Pilskie N.S.D.A.P przy Bismarckstr.

hans751

Pilskie N.S.D.A.P przy Bismarckstr.

Post autor: hans751 »

Witam wszystkich forumowiczów Dawnej Piły!!!
Już od dawna zamieszkuje na ul. M.Buczka, dawne Bismarckstr. Z tego co mi wiadomo na tej ulicy a dokładnie w budynku (skrzyżowanie Moltke i Bismack) (Korytarz Pomorski) znajdował się kiedyś budynek partii N.S.D.A.P. Bardzo interesuje mnie historia tego budynku i partii która w nim urzędowała, ponieważ mieszkałem w nim dobre 10-lat, a teraz mieszka w nim moja mama (Sentyment wracają :D ). Już od jakiegoś czasu jestem troszeczkę chory i w związku z tym mam problemy z dłuższym bieganiem po bibliotekach i szukania czegoś związanego z tym tematem.
Dlatego miałbym taką małą prośbę - może jest ktoś na forum Dawnej Piły, kto podpowie mi może jakieś konkretne tytuły książek i innych materiałów gdzie mogę znaleźć coś ciekawego odnośnie tego tematu, bo bieganie nie znając tytułów ani autorów to szukanie igły w stogu siana, może jest ktoś kto posiada jakieś zdjęcia które by mógł zamieścić na forum lub podesłać mi na moją skrzynkę to bym bardzo dziękował.
=P=O=Z=D=R=A=W=I=A=M= HANS751 :!:
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Zgadza się, ten dom miał adres Bismarckstr. 6 - 8. Znajdowało się tutaj m.in. kierownictwa dzielnicowe (?) NSDAP i innych organizacji partyjnych. Także dowództwo 8 Brygady SA "Grenzland Sud".
Dane pochodzą z książki adresowej z roku 1938.
Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

NSDAP

Post autor: adam »

W artykule o zarządzie miasta Schneidemühl w roku 1938 jest nazwisko Major jako osoby będącej kierownikiem miejscowej grupy NSDAP.
Kasieńka
Posty: 2
Rejestracja: 16 mar 2008, 18:09
Lokalizacja: Piła-Bismarckstraße

Post autor: Kasieńka »

A czy ktoś z Was wie jak architektoniczne prezentował się ten budynek?

Mieszkam obecne przy Bismarckstraße, wcześniej mieszkali tu moi dziadkowie i zastanawiam się czy wewnątrz został on jakoś przebudowany na potrzeby mieszkalne, czy pomieszczenia pozostały niezmienione?

Niesamowicie fascynuje mnie historia tego budynku i jego dawne zdjęcia.
Jeśli ktoś z Was dysponuje jakimikolwiek informacjami dotyczącymi budyknu w "podkowie" proszę dajce znać.

Pozdrawiam
Rodowita pilanka
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Informacje? ;) Zbudowany w 1927 roku, według projektu Walthera Hildta. Od początku pełnił głównie mieszkalne funkcje - oczywiście poza sklepami na parterze i bocznymi skrzydłami, w których mieścił się między innymi Konsulat RP (1928-32), a później NSDAP (ironia losu...). Tak więc nie sądzę, aby wnętrza były jakoś mocno przebudowane.
A zdjęcia to może zamieści kto inny...
Kasieńka
Posty: 2
Rejestracja: 16 mar 2008, 18:09
Lokalizacja: Piła-Bismarckstraße

Post autor: Kasieńka »

No właśnie chodzi mi o skrzydła :)

Ale serdecznie dziękuję za informacje :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się