Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Ciekawe bo z prefabrykatów, przeważnie to tunele były wybetonowane metodą odkrywkową a tu ciekawostka. Tak jak wszystkie zalane albo zasypane.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Może koszta takiego tunelu były mniejsze że wykonano go z prefabrykatów.
Możliwe że dalsza część tunelu wykonana jest inną metodą.
Bez specjalistycznego sprzętu nie dowiemy się tego nigdy.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 788
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Tarzan pisze:O rany jakieś konkrety!!
Gdzie zrobiłeś te zdjęcia, a dokładnie w którym rejonie lotniska?
Widać pędy roślin czyli jest to blisko powierzchni.
Ten bardzo ciekawy konstrukcyjnie tunel znajduje się przy ulicy Chopina, (dokładnej lokalizacji nie podam z obawy przed lekkomyślnymi eksploratorami). Kiedyś były tam wkopane beczki przez poprzednich eksploratorów przez które można było się tam dostać ale na dzień dzisiejszy są kompletnie zasypane. Jedyną możliwością jest kopanie obok beczek ale niestety trzeba przerzucić trochę ziemi no i dodatkowo trzeba brać pod uwagę niebezpieczeństwo obsunięcia ziemi gdyż jest to skarpa o dość dużym nachyleniu, tak więc nie polecam! Tunel w tym miejscu jest osiągalny na głębokości ok. 2,5 metra (jego sklepienie). Z drugiej strony nie widzę większego sensu go eksplorować bo i tak tunel ma kolejny zawał po jakiś 30 metrach marszu (końcówka tunelu widoczna na zdjęciach gdzie jest zawał znajduje się już gdzieś ponad 5 metrów pod ziemią (sklepienie)). Ponadto dodam że jest częściowo zalany wodą gdzieś na ok. 70cm (bynajmniej w czasie gdy tam byliśmy), na ścianach widoczne też były ślady że woda dochodziła tam nawet do 1 metra.
Gdzie tunel może prowadzić, temat zostawiam do dalszej dyskusji. Chociaż mógłbym coś od siebie na ten temat napisać...

Jedna fotka ze mną na pierwszym planie (zaraz po wejściu do tunelu 2,5 m. pod powierzchnią ziemi) aby przedstawić wam wielkość tunelu (wygląda jakby był tylko dla ruchu pieszego?). Trzeba wsiąść poprawkę na to że stoję w tym miejscu na ok. 25-30cm piasku. Tunel ma kształt ściętego od góry, odwróconego jajka. Głębokość prefabrykatów ok. 25-30cm. Ogólnie konstrukcja nie wygląda żeby była dość solidnie złożona, miejscami są dość nieciekawie wyglądające uskoki i załamania! Może była budowana przy pomocy robotników przymusowych z pobliskich obozów, stąd ta niedokładność? Trudno to ustalić, gdyż nie wiadomo dokładnie kiedy te tunele powstały?

Obrazek
© Fot. Artur Szklarek (2005)

PS. Niebawem wrzucę na forum fotki z zaplecza garaży przy Chopina, ale zanim to nastąpi to spodziewałbym się od Was komentarzy na temat "tunelu"!
domel-ka
Posty: 11
Rejestracja: 27 lip 2005, 14:38
Lokalizacja: Piła- Górne ;)

Post autor: domel-ka »

O tym tunelu to ja widziałam ale niestety nie miałam się okazji tam wybrać ponieważ (powiem szczerze) boję się... :?
Nie myślałam że ten tunel jest aż tak szeroki... myślałam że będzie węższy. No ale jest jak jest... Kopać nie ma co... :(
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Moim zdaniem warto nanieść na mapę kierunek pod jakim idzie ten tunel.
Napewno kieruje się na lotnisko ale jeśli przechodzi np. pod budynkami na ul. Żółkiewskiego to czy ma z nimi jakieś połączenie.
Bardziej jednak stawiam że omija te budynki i kieruje się na byłe boisko sportowe na lotnisku.
Cappa
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2005, 13:12
Lokalizacja: Piła / Ballymena
Kontakt:

Post autor: Cappa »

W piwnicach bloku przy ulicy Żółkiewskiego nic takiego nie ma.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Post autor: czeslaw »

Witam

Zawał widoczny na zdjęciu został spowodowany przez koparkę która to podczas wykonywania robót ziemnych zapadła się. Po wydobyciu jej dziura została zasypana przez robotników. :D
domel-ka
Posty: 11
Rejestracja: 27 lip 2005, 14:38
Lokalizacja: Piła- Górne ;)

Post autor: domel-ka »

Jeżeli ten tunel został zasypany przez robotników no na mój tok myślenia dałoby się to odkopać... :P
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

czeslaw pisze:Zawał widoczny na zdjęciu został spowodowany przez koparkę która to podczas wykonywania robót ziemnych zapadła się. Po wydobyciu jej dziura została zasypana przez robotników. :D
A kiedy to dokładnie było?
Może wiesz jeszcze coś więcej na ten temat?
Pozdrawiam.
tao
Posty: 1
Rejestracja: 20 wrz 2005, 10:57
Lokalizacja: piła

Post autor: tao »

Panowie, to że pod lotniskiem jest poważne zaplecze to normalne. Mój ojciec biegał pod lotniskiem kiedy był jeszcze mały (jego ojciec z kolei służył całe życie na lotnisku), na innych forach możecie zobaczyć dokładne mapki z wejściami i całą resztę, nie pamietam adresu ale znajdziecie jak poszukacie. Co do lotniska to znajdują sie tam kondygnacje do 6 pięter pod ziemię, ludzie którzy tam byli twierdzą że im niżej tym gorzej. Czas zrobił swoje dużo wody, niebezpiecznie, obsypuje się, itp., więc uważajcie. A co do wejść przy garażach faktycznie zasypane, za dużo ludzi wchodziło tamtędy, to od strony działek wysadzono i zawalono potężną ilością gruzu, to było jedno z większych wejść, służyło zaopatrzeniu lotniska, wjeżdzały nim ogromne samochody a stary to chyba najmniejsze z nich. Pod ziemię typowy zjazd zaopatrzeniowy choć dość głeboko prowadzący.
Ostatnie nowości jakie słyszałem to pamiętacie ten numer z energetyką? Kopali, kopali i wykopali kabel, z tym że nie energetyki, kabel biegnący pod ziemię głęęęębokoooo na 110 wolt. Mało tego, hehe takie napięcie stosowano przed wojną w Pile, a skąd wiadomo że kabel na 110v?? .... bo było w nim napięcie. Pozdrawiam, uważajcie na siebie pod ziemią.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Post autor: czeslaw »

Jeśli dobrze pamiętam to było lato 1983 roku.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

tao pisze:na innych forach możecie zobaczyć dokładne mapki z wejściami i całą resztę, nie pamietam adresu ale znajdziecie jak poszukacie.
Postaraj się jednak przypomnieć ten adres...
pgse
Posty: 2
Rejestracja: 14 cze 2005, 15:58
Lokalizacja: zewsząd

Post autor: pgse »

Ktoś gdzieś kiedyś.. jakoś się dowiedziałem.. Słyszeliście o różnicowaniu napięcia np. dla pomieszczeń gospodarczych, żeby ludzie np. nie odkurzali samochodów przy użyciu prądu z piwnicy? {bo tam nie ma osobnych liczników i płaci się ryczałt} Takie rozwiązania stosowane są ponoć do dziś i tłumaczyłoby to owe 110 v. Ale to tylko luźna myśl laika. Pozdrawiam.
domel-ka
Posty: 11
Rejestracja: 27 lip 2005, 14:38
Lokalizacja: Piła- Górne ;)

Post autor: domel-ka »

tao pisze: Co do lotniska to znajdują sie tam kondygnacje do 6 pięter
coś nie chce mi się w to wierzyć... Mój tata mówił ze pod lotniskiem jest coś ale to tylko zwykłe pomieszczenia w których coś przechowywano (nie wiem co) z resztą wcześniej zamieściłam fragment artukułu który wyklucza kilkupiętrowe kondygnacje...
Awatar użytkownika
Tarzan
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: Koszyce

Post autor: Tarzan »

Witam.
I znowu powiało nowinkami i jakimiś zasłyszanymi historiami...))
Zaglądam tutaj rzadko, ale widzę że temat będzie odżywał w miarę mijającego lata ,,, (ps. w chorwacji jeszcze super ciepło..)

Ps. Wielkie uznanie dla osby na zdjęciu, za odwagę wejcia do tunelu oraz zdjęcia.
Ps2. Ktoś pisał o mapkach gdzieś w necie,,,))) czyżby ktoś miał jakieś dokumentacje w prywatnych rękach?

Pozdrawiam Marcin
domel-ka
Posty: 11
Rejestracja: 27 lip 2005, 14:38
Lokalizacja: Piła- Górne ;)

Post autor: domel-ka »

tak więc narazie mamy masę niesprawdzonych informacji... wiemy że jest tunel którym moża się dostać do podziemi ale niestety jest on zasypany i zalany... a później to tylko same hipotezy...
fajnie byłoby znaleźć jakiś dowód... może ktoś coś takiego posiada??
siara
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2005, 21:29
Kontakt:

Post autor: siara »

Jest jeszcze jedno wejście, równoległe z tym w którym był Pavvlo. Znajduje się ono pod prawą częścią garaży. Jego stan z tego co pamiętam jest idealny... ale dokładnie zaminowany.
Kramer
Posty: 13
Rejestracja: 03 paź 2005, 00:08
Lokalizacja: Piła

Post autor: Kramer »

A jeśli chodzi o sprawę kilku kondygnacji w głąb ziemi w piwnicach obiektów na lotnisku, to też o tym słyszałem, kilka lat temu mówił o tym jakiś robotnik na budowie. Mówił że skuwali tam posadzki w piwnicy i że w głównym budynku jest 6 pieter pod ziemię (był odrobinę nietrzeźwy, ale nawet osobie nietrzeźwej takie rzeczy same do głowy nie przychodzą) jak jest nie wiem, tyle tylko słyszałem.
thociah
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2005, 20:35
Lokalizacja: PiŁa

Post autor: thociah »

Hej. Od jakiegoś czasu się interesuje dawną Piłą...

W Wakacje zwiedzałam całe lotnisko...
Jest tam pare ciekawych "pomieszczeń" i takich dupereli...
Ktoś z was może badał to jakoś dokładniej??
Połowa ze schronów jest zabetonowana...
Ale pozostała część jest bardzo ciekawa... warto zwiedzić;]

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 788
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Ok, widzę że temat trochę ucichł więc wrzucę kilka fotek zaplecza garaży przy Chopina. Obiekt budowany za "niemca", po wojnie prawdopodobnie przez jakiś czas pełnił rolę zapasowego stanowiska dowodzenia. Jak widać na drugiej fotce system podziemnych korytarzy był bardziej rozbudowany niż to widać obecnie, dostępu do innych korytarzy usilnie bronią duże "zawały" ziemi. Ciekawe jakie przeznaczenie miał w czasie gdy byli tam niemcy?

Obrazek Obrazek Obrazek
© Fot. Paweł Czyżykowski (2005)

Obrazek Obrazek Obrazek
© Fot. Paweł Czyżykowski (2005)


Macie jakieś pytania to proszę pytać, postaram się odpowiedzieć.
siara
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2005, 21:29
Kontakt:

Post autor: siara »

No tak... pytanie numer 1... jak tam dojsć, jak tam wejść?
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 788
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Tak jak wspomniałem wcześniej, ten mały wycinek "podziemi" znajduje się na zapleczu garaży przy ul. Chopina a dokładniej w głębi tych dużych nietypowych garaży, a jeszcze dokładniej w głębi garażu nr. 11. Pomieszczenie, gdzie obecnie jest ten garaż, też było kiedyś częścią tego małego podziemnego systemu póki nie wykuto w nim otworu na bramę garażową (orginalnie zamiast bramy były tam kiedyś małe świetliki (okienka)). Do obiektu wchodziło się otworem drzwiowym usytuowanym w sąsiedztwie garażu nr. 11 (po lewej stronie). Ogólnie cały ciąg garaży od numeru 11-15 rzuca się w oczy z powodu swojej odmnienności od pozostałych. Nie mam żadnych wątpliwości że kryje się za tym b. ciekawa tajemnica!
Wejść tam można jedynie za zgodą właściciela garażu bo innego sposobu nie widzę :(
Jeżeli sprawa Was interesuje to mogę wrzucić wiecej fotek i poglądowy schemat całego systemu?
siara
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2005, 21:29
Kontakt:

Post autor: siara »

Ahhh że też nie poznałem tego miejsca... byłem tam przecież. Właścicielem garażu jest wbrew pozorom sympatyczny człowiek, który lubi dzielić się cennymi informacjami. Nawet kiedyś dostałem od niego pozwolenie na kopanie w jego garażu, gdyż Ty na pewno Pavvlo też wiesz ze jedno przejście jest zasypane...
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 788
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Tak, wiem o tym zasypanym przejściu, zresztą cztery posty wyżej zmieściłem fotkę tego przejścia (fot. 2).
Co do właściciela garażu to w sumie facet jest dość kontaktowy, pewnie każdemu proponuje kopanie a zwłaszcza gdy ma drochę drinknięte, sam też dostałem taką propozycje :)
Swoją drogą jeżeli z nim gadałeś to może napisz co ciekawego się od niego dowiedziałeś, spróbujemy zweryfikować na ile wiarygodne są jego opowieści.
siara
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2005, 21:29
Kontakt:

Post autor: siara »

siara pisze:Witam, ja również mam wielką nadzieję, iż podziemia pod lotniskiem (fabryki itp) są w rzeczywistości. Znam osobiście człowieka, który twierdzi, iż tam był! Tak, tak to nie żadne bujdy i nic sobie nie wymyślam, co nie znaczy ze to prawda. Tą historię mógł sobie wymyśleć ten oto człowiek, jednak ja sam mu wierzę.

Dosyć szczegółowo opowiadał on o tym co się tam działo, był tam gdyż należał do wojska ale nie wiem dokładnie co to tam było (nie pamiętam).
Opowiadał o 2 tunelach, które tam prowadzą, obydwa znajdują się przy/w garażach na ul.Chopina. W sumie to były 3 wejścia, on sam jednak wchodził przez tylko jedno gdyż nie było zaminowane i oczywiście do dzisiaj nie jest (chodzi o tą studzienkę przy ul. Chopina, którą można odkopać). Potwierdza to, iż była ta fabryka Albatros choć on sam jej nie widział, ale widzieli inni wyżej usytuowani i więcej mogący od niego ludzie. Opowiadał o torach, które tam prowadziły i o tym jak przewożono w wagonach przeróżne rzeczy. Drugie wejście to te w garażu, jednak jest ono zasypane piachem, który cały czas nachodzi. Byli już tacy co tygodniami to odkopywali przeróżnym sprzętem jednak ten piach ciągle nachodził i nachodził. Natomiast trzecie wejście jest również przy garażach jednak bardziej po prawej ich stronie. Nie wiem gdzie jest dokładnie gdyż zostało zasypane, jak twierdzi ten Facet, do dzisiaj można nim dojść do samego "centrum" podziemi! (w pierwszym wejściu można iść jakiś spory kawałek jednak potem jest ponoć zniszczone i raczej nie do przejścia, a ponadto przykryte sporą taflą wody) Jednak przejście te jest zaminowane, on sam chciał kiedyś tam wejść jako jeszcze młodzieniec, jednak tata go przed tym przestrzegał opowiadając jak jest tam niebezpiecznie i że sam tam kiedyś był. Na koniec ten facet opowiedział nam (bo było nas 3) coś co bardzo przykuło moją i moich kumpli uwagę coś co może wyjaśniać dlaczego tak bardzo ruscy chcieli się tutaj dostać i dlaczego niemcy tak zabezpieczyli wejścia. Jednak jest to trochę chyba naprawdę ciężka do uwierzenia opowieść (a dokładnie co się tam znajduje) wiec najzwyczajniej strach przed wyśmianiem mnie powoduje ze nie napiszę tego, bynajmniej na razie. Jeszcze raz mówię, jeśli są to jakieś bajkowe opowieści w które nie wierzycie to nie najeżdżać na mnie, mówię to co opowiadał mi (ze 3 miesiące temu) pewien nieznajomy, a teraz już w sumie znajomy.

Ps: Było z nim 2 znajomych, a jednemu z nich bardzo nie podobało się to, iż tak się tym interesujemy i że ten człowiek opowiada nam te rzeczy co chwilka mówił "pewnie nic tam nie ma, nie interesujcie się tym" i podobne rzeczy, nie będąc w stosunku do nas zbyt uprzejmym, jednak po jakiś 5 minutach odszedł i można było wysłuchiwać opowieści z pełnym skupieniem. Pozdro
Właśnie to :)

Swoją drogą byłem również na Gładyszewie tam ponoć również było wyjście/wejście. Po krótkim szukaniu udało mi się (z kolegami) znaleźć cos co przypominało wielkie wejście. Jednak było zawalone gruzami. mieściło się to w takim małym lasku, dookoła było pełno małych górek itp. Wejście wygląda na naprawdę spore, mogły by spokojnie nim wjeżdżać duże samochody. Wiem też że kiedyś ludzie tam skarżyli się że śmierdziało z tamtąd bardzo długo rozkładającymi się szczątkami... chyba ludzi. Ale Ty pewnie Pavvlo też o tym wiesz... :lol: wiesz coś jeszcze o tym miejscu? czy jest sens wogóle tam szukać?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się