Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Wieza w Kalinie

Post autor: adam »

Witam, wcześniej napisałem, że w wspomnieniach natrafiłem na informację o wieży widokowej w Kalinie . W rzeczywistości był to punkt widokowy tak jak wspomniał SA108. Widocznie osoba pisząca te wspomnienia nie okresliła tego obiektu zbyt precyzyjnie. Pozdrawiam.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: adam »

Wieza obserwacyjna na Görze Dabrowej miala 25m wysokosci, bylo z niej widac wieze koscielne w Walczu.
Awatar użytkownika
marsza
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:54
Lokalizacja: Piła Podlasie Szamocin

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: marsza »

http://www.miastowirtualne.pila.pl/wieza_widokowa.htm

Ciekawe czy będzie szansa na ładny widok.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: Kanclerz »

Coś pięknego. Mam nadzieję, że to nie jest żart prima aprilisowy? :smile4:

W związku z wyjątkowością Dąbrowy, oraz cennymi walorami krajobrazowymi okolic powstała inicjatywa, aby stworzyć na tym obszarze park przyrodniczo-krajobrazowy z dominantą przestrzenną w postaci wieży widokowej na jej szczycie.

Tylko jak się ma do tego czynne wyrobisko? Jak tak dalej będzie postępować, to zamiast Góry będziemy mieli Dołek.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: rasaxas »

Jeśli chodzi o wyrobisko to to bliżej góry Dąbrowy jest nieczynne. A jeśli mówimy o tamtym drugim, tym znacznie większym to kiedyś rozmawiałem z ludźmi którzy tam pracują i powiedzieli mi że teren żwirowni kończy się jakieś 20 metrów od ściany która jest obecnie używana. I mają oni jakieś problemy z wykupem dalszej części gruntów w pobliżu (w stronę lasu) więc póki co możliwe że rozkopią z powrotem nie używane już ściany bo jedna jest niemalże przekopywana z drugiej strony.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: adam »

Oby realizacja tego projektu doszła do skutku. Z pewnością będzie to cel częstych wycieczek Pilan i nie tylko.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: ziolek »

Kanclerz pisze:W związku z wyjątkowością Dąbrowy, oraz cennymi walorami krajobrazowymi okolic powstała inicjatywa, aby stworzyć na tym obszarze park przyrodniczo-krajobrazowy z dominantą przestrzenną w postaci wieży widokowej na jej szczycie.
A co to takiego park przyrodniczo-krajobrazowy?

Ustawa o ochronie przyrody i jej art.6 ust.1:
Formami ochrony przyrody są:
1) parki narodowe;
2) rezerwaty przyrody;
3) parki krajobrazowe;
4) obszary chronionego krajobrazu;
5) obszary Natura 2000;
6) pomniki przyrody;
7) stanowiska dokumentacyjne;
8) użytki ekologiczne;
9) zespoły przyrodniczo-krajobrazowe;
10) ochrona gatunkowa roślin, zwierząt i grzybów.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: adam »

O tym czy powstanie park krajobrazowy z wieżą widokową na Górze Dabrowej, leży w gestii radnych gminy Szydłowo. Z tego co słyszałem to są oni przychylni temu projektowi, były też pierwsze rozmowy z włascicielem znajdującej się tam żwirowni na ten temat. Zdecydowanym zwolennikiem tego pomysłu jest nadleśnictwo, które po cześci sfinansuje ten projekt.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: rasaxas »

kilka dni temu byłem na żwirowni na Dąbrówce,obejrzałem dziurę która wygląda jak krater :wink: i zastanawiam się co się z nią stanie gdy piach przestanie być wydobywany.Póki co ciągle kopią w dół, ale takim tempie to myślę, że za parę lat wydobycie nie będzie możliwe chyba,że taśmociągiem. Jak myślicie co nas czeka? Taki sam los jak tą w Kłodzie (wysypisko), czy może zrobią z tego sztuczny zbiornik wodny? Ale co do tego zbiornika to jak się ma do tego woda? Wysypisko śmieci to chyba nie najlepszy pomysł dlatego, że w połowie gminy by unosił się fetor z niego ze względu na wysokość.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: ziolek »

A co się stało ze starą żwirownią w okolicach szpitala w Pile? A nic takiego. Po prostu posadzono las. :)
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: rasaxas »

Nie wiem czy w takiej dziurze posadzą las i tak po prostu ją zostawią :wink:
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: skinspila »

Las to tam sam się zasiał, wszystko albo w większości to brzoza, w pewnym okresie chodziliśmy tam nad to małe oczko wodne z namiotem, gdyż w skarpach tego wyrobiska można było znależć ciekawe okazy muszli.
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: Caesar »

Strone południową porastają brzozy, zaś północną sosny.
Obrazek

Mi również utkwiło w pamieci ze posadzono tam las, ale faktycznie to chyba samosiejki.
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: Caesar »

Jednak ostatecznie okazało się, że las w starej przyszpitalnej żwirowni to sprawka człowieka.
Na focie widać brzozy rosnące w równych liniach:
Obrazek

Zaś z sosnami jest już nieco gorzej, tu również widać szeregi jednak wiele z drzew musiało wymrzeć:
Obrazek


Na sąsiadującej czynnej żwirowni w części wyeksploatowanej (z prawej strony) las już posadzono:
Obrazek
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: Caesar »

Marcin pisze:Te wieże to były wieże triangulacyjne:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_triangulacyjna
stanowiły element punktów osnowy geodezyjnej. Są zaznaczone na mapach topograficznych, znajdują się również na prezentowanej w innym wątku mapie rosyjskiej:
http://www.mapywig.org/kazik/radzieckie_10000/pila.jpg
Z mapy wynika, że ta na Koszycach była umieszczona na wysokości 82,97 m npm, a ta na Jadwiżynie 71,3 m npm. Wieże były umieszczne w takim miejscu, aby z każdej było widać sąsiednie.
Witam,

Natrafiłem dziś w lesie, nieopodal jeziora Stobieńskiego reper gruntowy (poligon).
Był on otoczony trójkątnymi fundamentami, a na rogach posiadał ślady jakiejś konstrukcji metalowej.
Na mapie geodezyjnej miejsce to również zaznaczone jest jako "punkt osnowy geodezyjnej."
Czy w tym miejscu także stała kiedyś wieża triangulacyjna?

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: SA108 »

TUTAJ są informacje i zdjęcia tej wieży.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: ziolek »

W kwestii Góry Dąbrowy pytanie czy ktoś kojarzy położenie nieistniejącej już wojskowej instalacji radiowej. Czy na północno-zachodnim zboczu o czym miałoby się świadczyć istnienie fragmentu mocowania masztu, który to fragment niedawno odkryłem?
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowie

Post autor: Kanclerz »

Tak, instalacja radiowa, radary ustawiane były w północno-zachodniej części, w miejscu gdzie dzisiaj jest młodszy las. W latach 80. las w tym miejscu został wycięty. Z tym tylko, że radary były przewożone m. in. na pojazdach gąsienicowych i samochodach, prawdopodobnie z byłej jednostki niedaleko Starej Łubianki.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się