Pilskie akweny wodne.

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Aktualnie jest ona prawie całkowicie skanalizowana. Jej bieg trudno byłoby ustalić jeżeli ktoś nie znał jej dawniejszego przebiegu.

Pozdrawiam
piter
Posty: 4
Rejestracja: 12 cze 2007, 12:32
Lokalizacja: Piła

Post autor: piter »

Witam, mam pytanie, chodzi mi o nazwę jeziora, które kiedyś znajdowało sie za jeziorem Piaszczystym. Aktualnie wyschnięte, chodzi mi o jego nazwę. Czy ktoś coś wie na ten temat?. pozdro.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Za Niemca Karauschen See, po wojnie Karasiowe.
Poczytaj tu:
viewtopic.php?t=506&start=0&sid=de0ee57 ... 71bf18d980
piter
Posty: 4
Rejestracja: 12 cze 2007, 12:32
Lokalizacja: Piła

Post autor: piter »

Karasiowe znajduje się przy drodze na Kotuń, a mi chodzi o jezioro, które jeszcze 10 lat temu istniało, w lini prostej za Piachami.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

piter pisze:Karasiowe znajduje sie przy drodze na Kotuń, a mi chodzi o jezioro, które jeszcze 10 lat temu istniało, w lini prostej za Piachami.
Wiem, o co chodzi. Mnie się zdaje, że nawet 10 lat temu tego jeziora już nie było. Co do nazwy, ja spotkałem się z nazwą Dzikie Piaszczyste, ale być może to była tylko potoczna nazwa. Innej nie znam. A jezioro było dzikie ponad wszelką wątpliwość.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Ja spotkałem się z tym, że na Karasiowe mówiono Dzikie Piachy. Piter napisał, że chodzi o jezioro w lini prostej za piachami. Dobrze by było sprecyzować kierunek tej lini prostej lub wstawić jakąś mapkę z zaznaczonym jeziorem, o które chodzi. Ułatwiłoby to identyfikację tego jeziora.
Pozdrawiam
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Karasiowie aż takie dzikie nie było ;) Jak byłem mały to sie w nim kąpałem! Jeszcze nie tak dawno (4-5 lat temu) była w Karasiowym woda. Myślę wiec, że Piterowi chodzi jednak o zbiornik przylegajacy do jeziora Piaszczystego. Ze 25 lat temu była tam jeszcze woda, potem była to podmokła łąka, a teraz zapewne jest zupełnie sucho. Niestety...
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

W dziale "Pobierz" jest mapka Piły i okolic z 1940 roku i widać na niej, że akwen przylegający do Piaszczystego ma wody jak na lekarstwo i przypomina bardziej tereny podmokłe niż jezioro. Możliwe, że z upływem lat wody w nim przybywało. Ja tylko raz widziałem ten akwen jakieś 15-16 lat temu i jeśli mnie pamięć nie myli to był suchy i porośnięty różnego rodzaju zielskiem. Co do Karasiowego to też się w nim kąpałem jako dzieciak i pamiętam, że kilkakrotnie zalewało ścieżkę która biegnie wzdłuż jego południowego brzegu. Ale to stare dzieje...
Pozdrawiam
piter
Posty: 4
Rejestracja: 12 cze 2007, 12:32
Lokalizacja: Piła

Post autor: piter »

drstein pisze:
piter pisze:Karasiowe znajduje sie przy drodze na Kotuń, a mi chodzi o jezioro, które jeszcze 10 lat temu istniało, w lini prostej za Piachami.
Wiem, o co chodzi. Mnie się zdaje, że nawet 10 lat temu tego jeziora już nie było. Co do nazwy, ja spotkałem się z nazwą Dzikie Piaszczyste, ale być może to była tylko potoczna nazwa. Innej nie znam. A jezioro było dzikie ponad wszelką wątpliwość.
dokładnie chodziło mi o jezioro przylegajace do Piaszczystego, z tym 10 lat to przesadziłem bo rzeczywiście było to wcześniej, ale jeśli chodzi ostan wody w tym jeziorze to troche jej tam było bo jako dzieciak pamietam (byłem tam) że łaczyło się ono z Piachami po przeciwnej stronie w prawo ( patrząc od strony plazy). pamietam też wędkarzy, którzy tam siedzieli, a nie sądzę aby siedzieli oni nad podmokłą łaką. Było je też widać z drogi jadąc do Prefbetu.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Może ta fotografia w czymś Panom pomoże (po skopiowaniu i wklejeniu adresu)
http://www.dawna.pila.pl/grafika/FotoLo ... 02.45).jpg
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Działa, tylko trzeba skopiować całość aż do skrótu "jpg" i wkleić do paska adresu w przeglądarce.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: jeziora

Post autor: Kanclerz »

obserwator pisze:Rzeczywiście wody ubyło sporo. Dlatego jeziorko Płotki ma tak ładne plaże. Zmieniano już położenie pomostów...
Nie chcę rozpoczynać na nowo tematu przyczyn ubywania wody w jeziorze Płotki. Przedstawiam jedynie fotkę z roku 1979, aby można było porównać z obecnycm stanem.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się