły podano godz. 17:00 i wtedy zasiadłem przed TV. Odcinek trochę rozczarował bo nic nowego się nie dowiedzieliśmy. Jeśli chodzi o tunel to myślę, że dobrym by było wypompowanie z niego wody i dalej rozkopanie zawału.
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: 123456 »

Mam pytanie z innej beczki ale dotyczące Pilskiego Lotniska ;-), czy od momentu zamknięcia lotniska do dnia dzisiejszego lądował kiedyś AWARYJNIE samolot pasażerski w Pile???
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: kolega »

Nie lądował żaden samolot pasażerski awaryjnie na pilskim lotnisku. Dla ciekawości powiem, że brano pod uwagę awaryjne lądowanie na naszym lotnisku samolotu Ił-62M SP-LBG Tadeusz Kościuszko, który 9 maja 1987 roku uległ katastrofie w lesie kabackim...
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: lukaszbun »

Film był, żadnych nowości nie wniesiono. Oj, ja coś czuje ze ten tunel to nasze dzieci będą kopały :mryellow: Na końcu po latach tunel nr 1 się zawali do końca i po robocie. A my będziemy gdybać i gdybać i tyle pozostanie z tajemnicy :shock:
Robota stoi w miejscu a temat się ciągnie każdy tylko pisze wypompować i wypompować. Coś w końcu trzeba zrobić z tym tematem, najlepiej zamknąć do końca. Każdy usiądzie przy kompie i zrobi wpis poza tym nic więcej się nie dzieje!!! Tajemnice to my powoli zaczynamy stwarzać! Zróbmy jakąś zrzutę na wynajęcie georadaru i jeszcze raz prze... ten kawałek ziemi i wtedy działamy :jupi: Sam się z chęcią dołożę na georadar i działajmy coś w końcu!!!
pgr500
Posty: 5
Rejestracja: 07 maja 2011, 22:56
Podziękował: 1 raz

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: pgr500 »

Witam, pomysł ze składką całkiem dobry, w końcu należy wyjaśnić czy coś się kryje pod lotniskiem. Ja się dorzucę również na jakimś rozsądnym parametrze. Znam kilka osób, które również położą jakiegoś pieniążka. Pozdrawiam.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Matey#24 »

Ogólnie rzecz biorąc można by w końcu ten temat jakoś ukierunkować. Niby robione są jakieś badania, niby coś się dzieje, ale co dalej? Mamy w tym roku 500 lecie miasta... Może to dobry pomysł by ruszyć z akcją i w końcu zrobić coś z tym wejściem do podziemi. Mało mamy pilskich firm? Jak każda się dorzuci do czegoś po 100 zł to już coś będzie... I nie wypisujcie, że to tak łatwo tylko powiedzieć. Ja wiem, że wy działacie, ale jakoś te działania nie niosą się echem w miasto. A może powinno? Bo kto jak nie sami mieszkańcy powinno pomóc przy rozwikłaniu całej zagadki? Pomyślcie nad tym panowie "na górze" i działajcie jakoś. Miesięczniki, stowarzyszenia to swoją drogą, ale warto też się w inną stronę tez ustawić. I z góry proszę o nie pisanie komentarzy, że łatwo mówić, samemu się weź i wszystkich tego typu podobnych. Ja szanuję waszą robotę, zresztą pewnie nie tylko ja, ale zamiast trzymać to w jakiejś tajemnicy i ukrywać to tylko "dla siebie", warto jakoś rozszerzyć to co się dzieje, działo i ma dziać i szukać pomocy!
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Matey#24 »

Zapomniałem dodać... na lotnisku, w dobrze znanych miejscach też powstały filmiki. Jedyny problem był z kotłownią, bo jej i terenu strzegą ochroniarze, ale po kilku minutach rozmowy można było spokojnie wejść do środka i... :




Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: czeslaw »

Witam

Matey:
- Co do filmiku o kotłowni to w opisie jest "... ponad 100 letniej..."
Muszę Cię zmartwić. Ta kotłownia została wybudowana w 1956 roku, a więc ma 57 lat.
- Odnośnie tuneli - na razie jest zima i temat zawieszony na kołku.

Pozdro
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Matey#24 »

To każdy podaje inne lata. Jedni mówią, że ma trochę ponad 100 i była jedynie wyremontowana, inni, że jest powojenna, inni że tuż przed wojną... I znajdź tu teraz dobre rozwiązanie.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 320
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: czeslaw »

Matey

Dokumentacja AMW taki rok podaje, oraz nie ma jej na zdjęciach rozpoznawczych z 1944 i 1945.
Pozdro
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Matey#24 »

Dziękuję :)
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Matey#24 »

Kilka lat po wojnie w podziemiach polskiego miasta ukrywali się hitlerowscy zbrodniarze » http://niewiarygodne.pl/kat,1031987,tit ... omosc.html

Jednak coś musi być w takich historiach. Przypomniało mi się to co było napisane tutaj wiele, wiele wcześniej na temat wyprowadzania żołnierzy Niemieckich z podziemi na naszym lotnisku. Sądzę, że teraz taką historię można uznać za prawdziwą. Wprawdzie w opisanym w linku przypadku wejście do podziemi zasypał wybuch z bomby, ale myślę, że mogło być tak, że w całej Polsce wielu Niemców chowało się w sztolniach, bunkrach... nawet po kilka lat. Warto by naszą historię, pilską też wyjaśnić i zbadać.
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: 123456 »

Coś na temat tuneli...

Odkryli nieznane korytarze we wnętrzu góry Soboń » http://www.tvn24.pl/odkryli-nieznane-ko ... 377,s.html
ARCI
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2012, 11:58

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: ARCI »

Fajne tunele. Tylko po co. Niemcy raczej nie robili nic tylko dla sztuki. To naród pragmatyczny.
W jakimś celu je wykonano. Ciekawe co jest po drugiej stronie. Może coś takiego :?:

Obrazek Obrazek Obrazek
jacko123
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2013, 09:46

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: jacko123 »

Witam, trafiłem na tą stronę przypadkiem szukając zdjęć z byłej Jw1316 w której służyłem w latach 91-92. Nasza kompania 2kt mieściła się w 1 koszarowcu od cpps-u na ostatnim pietrze (z okna palarni w szczycie rozciągał się piękny widok na działki). Z przepustki czy z lewizny wracało się nocą ul. Chopina między działkami a ogrodzeniem, dalej dziura w plocie na wysokości koszar w górę po skarpie, nie wiem jak teraz ale wtedy było tam całkowicie ciemno, tak ciemno że było trzeba uważać aby nie uderzyć głową w drzewo, i muszę wam powiedzieć że już wtedy kopali bo było słychać szpadle..., tylko mi się zdaje że to było nie przy batalionie Jw3515 tylko bliżej naszego pułku. Bardzo zastanawiający był głęboki wąwóz przed naszym koszarowcem (za mnie była tam strzelnica i ośrodek szkolenia kompani ochrony, tak się zastanawiam kiedy powstał, może to fragment nie skończonego tunelu budowanego metoda odkrywkową?
Powodzenia w poszukiwaniach, nie zniechęcajcie się bo jest tam coś na pewno, tylko ostrzegam bądźcie ostrożni... starzy technicy na lotach mówili że wielu tam zostało... trochę żal że mam ponad 200 km do Piły, chętnie bym pozwiedzał i powspominał z dzieciakami lotnisko najlepszego, elitarnego 6plmb, tylko nie wiem jak tam teraz jest, i czy można tak sobie pozwiedzać?
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: wojtaq »

jacko123 pisze:(...) trochę żal że mam ponad 200 km do Piły, chętnie bym pozwiedzał i powspominał z dzieciakami lotnisko najlepszego, elitarnego 6plmb, tylko nie wiem jak tam teraz jest, i czy można tak sobie pozwiedzać?
Oczywiście, że można i w Twoim przypadku nawet trzeba! Zdziwisz się, jak bardzo 'można' dotrzeć wszędzie tam, gdzie jeszcze niedawno były druty kolczaste i wartownicy!
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: Aragorn »

jacko123 pisze:trochę żal że mam ponad 200 km do Piły, chętnie bym pozwiedzał i powspominał z dzieciakami lotnisko najlepszego, elitarnego 6plmb, tylko nie wiem jak tam teraz jest, i czy można tak sobie pozwiedzać?
Tak jak wojtaq pisał, oczywiście że można, ja ze swojej strony zapodam że dobrą datą na taką wycieczkę byłby 25-26 maja kiedy będzie organizowany Piknik Lotniczy z licznymi atrakcjami :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: dizel »

Wejścia do podziemi (oczywiście zamurowane) znajdują się w magazynach, wjeżdżając bramą na Lotniczej za torami pierwsza w prawo. Jest tam ciąg magazynów. W dwóch czy w trzech z nich schodzi się na dół do piwnicy i widać duże zamurowane wejścia.
Następne wejścia zapasowe są w tym małym budyneczku obok hangaru głównego. Piwnice wyglądają podobnie jak te pod Goliatem z tą różnicą, że widać zamurowane wejścia.
Pod budynkiem, który został przeznaczony na mieszkania też jest duży kompleks podziemnych pomieszczeń. Wejścia są zamurowane, ale dla chcących nic trudnego :)
lukaszbun
PRZYJACIEL
Posty: 40
Rejestracja: 25 gru 2011, 18:17

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Post autor: lukaszbun »

Gdzieś już to czytałem na jakimś forum... Pewnie ten temat był już sprawdzony :D Obecnie budynki które podajesz są zagospodarowane. Ale dla chcącego nic trudnego :shock: Skąd Dizel masz te informacje :smile4:
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się