Strona 1 z 1

Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

: 13 maja 2007, 20:58
autor: SA108
No właśnie, kiedyś na forum i-pila.pl był taki ciekawy temat:
http://forum.pila.pl/viewtopic.php?t=1158
jednak niewiele z niego wynikło... Kto ma jakieś informacje o tym kręgu?

: 13 maja 2007, 21:37
autor: Jaśko
Znałem to wydawnictwo, usiłowałem namówić "do zeznań" w tej sprawie pana z muzeum okręgowego (nazwiska nie wymieniam celowo) ale odpowiedział, że celowo nie powie gdzie dokładnie to jest dopóki nie znajdą się pieniądze by miejsce zabezpieczyć i zapewnić stałą ochronę jak np. w Odrach k.Czerska.
Nie dziwię się bo np. w przewodniku "Województwo pilskie" z 1988 roku jest wzmianka (już wówczas nieaktualna), że w okolicach Kiełpina, nieopodal folwarku Grodno jest kamienny krąg - 40 bloków skalnych (str.192-193). Robiłem kwerendę w tej sprawie i okazuje się, że bloki zostały usunięte już w latach 60-tych XX wieku.
Sądzę, że ostrożność muzealników jest uzasadniona - ale z radością odwiedziłbym to miejsce. Ja byłbym uszanował, uczestnicy tego forum zapewne też - ale czy możemy dać głowę, że "jakiś przygłup" nie zniszczy takiego unikalnego miejsca?...

: 14 maja 2007, 15:34
autor: RR
wzmianka (już wówczas nieaktualna), że w okolicach Kiełpina, nieopodal folwarku Grodno jest kamienny krąg - 40 bloków skalnych
Też jakiś czas temu interesowałem się problemem, jeździłem po okolicy i szukałem śladw, rozmawiałem z ludźmi. Niestety, nikt nie udzielił mi jakichkolwiek informacji, tak że byłem już skłonny przypuszczać, iż informacja o kamiennym kręgu jest jedynie legendą powtarzaną od czasów przedwojennych w literaturze (zresztą w bardzo podobnej postaci). Udało Ci się zdobyć jeszcze jakieś informacje o kamiennym kręgu? Jako ciekawostkę dodam, że w Muzeum Okręgowym w Złotowie znajduje się (a przynajmniej znajdowała) makieta kręgu z okolic Kiełpina.

: 14 maja 2007, 19:35
autor: Jaśko
Rozmawiałem o tym przed paru laty z nieżyjącym już nauczycielem, turystą, harcerzem ze Złotowa, Józefem Kopciem. Powiedział wtedy, że w latach 60-tych jak zaczynał prace w Złotowie doszły go słuchy o kręgu, szukał go i na miejscu dowiedział się, że kamienie przeszkadzały, zostały rozbite i wywiezione, użyte do jakichś prac budowlanych, na droge czy coś w tym rodzaju.

: 16 maja 2007, 19:07
autor: Mistrz
Pamiętam, że kiedyś miałem folder informacyjny o mikroregionie pilskim i było w nim zamieszczone zdjęcie tegoż kręgu. Niestety, gdzieś go zgubiłem. Wydanie folderu było z 1997r.

: 16 maja 2007, 21:00
autor: RR
zdjęcie tegoż kręgu
Tego, to znaczy którego? Chyba nie tego w okolicach Grodna?

Wracając do kręgu spod Grodna - zastanawia mnie, że w żadnym z niemieckich opracowań nie natknałem się na fotografie. Druga rzecz, która wydaje mi się dziwna, to to, że wzmianka o kręgu jest w zasadzie zawsze tej samej, równie lakonicznej, tresci: "(...) w lesie położona jest charakterystyczna grupa 40 bloków skalnych ułożonych w krąg w równych 3-metrowych odstępach jeden od drugiego. Pośrodku tego kręgu znajdują się dwa większe głazy o wysokości 3 m i szerokosci 1,5 m. Wedug legendy (...)". Mniej więcej takiej treści są wzmianki Goerkego (okres I wojny światowej) i Łęckiego (od lat 70-tych). Zientara-Malewska w ksiażce "Złotowszczyzna" pisze tak: "Że Grodno należy do bardzo starych miejscowości, świadczą o tym różne wykopaliska i groby. Najciekawsze są groby posiadające dwa wyższe kamienie w środku, a wokół 40 mniejszych kamieni. Fantazja ludzka osnuła na tym znalezisku następującą legendę (...)". Przy najbliższej okazji spróbuje się dowiedzieć czegoś w Muzeum Ziemi Złotowskiej. Ciekawe jest choćby, w którym z opracowań pojawia się wzmianka o kręgu.

: 16 maja 2007, 21:31
autor: Mistrz
RR pisze:
zdjęcie tegoż kręgu
Tego, to znaczy którego? Chyba nie tego w okolicach Grodna?
Tego z okolic jeziora Czarnego.
http://www.kamienne.org.pl/kamienne/Kuj ... gniewo.htm

: 16 maja 2007, 21:37
autor: SA108
Pamiętam, że kiedyś miałem folder informacyjny o mikroregionie pilskim i było w nim zamieszczone zdjęcie tegoż kręgu. Niestety, gdzieś go zgubiłem. Wydanie folderu było z 1997r.
Też mam ten folder i jest w nim zdjęcie niewielkiego kręgu położonego w lesie i otoczonego drewnianą barierką, podpisane "Prasłowiański kamieny krąg - okolice Stawu Czarnego".
Co do Grodna - przeglądając pewien niedawno wydany przewodnik natknąłem się na zdjęcie przedstawiające współczesną rekonstrukcję kręgu kamiennego, ustawioną przed dworem w Grodnie. O ile dobrze pamiętam było tam napisane, że rekonstrukcja ma upamiętniać autentyczny krąg znajdujący się niegdyś w okolicy. Postaram się znaleźć ten przewodnik w bibliotece.

: 01 lip 2007, 16:43
autor: jarek
Mistrz pisze:
RR pisze:
zdjęcie tegoż kręgu
Tego, to znaczy którego? Chyba nie tego w okolicach Grodna?
Tego z okolic jeziora Czarnego.
http://www.kamienne.org.pl/kamienne/Kuj ... gniewo.htm
Znalazłem na tej stronie jeszcze jedną wzmiankę o kamieniach w okolicach Zelgniewa.
http://www.kamienne.org.pl/kamienne/badania.htm (przedostatni akapit na końcu strony). Jest także tam mowa o okolicznej legendzie łączącej płyciznę w jeziorze z działalnością diabła. Może ktoś wie więcej na ten temat?

Pozdrawiam.

: 01 lip 2007, 19:21
autor: SA108
Jeszcze odleglejszych czasów sięga znana w Zelgniewie legenda. Żył tu podobno dziedzic, który zatrudniał ludzi ze Skórki. Ci jednak ciągle spóźniali się, bo musieli chodzić okrężną drogą. Pan pomyślał, że problem znikłby, gdyby przez jezioro Wapieńskie - zwane popularnie Wakunter - prowadził most. Dziedzic spotkał się więc z diabłem i obiecał mu swoją duszę, jeśli on - zanim kogut zapieje - wybuduje most. Umowa została spisana, ale dziedzic przestraszył się. Opowiedział o wszystkim zarządcy, a ten miał koguta, który piał na odgłos klaśnięcia w dłonie. Zarządca klasnął, kogut zapiał, a diabeł upuścił płachtę z piaskiem do jeziora... I tak powstała "diabla góra" na Wakunterze, po której można wejść kilkadziesiąt metrów w głąb jeziora.
Powyższy tekst pochodzi z książki "Gmina Kaczory - krótka historia 13 wsi". Niestety nie ma w niej ani słowa o kręgach.

: 04 lip 2007, 01:18
autor: RR
Wracając do Grodna - ostatnio dość przypadkowo odwiedziłem to miejsce. Poniżej fotki pałacu z lat 1920-tych, następnie z końca lat 90-tych (1998), no i te sprzed paru dni, w trakcie "renowacji". Widać, że budynek został znacząco zmieniony, a przed nim wykopano okrągły stawek otoczony wspomnianą przez SA108 rekonstrukcją (raczej "wariacją na temat") dawnego kamiennego kręgu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

: 06 lip 2007, 14:38
autor: Bocian
A gdzie są konserwatorzy zabytków? Przecież to chyba nigdy nie miało mansardowego dachu... (Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę).

: 06 lip 2007, 16:26
autor: Ubi
Dowiesz się gdzie są jeśli popatrzysz na zrujnowane i zniszczone obiekty w całym województwie! Tam gdzie nie wiadomo dlaczego i o co chodzi, chodzi zawsze o jedno...

Re: Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

: 01 mar 2009, 22:06
autor: SA108
Obrazek

Zdjęcie kręgu kamiennego w okolicy Zelgniewa, pochodzące ze wspominanego już folderu.

Re: Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

: 04 lut 2011, 17:59
autor: SA108
Komuś udało się w końcu znaleźć ten krąg kamienny koło Zelgniewa?

Re: Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

: 08 lut 2011, 13:19
autor: Mistrz
Dwie fotki kręgu z zaznaczoną lokalizacją:
http://www.panoramio.com/photo/35731256
http://www.panoramio.com/photo/35731274

Nie wiem czy ta lokalizacja jest prawidłowa, bo w jakiejś publikacji naukowej pamiętam było napisane że znajduje się na skraju lasu i pól.

Re: Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

: 08 lut 2011, 16:01
autor: SA108
Raczej nie jest prawidłowa, byłem w miejscu oznaczonym na mapie i kręgu nie znalazłem.

Re: Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

: 27 lut 2011, 19:10
autor: zgredek
Przy starej drodze do Kaczor znalazłem grupę kamieni.
Obrazek Obrazek Obrazek

Być może jest to trochę zdemontowany krąg - na jednym kamieniu widnieje takie coś:
Obrazek

pozdrawiam