Cmentarz koło Kotunia

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
adamo
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2005, 21:18
Lokalizacja: Gdynia

Cmentarz koło Kotunia

Post autor: adamo »

Czy ktoś wie cokolwiek o cmentarzyku (żydowskim) w lasku koło Kotunia?
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Cmentarz koło Kotunia

Post autor: Tom »

Tak, tam coś jest.
Ok. 20 lat temu zbierajac grzyby w lasach między Stobnem a Kotuniem spostrzegłem, że znalazlem się prawie w samym środku starego cmenarzyska.
Niestety dokładnego miejsca już nie pamiętam i nie zwróciłem uwagi jaki to cmentarz, automatycznie przyjąlem, że to jakiś poniemiecki, więc opuściłem to miejsce. W okolicy nie było żadnych zabudowań. Byłem tam tylko raz i to przypadkowo. Warto by było cmentarz udokumentować na fotografiach, o ile ktoś zna dokładnie gdzie on jest. Byłby to jedyny ślad okolicznej gminy żydowskiej jaki zachował się do dziś.
Napisów nie pamiętam dlatego, że wcale im się nie przyglądałem i nie miałem ochoty czytać ich. Może był to żydowski cmentarz, a może niemiecki. Ale warto wybrać się do samego Kotunia, mała wieś, więc napewno ktoś z mieszkańców wie gdzie to jest i jaki to cmentarz.
Thomas
Awatar użytkownika
adamo
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2005, 21:18
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: adamo »

Ja wiem dokładnie gdzie jest ten cmentarz (w razie czego służę opisem), chciałbym tylko coś więcej o nim wiedzieć.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Na mapie topograficznej znalazłem jakiś stary cmentarz koło Kotunia.
wg. mapy jadąc od strony Piły dojeżdża się do skrzyżowania w centrum wsi i skręca w polną drogę w lewo. Wyjeżdża się nią z Kotunia i dojeżdża na skraj lasu. Następnie skręca się w lewo i jedzie się skrajem lasu jakieś 200 m. Czy chodzi o ten cmentarz?

Ale jak na moje to mało prawdopodobne, by w Kotuniu był cmentarz żydowski. To oznaczałoby, że w Kotuniu przed wojną była duża kolonia żydowska.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1359
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

W Pile istniał cmentarz żydowski, który został zlikwidowany w dwudziestoleciu międzywojennym podczas zabudowy pl. Gdańskiego.
Być może Gmina Żydowska uzyskała teren na pochówek w okolicy Kotunia.
To tylko moja hipoteza.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

No to zajechałem na ten cmentarz. Niestety, jest on obecnie w zupełnie opłakanym stanie, niektóre groby były zpadnięte na dobry metr (a poza tym przy cmentarzu znalazłem fragment ludzkiej kości, a stwierdziła to osoba studiująca medycynę :shock: :wink: ). Przeczesałem dokładnie cały cmentarzyk, ale nie znalazłem na nim żadnej tablicy nagrobkowej, co wskazałoby definitywnie, czy jest to cmentarz żydowski czy ewangelicki.
Jedyną wskazówką był fragment płotku, w który były wplecione krzyże, co pozwala sądzić, że to zwyczajny poniemiecki cmentarz ewangelicki.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1359
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Faktycznie cmentarz już można powiedzieć zapomniany i na żydowski to raczej nie wygląda.
Znając politykę władz hitlerowskich byłbym zdziwiony aby pozwolili na zachowanie takiego cmentarza w okolicach miasta w tamtym okresie czasu.
Myślę, że trzeba by było porozmawiać z jakimiś starszymi mieszkańcami Kotunia- może coś wiedzą?
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

No tak. Może to jest cmentarz ewangelicki. Niestety za ich stan jakby nie patrzeć ponaszą odpowiedzialność Polacy. Zarówno za cmantarze jak i kościoły. Wystarczy spojrzeć choćby na okoliczne miejscowości. Cmantarze zniszczone, a kościoły w najlepszym wypadku zamienione na świetlice. Z drugiej jednak strony polskich ewangelików zdaje się jest niewielu, a utrzymanie miejsc kultu religijnego też kosztuje...
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

www.kruszewo.pl
Miejscowy proboszcz - ks. Marian Derkaczewski,buduje kamienną drogę krzyżową.Każda stacja wzbogacona będzie XIX-wiecznym, żeliwnym krzyżem, które ksiądz znalazł na pobliskich, zapomnianych cmentarzach ewangelickich.
A niektórzy ograbiają to, co pozostało.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Aragorn pisze:Faktycznie cmentarz już można powiedzieć zapomniany i na żydowski to raczej nie wygląda.
Znając politykę władz hitlerowskich byłbym zdziwiony aby pozwolili na zachowanie takiego cmentarza w okolicach miasta w tamtym okresie czasu.
Myślę że trzeba by było porozmawiać z jakimiś starszymi mieszkańcami Kotunia- może coś wiedzą?
Kotuń był w typową wsią niemiecką. Jeżeli chodzi o Żydów to mogło być ich tam najwyżej kilku. Najbliższy cmentarz żydowski był w Pile, potem w Ujściu.
Ten w lesie (jak widać po zdjęciach) to typowy wiejski cmentarz ewangelicki. Był jeszcze jeden pomiędzy wsią a majątkiem (pałacem). Dzisiaj ten teren zajmują bloki po byłym PGR. Za nimi widać jeszcze kępę krzewów. Tylko tyle pozostało.

Dla uporządkowania.

Żydowski cmentarz w Pile powstał w XVII wieku w rejonie dzisiejszych ulic - ks. Domańskiego, Konopnickiej i Bulwarowej. Uległ zniszczeniu w okresie II wojny światowej, a nie jak podano wyżej. Później władze polskie uporządkowały ten teren i postawiły tam przedszkole. Część zajęła Szkoła Policji.
Do dzisiaj zachowały sie tylko stare drzewa - ul. ks. Domańskiego i murowane słupki na których była zamocowana furtka - w podwórzu domu przy ul. Konopnickiej 5.
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Post autor: JAVA »

Był jeszcze jeden pomiędzy wsią a majątkiem (pałacem). Dzisiaj ten teren zajmują bloki po byłym PGR. Za nimi widać jeszcze kępę krzewów. Tylko tyle pozostało.
Tyle i jednocześnie, aż tyle. Ta kępka krzewów to drugi cmentarz w całej okazałości. Znajduje się on bezpośrednio przy obecnej kaplicy. Blokowisko PGR-u nie stoi na dawnym cmentarzu - na szczęście :wink:
Poz.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Czy cmentarz ów to ciemny kwadracik położony jakieś 100 m. od drogi wieś-dworek widoczny na tym zdjęciu:
http://www.dawna.pila.pl/grafika/FotoLo ... Stobno.jpg


P.S. Zdjęcie to na stronie Dawna Piła zostało niewłaściwie opisane. Nie przedstawia ono wsi Stobno, lecz wieś Kotuń. ;)

Przy okazji można zauważyć jak dużym przekształceniom własnościowym (bądź zmianie sposobu uprawy) został poddany ten teren. Obecnie nie ma już tylu drobnych poletek przy Kotuniu.
Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Post autor: JAVA »

Tak. Obecnie na pozostałościach tego cmentarza znajduje się wiejska kaplica.
poz.
Awatar użytkownika
Ada
Posty: 6
Rejestracja: 13 cze 2009, 20:09
Lokalizacja: Piła

Re: Cmentarz koło Kotunia

Post autor: Ada »

Witam. Odświeżę ten temat żeby nie zaśmiecać forumka. Poproszono mnie o opisanie miejsca cmentarza położonego w okolicach Kotunia i Kłody, o którym pisałam na innym forum. Załączam linki do fotografii. Powiedzcie proszę czy to ten sam obiekt o którym piszecie?
Na ostatnim zdjęciu jest leśniczówka, a tuż obok tych ruin jest całkiem nieźle przygotowane miejsce na ognicho.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Koleżanka dotarła jedynie do materiałów, które określają to miejsce jako "Wzgórze Zamkowe". Samo usytuowanie terenu wskazuje na to, że wzniesienia są usypane ręką ludzką, a nie naturalnie. Może tam był jakiś zamek a w okolicy cmentarz.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Cmentarz koło Kotunia

Post autor: ziolek »

To ja może dodam od siebie, że o budynku widocznym na ostatniej fotografii była już mowa w tym temacie: viewtopic.php?f=4&t=318&start=0 Wiedząc to łatwiej nam będzie tam trafić.

Swoją drogą jestem zaskoczony informacją o tym cmentarzu. Nie raz obok niego przejeżdżałem ale niestety nie sposób go z drogi zauważyć.

Oddaje to także jak wiele było wówczas cmentarzy. Kotuń, Stobno, Kłoda, Łomnica, to wsie o których ja wiem, że dawniej były w nich cmentarze.A tym czasem ku zaskoczeniu okazuje się, że pomiędzy nimi znajdował się również cmentarz.

Dzięks za info. :)
Awatar użytkownika
Ada
Posty: 6
Rejestracja: 13 cze 2009, 20:09
Lokalizacja: Piła

Re: Cmentarz koło Kotunia

Post autor: Ada »

Tak wiem to z pw. ale widząc temat "Cmentarz koło Kotunia" postanowiłam tutaj to wrzucić. Załączam też amatorski plan położenia tych ruin cmentarza. Trochę dziecinna technika wykonania, ale cóż grafikiem komputerowym nie jestem :)
Obrazek Obrazek
Mam nadzieję, że ten plan Wam pomoże na kolejnej wycieczce :-)
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Cmentarz koło Kotunia

Post autor: Caesar »

To już wiemy gdzie szukać.
Rzeczywiście na mapach widnieje tam cmentarz, jednak przejeżdżając drogą nie sposób go dostrzec. Trzeba będzie zbadać sprawę.

Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Cmentarz koło Kotunia

Post autor: adam »

Przypuszczam, ze ten maly cmentarzyk mögl byc miejscem pochöwku mieszkancöw "Lesnego Dworu"
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Cmentarz koło Kotunia

Post autor: ziolek »

Dziś udałem się w to miejsce. Na jednym z nagrobków dostrzegłem liczbę 1926. Cały cmentarz (bądź może to co z niego pozostało) to kilka nagrobków (w tym jeden dziecięcy) oraz grobowiec. Niestety o zgrozo w przypadku grobowca widać ślad działania cmentarnych hien.
Awatar użytkownika
Ada
Posty: 6
Rejestracja: 13 cze 2009, 20:09
Lokalizacja: Piła

Re: Cmentarz koło Kotunia

Post autor: Ada »

Cieszę się że tam trafiłeś :)
Niestety jest zdewastowany. Ma jednak w sobie sporo tajemniczego klimatu.
kasiula
Posty: 2
Rejestracja: 02 wrz 2009, 14:39

Cmentarz koło Kotunia

Post autor: kasiula »

Witam, cmentarz który widać na zdjęciach jest cmentarzem niemieckim nie żydowskim, wiem bo tu mieszkam. Kiedyś był w lepszym stanie, można było odczytać nazwiska.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się