Hala za stacją Jiffy (JET)

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Hala za stacją Jiffy (JET)

Post autor: Roto »

Tak jak w temacie, co to jest za hala (za stacja Jiffy-Podlasie, niedaleko WOSSU za torami) kiedy zostala zbudowana i do czego sluzyla.
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Jeśli chodzi o na wpół rozwaloną halę z kominem to jest to dawny tartak. Jakiś czas temu na jego miejscu chciano zbudować supermarket; nie wiem jakie obecnie są plany dotyczące tego terenu.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Tak wlasnie.

Post autor: Roto »

Tak, chodzi mi o ta na wpol rozwalona hale , kiedy zostala zbudowana?
I kiedy popadla w ruine.
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Kiedy została zbudowana to nie wiem, w każdym razie tartak istniał już przed wojną i należał do niejakiego Kutza. Firma upadła chyba ponad 10 lat temu, w ostatnim okresie istnienia nazywała się "Piltar".
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Hala

Post autor: Roto »

Bylem w tej Hali nie jednokrotnie i zawsze sie zastanawialem co to za hala, komin, dookola budynki czyli jednak Tartak w zyciu bym na to nie wpadl. Dzieki za pomoc.
Pozdrawiam
Roto~~


P.S Mam nadzieje, ze niepopadnie to w kapletna ruine i ktos sie tym zajmie.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

SA108 pisze:Kiedy została zbudowana to nie wiem, w każdym razie tartak istniał już przed wojną i należał do niejakiego Kutza. Firma upadła chyba ponad 10 lat temu, w ostatnim okresie istnienia nazywała się "Piltar".
Potwierdzam. Ta informacja jest także w - Adressbuch der Stadt Schneidemuehl 1938 (Książka adresowa miasta Piła 1938) - strona 408. Pod pozycją Saegewerke (tartaki) figuruje - KUTZ A. , Bromberger Str. 135, tel. 3370
Istniał także ten tartak w roku 1930 - Adressbuch der Stadt Schneidemuehl 1930 - strona 292
oraz w 1928 - Adressbuch der Stadt Schneidemuehl 1928 - strona 262
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Roto »

To nawet leciwy jest ten tartak kto by pomyślał :D.
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

W środę zrobiłem sobie małą wycieczkę na teren dawnego tartaku. Z wejściem nie miałem żadnego problemu, wystarczyło pójść betonową drogą między przejazdem kolejowym a stacją benzynową. Można też wejść od strony torów, ale trzeba się przedzierać przez krzaki. Tartaku nikt nie pilnuje, na tym całkiem sporym terenie nie spotkałem żywej duszy. Z ogrodzenia zostały tylko resztki, same budynki też mają się nie lepiej... Wyglądają one na dość nowe, z czasów przedwojennych pochodzi tylko komin oraz prawdopodobnie resztka hali na placu przed halą główną. Co ciekawe na wszystkich budynkach jest napis: "Obiekt prywatny! Zabrania się nielegalnej rozbiórki!". Kiedyś zakład posiadał wąskotorówkę, niestety nie pozostał po niej żaden ślad. Zrobiłem trochę zdjęć, ale jak na złość wyczerpały mi się akumulatorki w aparacie :oops:. W pewnej książce znalazłem też ciekawe zdjęcie z 1994 r., czyli z czasów, kiedy tartak był jeszcze czynny. Postaram się je zeskanować i tu wstawić. Ale po kolei...

"Widok ogólny" zakładu:
Obrazek

Na prawo od wejścia stoją dwa niewielkie budynki - zapewne trafostacja i garaże:
Obrazek Obrazek

Na placu przed główną halą stoi komin:
Obrazek Obrazek

... oraz resztka prawdopodobnie przedwojennej hali:
Obrazek
A to już główna hala:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
...i rzut oka do jej wnętrza:
Obrazek

Od głównej hali betonowa droga prowadzi do piętrowego budynku. Niestety nie potrafię określić jego przeznaczenia:
Obrazek Obrazek

Jeśli będzie zainteresowanie to w najbliższym czasie mogę też porobić fotorelacje z innych podobnych obiektów.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Postman
Posty: 5
Rejestracja: 15 lip 2006, 12:36
Lokalizacja: Piła-Centrum
Kontakt:

Post autor: Postman »

Kiedyś tartak należał do Zakładów Przemysłu Drzewnego w Złotowie. Potem kilka lat w ajencji miał o ile dobrze pamiętam Radwanicki z Trzcianki (Piltar). Z tego co wiem to zakład krótko prosperował a potem znikły wszystkie maszyny i to co lepsze. Firma była w upadłości. Tak się to robiło w Polsce (biznes). Obecnie tereny należą do Pana Kurzaca. Z ciekawostek mogę podać, iż po upadku Piltaru mieszkały tam jeszcze dwie rodziny po zawaleniu się budynku gdzie jest obecni JET. Jedna rodzina dostała mieszkanie przy Towarowej. Druga została w stołówce zakładowej, ale obecny właściciel terenów twierdził, iż kupił bez lokatorów (dwoje dorosłych i dwójka dzieci). Ciekawe były sposoby ich wykurzenia z byłej stołówki. Rozbiórka budynku z każdej strony nie zajętej przez lokatorów, odcinanie wody oraz prądu. Pamiętam jak była zima i obecny lokator próbował ogrzać pomieszczenie w przenośnym piecu. Po długich pismach wreszcie miasto się "zlitowało" i obecnie rodzina mieszka przy ulicy Rosevelta. A budynek, który trzeba było rozebrać w tamtych latach stoi do dzisiaj. Pozostawiam to bez komentarza.
W domku za torami po prawej stronie mieszka były dyrektor tartaku.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Czy ta stołówka to nie czasem ten budynek?
Obrazek
Awatar użytkownika
Postman
Posty: 5
Rejestracja: 15 lip 2006, 12:36
Lokalizacja: Piła-Centrum
Kontakt:

Post autor: Postman »

Tak to jest ten budynek. Tu było wejście do mieszkania i jeden duży pokój.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Oto zdjęcie tartaku z 1994 r., o którym pisałem wyżej:
Obrazek
Pozdrawiam
mar
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2006, 15:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: mar »

Nie masz innych fotek tego tartaku z lat jego świetności?
Pamiętam go z lat 80-tych, ale niestety jak przez mgłę, ponieważ byłem wówczas jeszcze bardzo mały.

Jest wiele obiektów ciekawych, których już dzisiaj nie ma niestety, choćby rzeźnia przy placu staszica :(

Jeśli możesz to umieść fotki, które posiadasz albo w osobnym wątku (tylko napisz w jakim) albo i tutaj tudzież priv ;)

Z góry dzięki SA108

pzdr.

Marcin

PS. Ja postaram się poszperać w fotkach ojca i może też coś ciekawego znajdę. Jeśli tak to poskanuje i umieszczę, tylko pytanie gdzie? Bo ten wątek to raczej się nie nadaje do tego typu różnorodnych fotek.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Z tartaku nic więcej nie mam (zresztą jak już pisałem nie ja jestem autorem tego zdjęcia, pochodzi ono z folderu reklamowego). Może coś jeszcze znajdę z innych zakładów.
Jeśli tak to poskanuje i umieszcze, tylko pytanie gdzie?
Może tu: viewtopic.php?t=273
Pozdrawiam i czekam na fotki ;)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Jak wiadomo na miejscu dawnego tartaku ma się niebawem rozpocząć budowa Tesco. Co ciekawe komin tartaku ma być zachowany i odnowiony, a elewacja samego marketu ma być wykonana z klinkieru i nawiązywać architekturą do XIX-wiecznych fabryk.
EDIT: o tartaku napisano także na http://www.miastowirtualne.pila.pl/wiad ... ladowa.htm
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się