Błędy w literaturze, opracowaniach

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Błędy w literaturze, opracowaniach

Post autor: Filip »

W tym temacie proponuję zmieszczać wszystkie błędy wychwycone w np. polskiej literaturze o Pile (przeczytałem gdzieś na forum, że takowych jest sporo w opracowaniu "Piła - Zarys Dziejów"). W spisie zabytków też było ich trochę. Więc jeżeli ktoś coś takiego zauważy, proszę o tym pisać tutaj.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

W spisie ulic z naszej strony, zobaczyłem coś ciekawego. Otóż, na planach z lat ok. 1930-40 zamiast ulicy Kleine Kirchenstrasse, jest Schlageterstarsse. Chodzi mi o odcinek od al. Piastów do ul. Śródmiejskiej, na pl. Zwycięstwa. Dlaczego? Fakt, że dział może ciut nietrafiony ale...
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Po dojsciu Hitlera do władzy, czyli po styczniu 1933 roku, część ulic otrzymało nowe nazwy. Tak np. Breitestr. zmieniono na Adolf Hitler Str. , wspomniana wyżej Kl. Kirchenstr.
Tak, iż nic w tym dziwnego. Wystarczy porównać, chociażby dla ciekawości, mapy z okresu sprzed 1933 i po 1933 roku.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

O zmianie nazwy na Adolf Hitler-Starsse wiedziałem. Kleine Kirchenstr. to Mała Kościelna, a to Schlageterstarsse to co to znaczy? I ma ktoś może plan miasta sprzed wspomnianego roku 1933?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

W przypadku Schlageterstr. chodzi chyba o tego osobnika:
http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Leo_Schlageter
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jest sporo danych (w internecie) generalnie po niemiecku i innych językach ale nie natrafiłem na "cokolwiek" po polsku.

Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Bledy w literaturze

Post autor: adam »

Czytając o okolicach Piły w literaturze niemieckiej znalazłem informacje, że właścicielem Róży Wielkiej byli były oficer wojsk pruskich Derpowski, taka też informacje podałem na forum. Później w literaturze polskiej przeczytałem informacje, że właścicielem wyżej wspomnianej wsi był Ludwik Dorpowski major wojsk koronnych. W nazwisku przekręconą jest druga litera, ale zapewne chodzi o jedna i tą samą osobę.
Kto ma racje?
Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Derpowski .

Post autor: adam »

Znalazłem odpowiedź na przeze mnie zadane pytanie. Niemieckie źródła podają, że Ludwik Derpowski, właściciel wsi Róża Wielka i Kępa, były pruski oficer, tytułował się majorem polskiego wojska, choć nigdy nim nie był.
Pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Błędy w literaturze, opracowaniach

Post autor: adam »

http://www.truthaboutcamps.eu/mapa-obozow-zaglady
Na stronie IPN nasze miasto jest w granicach II Rzeczypospolitej, żałosne to co zaczyna się dziać z naszą historią.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Błędy w literaturze, opracowaniach

Post autor: adam »

Wysłałem im informację o tym błędzie, ciekawe czy zareagują?
Złotów też błędnie umieścili.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Błędy w literaturze, opracowaniach

Post autor: adam »

Dzisiaj otrzymałem odpowiedź z IPN ma moją uwagę. Mapa ma być bardziej poglądowa aniżeli szczegółowa, mimo to podziękowali za zwrócenie uwagi i skorygowali przebieg granicy i Piła wróciła do Rzeszy. Szkoda tylko, że Gdynia jest źle umieszczona, bo na terenie Rzeszy, a była przecież ważnym polskim miastem w okresie II Rzeczypospolitej.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Błędy w literaturze, opracowaniach

Post autor: Bocian »

Z taką dokładnością (proste kreski na 100 km) muszą być błędy...
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się