Tajemnica z bagien...

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Klaudia13
Posty: 22
Rejestracja: 18 lip 2007, 11:11
Lokalizacja: PIła

Tajemnica z bagien...

Post autor: Klaudia13 »

Cześć! Mam pytanie. Czy macie jakies wiadomości na temat terenów bagiennych przy ulicy żeleńskiego przy zakładzie pogrzebowym ,,NEKROLOG". Chodzi mi dokładnie o historię i tajmnice tamtych terenów. Czy był może tam jakiś cmentarz? Czy coś innego.
Klaudia13
Posty: 22
Rejestracja: 18 lip 2007, 11:11
Lokalizacja: PIła

Post autor: Klaudia13 »

Dowiedziałam się niedawno, że moja mama i jej gdy byli w moim wieku (mam 13 lat) znaleźli czołg zatopiony w tych właśnie bagnach była tam wielkie bajoro skakali oni po kępach traw gdy zauważyli wystającą lufę od czołgu. Proszę od was więcej info, teraz ten czołg jest przysypany wody tam nie ma.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Witaj!
Raczej tam nie było żadnego cmentarza, bo niby jak wykopać dół w bagnie, które potrafiło pochłonąć czołg.
Ewentualnie czołg ten mógł się stać grobem dla załogi, która nie zdążyła go opuścić.
Pozdrawiam.
hans751

Bagna

Post autor: hans751 »

Witam!!! Przeczytałem post klaudi 13, i zainteresowało mnie to do tego stopnia że zapytałem mojej mamy o ten teren. Mamy dlatego że od 1947.r moja mama mieszkała na ulicy Dzierżyńskiego, obecnej Popiełuszki. Moja mama pamięta ten teren gdzie miało znajdować się to bagno, ale bagna nie pamięta tylko bardzo mocno zarośnięte bajoro (sadzawkę). O cmentarzu który miał tam istnieć nic nie dowiedziałem się bo nic mojej mamie na ten temat nie wiadomo i nigdy o nim nie słyszała, chociaż nieopodal tego bajorka miała działkę. Co do czołgu to zapytałem telefonicznie brata mojej mamy, mojego wujasa który w tamtych latach był niezłym młodym gigusiem i bawił się ze swoimi kumplami w tym rejonie ale też nic takiego sobie nie przypomina. Jeśli jest ktoś kto może coś dodać odnośnie tego rejonu, cmentarza i czołgu który niby miał tam się znajdować to proszę o dalsze informacje bo naprawdę ciekawe.
POZDRO

HANS751
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

No i nic dziwnego, bo nigdy żadnego cmentarza tam nie było.
hans751

bagno

Post autor: hans751 »

Super SA108 co do cmentarza to mamy takie same nastawienie, że go tam nigdy nie było! Ale co z tym czołgiem... dla mnie to???
Pozdro :D
Klaudia13
Posty: 22
Rejestracja: 18 lip 2007, 11:11
Lokalizacja: PIła

Post autor: Klaudia13 »

Cmentarza nie było, bo to nie możliwe tak jak w pierwszym poście jak wykopać dół w bagnie?
Moja mama ze swoim bratem widzieli tylko lufę od czołgu.
hans751

lufa

Post autor: hans751 »

O.K - Klaudunia, na razie jakichkolwiek wiadomości nie mam na ten temat ani nikt z kolegów, ale tylko jak będziemy coś wiedzieli na ten temat to będziemy dalej ciągnąć ten post.
Bardzo Ci dziękuje za to że choć jesteś tak młoda ale starasz się udzielać na naszym (Twoim) forum Pozdrawiam Ciebie serdecznie :wink:
hey1234567
Posty: 1
Rejestracja: 28 kwie 2010, 20:28

Re: Tajemnica z bagien...

Post autor: hey1234567 »

Ja teraz tam mieszkam - dokładnie w tym miejscu i na pewno nie było tam żadnych grobów ani czołgu... wiem, bo mieliśmy wymieniany grunt. Może kiedyś coś tam było, ale parę lat temu niczego tam nie było.
Awatar użytkownika
JAROLPH>
Posty: 43
Rejestracja: 22 lut 2009, 21:09

Re: Tajemnica z bagien...

Post autor: JAROLPH> »

Standardowo - niema jak bujna wyobraźnia dla podtrzymania forum.
Czasem nie znajdowało sie tam niemieckie centrum kontroli nad próbami nuklearnymi, potem przez niemców zalane szlamem żeby promieniowanie gamma było mniejsze???
Skąd te pomysły się biorą??? Jak np. samolot zatopiony na Jelonkach itp.
pzdr
Awatar użytkownika
slimok
Posty: 3
Rejestracja: 09 lut 2011, 00:47
Lokalizacja: piła
Podziękował: 1 raz

Re: Tajemnica z bagien...

Post autor: slimok »

Mogę tylko potwierdzić że nigdy nie było tam żadnej lufy ani czołgu za to hodowla narybku tam była a
jeszcze nie słyszałem o polowaniu na ryby za pomoca czołgu :jupi:
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica z bagien...

Post autor: wojtaq »

Nie przekreślałbym ad hoc takiej relacji! Poprzednicy lokalizują w tym terenie stawy do rozmnażania narybku, których funkcjonalność została zachowana do dzisiaj np. w kwartale ul. Wałecka i al. Niepodległości. Jest to, co prawda dalej niż teren określany w relacji Klaudii, jako ul. Żeleńskiego lecz tu występuje strumień i niewykluczone, że były tam sadzawki lub inne, niewielkie zbiorniki wodne. Ciężkie pojazdy mogły zostać złapane w pułapkę grząskiego bagna lub celowo wprowadzone w miejsce niedostępne aby uniemożliwić przejęcie sprzętu przez wroga. Kwestia wystającej lufy również nie budzi mojej wątpliwości z kliku powodów, a mianowicie zapadający się grunt oraz zieleń mogły skutecznie zamaskować i ukryć obiekt o znacznych gabarytach. Chociaż z drugiej strony dla dziecka nawet kawałek rury może być w jego wyobraźni armatnią lufą. To, że inne dzieci nic takiego nie znalazły nie dowodzi niczego, biorąc pod uwagę różne obszary dziecięcej penetracji. Ten teren długo jeszcze po wojnie nie był wykorzystywany, o czym najlepiej świadczy jego bieżące zagospodarowanie. Piszę to pod wpływem własnych doświadczeń i wspomnień z dzieciństwa spędzanego we wsi dziadków. Tam w styczniu 1945 w niemieckim czołgu pozostawionym z powodu braku paliwa w sąsiedztwie miejscowego jeziorka eksplodowały zastawione pułapki podczas penetrowania wnętrza przez czerwonoarmistów. Pozostali żołnierze wraz z mieszkańcami wsi (lub sami wieśniacy) skierowali pojazd po zboczu i zatopili niedaleko brzegu, by nie stanowił zagrożenia dla innych. Na wieżyczce czołgu stawaliśmy z moimi równieśnikami skacząc do wody jeszcze w latach '60! Lufy albo nie było, albo była opuszczona mocno poniżej lustra wody czego już nie pamiętam, a może ze strachu przed minami staraliśmy się niczego pod wodą nie dotykać i nie widzieć. Do dziś wspomnienia po czołgu w wyschniętym już jeziorze skutecznie się zatarły, choć sam pojazd z pewnością znajduje się niezbyt głęboko pod ziemią i praktycznie w centrum wsi. Tak to bywa z faktami, które czasem odbiegają od prawdy lecz często są z nią zbieżne. Jak wyłowić sedno takich spraw? Ano, nie ma jednej recepty...
wazza
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2010, 13:01

Re: Tajemnica z bagien...

Post autor: wazza »

Może napisz kolego dokładnie gdzie znajduje się ten czołg, najlepiej podaj współrzędne z map google lub podaj miejscowość.
Może ktoś podskoczy z wykrywaczem metalu i sprawdzi.
Warto by takie coś wykopać...
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica z bagien...

Post autor: wojtaq »

Obiekt znajduje się we wsi Zbójno pow. golubsko-dobrzyński, woj. kujawsko-pomorskie. Na mapach Google jest bardzo dokładny widok wsi z satelity wraz z obszarem, gdzie może się czołg znajdować. To południowo-wschodni brzeg jeziora w rejonie najbliżej położonym od drogi 556. Tam właśnie chodziliśmy się kąpać. Obecnie linia brzegowa jeziora obniżyła się, a brzegi zarosły i wyschły. Teren prawdopodobnie należy do osób prywatnych. Nie jestem w stanie na dziś dokładnie określić miejsce dziecięcych zabaw, ale na miejscu na pewno znajdzie się ktoś ze starszych, kto będzie mógł wskazać m/w gdzie leży zatopiony pojazd. Przekaz o nim jest żywy i prawdopodobnie niejednej osobie rozpala wyobraźnię.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się