Komunikacja miejska w Pile

Współczesne sprawy naszego miasta.
Pablunio
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2007, 13:23
Lokalizacja: P-ń

Post autor: Pablunio »

Zanim zniknęło kilka postów któs pisał o linii E, która kursowała do wytwórni pustaków na Siemiradzkiego. Czy ktoś pamięta, kiedy ta linia istniała i czy autobus zatrzymywał się także przy drodze do jez. Piaszczystego a może to była linia typowo pracownicza? Swoją drogą - jeśli chodzi o oznaczenia literowe naszych linii to trochę tego ( było i ) jest - A, B, E, H, K, P. Całkiem nieźle...

Przy okazji odpowiedż na zagadki - jedyną linią, która miała statur linii przyspieszonej była linia 16. Nie zatrzymywała się na wszystkich przystankach, pamiętam nawet, że w pierwszym okresie tuż po jej uruchomieniu, autobusy nie zatrzymywały się nawet na przystanku przy Matwiejewa :)

A linia 17 - w latach 90-tych przez kilka bodaj miesięcy kursowała z Pl.Inwalidów przez Ceglaną - Buczka - Pl.Konstytucji - do cmentarza komunalnego.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Zdaje się, że linia E rozpoczynała kurs z zajezdni na Łącznej. Pamiętam, że zatrzymywała się na przystanku przy Śniadeckich koło skrzyżowania z Żelazną. Tę linię zwykle obsługiwał mały Autosan (H6).
Rozumiem, że linia H to ta do huty w Ujściu? Poza tym z "literowych" linii - linia na Płotki miała kiedyś oznaczenie "Z".
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

A czy ktoś pamięta linię "8"? Jaką miała trasę i w jakie dni jeździła oraz w jakich godzinach?
Pozdrawiam.
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Post autor: Rav74 »

Linia nr 8 w latach 80-tych jeździła w dni powszednie w godz. 5-8 i 13-17 lub coś w tym stylu. Jeździła na trasie Pl. Inwalidów, Mickiewicza, Woj. Pol. Al. Powst. WLKP- Philips.

Linia nr 13 zaczynała się na pętli Działki Zalesie.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

W drugiej połowie lat 80-tych jeździłem ósemką codziennie z końcówki na końcówkę i trasa biegła Al. Woj. Pol. - Al. Powst. Wlkp. - Polam (obecnie Philips). Trasa z Pl. Inwalidów poprzez Mickiewicza jeżeli istniała to albo wcześniej albo poźniej. Jeśli chodzi o godziny to kończyła o 16-tej. Reszta się zgadza.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Pierwszy raz linia nr 8 wyjechała w 1964 roku. Jak podaje "Ziemia Nadnotecka" w numerze z maja 1964 trasa prowadziła z Wałczańskiej przez Niemcewicza, Wiatraczną, Marchlewskiego, Rynkową, Świerczewskiego, Rondo, 14 Lutego, Teatralną, Pstrowskiego, Bieruta, Nowoprojektowaną, Więźniów Politycznych, Bydgoską, Wawelską do wysokości Tczewskiej. ( Nazwy ulic przytoczone dosłownie ) Autobusy kursowały co 30 min. Była to linia bez obsługi konduktorskiej.

Z Placu Inwalidów jeżdziła na początku lat 80.

Obecnie jeździ z Philips'a przez al. Wyzwolenia i al. Niepodległości na Plac Inwalidów, a rano na Poznańską. Wszystkie kursy w przeciwnym kierunku zaczynają się na Wodnej.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Marcin pisze:Został poruszony temat przystanków i linii (ogólnie wszystkiego co przeszło do historii) Macie może zdjęcia na których zostały uwiecznione stare przystanki, autobusy?
Dwa zdjęcia przystanku przy fabryce pustaków:

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Pablunio
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2007, 13:23
Lokalizacja: P-ń

Post autor: Pablunio »

Taki sam stał przy dawnym Polmozbycie. Czy jest tam jeszcze i co tam jeździło?
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Czy jest tam jeszcze to nie wiem. Wiem natomiast że tamtędy jeździła "9" bodajże dwa razy dziennie do kotłowni Zachód. Agory jeszcze wtedy nie było.
Pozdrawiam.
Pablunio
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2007, 13:23
Lokalizacja: P-ń

Post autor: Pablunio »

W drugiej połowie lat 90-tych "trójka" kilka razy dziennie wjeżdżała na teren jednostki wojskowej na Lotniczej. Czy ktoś z was miał okazję skorzystać z tego połączenia? Ciekaw jestem, gdzie był zlokalizowany przystanek i jak wyglądał?
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

Mam do was dwa pytania które mnie trochę nurtują:

1. Czy kogoś może interesuje jak wyglądał rozkład komunikacji miejskiej w 1996 roku? Bo w razie co to mogę napisać.

2. Możecie mi powiedzić skąd się wziął ten autobus? Ja go nigdy na oczy nie wiedziałem. O to link do tego zdjęcia tego autobusu: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-41100.html .

Czekam na odpowiedź.

GaWroN =]
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

2. Możecie mi powiedzić skąd się wziął ten autobus? Ja go nigdy na oczy nie wiedziałem. O to link do tego zdjęcia tego autobusu: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-41100.html
Odpowiedź masz w komentarzach do tego zdjęcia ;)
Taki sam stał przy dawnym Polmozbycie. Czy jest tam jeszcze i co tam jeździło?
Byłem wczoraj w rejonie Polmozbytu i nic takiego nie widziałem, możesz napisać gdzie on dokładnie stał?
Jutro również przyjedzie do Piły nowy autobus Neoplan N 4016. Jest to autobus używany. Pochodzi z bawarskiego miasta Bayreuth.
Autobus jest niskopodłogowy, dwudrzwiowy. Będzie obsługiwał linię 50.
Oto on:

Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jeśli się nie mylę to przystanek ten stał opodal domów przy Wojska Polskiego.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Stał przy ul. Krzywej na wysokości piętrowego budynku. Budynek ten ma adres Woj. Pol. 70. Coś mi świta, że drugi przystanek stał tuż przed zakrętem ul. Krzywej w lewo. Zaznaczam, że w sprawie drugiego przystanku mogę się mylić.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Pablunio pisze:W drugiej połowie lat 90-tych "trójka" kilka razy dziennie wjeżdżała na teren jednostki wojskowej na Lotniczej. Czy ktoś z was miał okazję skorzystać z tego połączenia? Ciekaw jestem, gdzie był zlokalizowany przystanek i jak wyglądał?
Udało mi się kiedyś wjechać trójką na teren lotniska. Przy bramie na Lotniczej autobus zatrzymywał się i wsiadało dwóch wartowników. Pasażerowie pokazywali przepustki i autobus wjeżdżał na teren lotniska. Siedziałem na ostatnim miejscu za drzwiami i jakoś nikt nie zwrócił na mnie uwagi. Autobus jechał dzisiejszą ulicą Kołobrzeską. Zawracał na wysokości tajnej kancelarii. Przystanek był po południowej stronie klombu. Dziś to miejsce jest zarośnięte i nawet nie wygląda, że kiedyś tam zawracał autobus. Budynek przed którym była pętla ma dziś wymalowany numer 53, jest to pierwszy budynek po lewej stronie za "Zakopanym". Na końcówce wartownicy wypalili z kierowcą papierosa i autobus ruszył. Po drodze na wysokości przejazdu kolejowego zabrał kilka osób i wyjechał z lotniska.
Pablunio
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2007, 13:23
Lokalizacja: P-ń

Post autor: Pablunio »

Dzięki za info. Swoją drogą, nie sądziłem, że autobus zapuszczał się aż tak daleko.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

GaWroN pisze:1. Czy kogoś może interesuje jak wyglądał rozkład komunikacji miejskiej w 1996 roku? Bo w razie co to mogę napisać.
Rozumiem, że chodzi o trasy autobusów, a nie konkretne godziny kursowania ;)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

jarek pisze:
Marcin pisze:Został poruszony temat przystanków i linii (ogólnie wszystkiego co przeszło do historii) Macie może zdjęcia na których zostały uwiecznione stare przystanki, autobusy?
Dwa zdjęcia przystanku przy fabryce pustaków:

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Nie wiem czy już była o tym mowa. Podobny przystanek stoi w Mirosławiu Ujskim.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Dzisiaj dotarły do Piły dwa nowe Solarisy Urbino 12.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

ziolek pisze:
jarek pisze:
Marcin pisze:Został poruszony temat przystanków i linii (ogólnie wszystkiego co przeszło do historii) Macie może zdjęcia na których zostały uwiecznione stare przystanki, autobusy?
Dwa zdjęcia przystanku przy fabryce pustaków:

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Nie wiem czy już była o tym mowa. Podobny przystanek stoi w Mirosławiu Ujskim.
Może jeszcze raz nawiąże do tematu przystanku.
Jeśli mnie moje oczy nie mylą to takowy (lecz bez liter "A") stoi z tyłu starego budynku przy ulicy Ceglanej.
Wizja lokalna dokonana z SA 108 potwierdziła, iż takowego na ulicy Wojska Polskiego już nie ma.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Trochę z innej beczki - pamiętacie go?
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-86721.html
Teraz jest w Szczecinie.
Pablunio
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2007, 13:23
Lokalizacja: P-ń

Post autor: Pablunio »

a co się stało z drugim ? Bo przecież mieliśmy "parkę" :)
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

SA108 pisze:Trochę z innej beczki - pamiętacie go?
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-86721.html
Teraz jest w Szczecinie.
Ja w życiu nie widziałem tego autobusu na pilskich drogach, może dlatego, że za krótko żyję (rocznik:1990)

Pozdrawiam
GAWRON :D
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Pablunio pisze:a co się stało z drugim ? Bo przecież mieliśmy "parkę" :)
Drugi ( numer boczny 184 ) został przekazany do mającego powstać w Bydgoszczy muzeum komunikacji miejskiej. Niestety w ubiegłym roku większość "eksponatów" została oddana na złom, łącznie z naszym autobusem.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

A to nasz Renault PR 100 w całej okazałości. Zdjęcie z 2004 roku. Bydgoszcz plac postojowy przy ul. Toruńskiej.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się